AirGuard: Araştırmacılar tarafından geliştirilen AirTags koruma uygulaması

Bilgin

Global Mod
Global ModKullanıcılar yabancılar tarafından bilgisi dışında gözetlenebilir. Bir program etkilenenleri en azından kısmen koruyabilir.


Zulme uğradığınızı mı hissediyorsunuz? Yoksa dışarıda yürüyüşe çıktığınızda ya da alışverişe çıktığınızda hep “tesadüfen” aynı kişiyle mi karşılaşıyorsunuz? O zaman casusluk yapıyor olmanız mümkündür. Bluetooth izleyicileri olarak adlandırılanları kullanma.


Yararlı ve tehlikeli


Bu takip cihazları aslında kayıp anahtarları ve cüzdanları hızlı bir şekilde bulmak için icat edildi. Ancak Apple, Samsung ve Co.'nun cihazları giderek daha fazla takip ve casusluk amacıyla kullanılıyor. Nasıl? Failler, küçük cihazları fark etmeden kurbanlarının ceket ceplerine, sırt çantalarına veya el çantalarına koyuyorlar. Çünkü Bluetooth takip cihazları çok küçük ve hafiftir. Kurbanlar takipçileri ancak kıyafetlerini dikkatlice arayarak bulabildiler.


Diğer bir sorun ise Bluetooth takip cihazlarının yalnızca eşleştikleri, yani oturum açtıkları cihaz tarafından bulunabilmesidir. Bu, anahtarlarınız veya cüzdanınız için takip cihazları kullanıyorsanız akıllı telefonunuzdaki ilgili uygulamanın yalnızca tanıyacağı anlamına gelir. onlar ve başkaları değil.


Ücretsiz koruma uygulaması mevcut


TU Darmstadt'taki bilim insanları, üçüncü tarafların üzerinizde gizlice Bluetooth izleyicileri saklayıp saklamadığını öğrenmek için kullanabileceğiniz bir uygulama geliştirdi. Uygulama size AirTags, SmartTags veya benzeri cihazlar gibi üçüncü taraf izleyicilerin tam olarak nerede bulunduğunu gösterir. AirGuard adlı uygulama iOS ve Android için ücretsiz olarak sunuluyor.


Uygulama aynı zamanda akıllı telefonun arka planında da çalışabiliyor. Bu, kullanıcıların yakınlarında şüpheli bir izleyici olduğunda, onu açıkça aramaya gerek kalmadan her zaman bir uyarı almaları anlamına gelir.