‘7-8 metre sürüklendim, 1.5 saat ambulans bekledim’

Beykozlu

New member
AJANSSPOR – ÖZEL

15 Temmuz’da Ankara-Kazan içinde yapılan bisiklet yarışında parkurun trafiğe kapatılmaması ve yaşanan kazalar için ambulans hazır bulunmaması büyük reaksiyon çekti. Ulusal sportmen Kübra Bektaş, yarış sırasında düşmüş fakat ambulansa ulaşması 1.5 saat sürmüştü. Bektaş, toplumsal medyadan yaptığı paylaşımda hem reaksiyonunu lisana getirmiş birebir vakitte nasıl yaralandığını fotoğraflarla göstermişti.

‘Tüm kategoriler tıpkı anda başlatıldı’

Ajansspor’a konuşan Kübra Bektaş
, yarış sırasında parkurun trafiğe mutlaka kapatılması gerektiğini belirterek, “Dünyanın hiç bir yerinde trafik ortasında bisiklet yarışı düzenlenmez” dedi. Yarış tertibine dair yapılan yanlışlara değinen Bektaş, “Yıldız, gençler, seçkin bayanlar ve master’lar üzere bütün kategoriler bir arada başlatıldı. 200’ün üzerinde atlet vardı. Farklı başka startlar verilmeliydi. Zira bilhassa yıldız kategorisindeki bisikletçiler hem epey heyecanlı birebir vakitte kazanmak için ziyadesiyle agresif davranıyor. Bu da ıstırap yaratıyor” dedi.

‘7-8 metre sürüklendim’

Kendi yaşadıklarını da anlatan Bektaş, “Çok kalabalıktı. ‘Arkada kaza oldu’ diye de duyuyorum. Dediğim üzere gençler epey hırslı oldukları için kimi yanılgılar yapabiliyor. Ki yıldız atletlerden biri yanımdan geçerke omuzuma vurdu. İstikrarımı kaybettim ve düştüm. 7-8 metre sürüklendim. Yanımdan geçen hakem aracı bana ‘Kenera çekil, oburlarının kaza yapmasına sebep olacaksın’ dedi. Ben esasen apar topar kenara yanlışsız çekildim. Doğal hakem aracı beni gördüğü için ambulans da çağırır diye düşündüm. Lakin o denli olmadı. Ambulans gelmedi. Arkadaşlarımın sayesinde başlangıç noktasına dönebildim. 1.5 saat sürdü ambülansa ulaşmam” dedi.

‘bu biçimde bir tedbirsizlik görmedim’

Elleri ve kollarında kanamalar olan ve de sol bacağında uzunluktan boya asfalt yanığı oluşan Bektaş, “Ben ulusal sporcuyum. Yurt dışı da dahil pek fazlaca yarışa katıldım. bu biçimde bir tedbirsizlik görmedim. Yanlış yönlendirmeden ötürü bisikletçiler yanlış yola da girmiş. 60 kilometrelik yarış 20. kilometrede bitirilmek zorunda kaldı. Dönerken trafik kazası da oldu. Yarış bitmeden trafik açılmaz. Bir yarışta geride kalanlar bile artık derce yapamayacakları muhakkaksa, organizatörler tarafınca araçlarla toplanır. Parkur büsbütün boşaltılınca trafik akışı başlatılır” diye konuştu. Bektaş, yaşadıklarından daha sonra yetkililerden kimsenin kendisini arayıp sormadığını da vurguladı.

Federasyon: Üzücü olaylar yaşandı

İçinden kamyonların geçtiği bisiklet yarışında yaşanan bu skandaldan daha sonra gözler Türkiye Bisiklet Federasyonu’na çevrildi. Uzun müddet sessizliğini koruyan federasyonun lideri Erol Küçükbakırcı, bir açıklama yaptı. Küçükbakırcı, “Kahraman Kazan-Ankara içindeki yaptığımız yarışta maalesef bisikleti vasıta olarak kabul etmeyen trafik canavarları yarışın içine girmiştir. Bu olay bizleri federasyon olarak derinden üzmüştür. Federasyon olarak biz gorevlilere yetkiyi veririz ve takip sürecinde oluruz. Bu sebepten dolayı üzücü olaylar yaşanmıştır” dedi.

İstifalar alındı, özür dilendi

Yarış parkurundan yarış komiseri, parkur yöneticisi ve güvenlik ünitesinin değerli ölçüde sorumlu olduğunu kaydeden Küçükbakırcı, “Bu tip durumlar dünyanın, her vakit her tarafında yaşanmaktadır. Yapılan kusurlardan dolayı yarış yöneticisi Ankara vilayet temsilcisi Kemal Agvaz, parkur yöneticisi Suat Torgay, yarış komiseri ve MHK üyesi Mustafa Aslan’ın ve C1,C2,C3,C4 hakemlerin bütün vazifelerinden istifaları alınmıştır. Federasyon lideri ve icra heyeti olarak bisiklet kamuoyundan ve bisiklet severlerden özür diliyoruz” dedi.