AKP’li Altunyaldız: Stokçulukla, mecburî depolamayı birbirinden ayırıyoruz

Beykozlu

New member
Fahiş fiyatlar ve tedarik zincirini bozan her türlü stokçulukla uğraşta kararlı olduklarını belirten TBMM Sanayi, Ticaret, Güç, Olağan Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Kurulu Lideri ve AKP Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, “Üreticilerin zahmetleri gözeterek tuttuğu hammaddeyle, haksız çıkar elde etmek gayesiyle yapılan stokçuluğu birbirinden ayırıyoruz” diye konuştu.

Altunyaldız, Dünya gazetesinden Maruf Buzcugil ve Canan Sakarya’nın sorularını yanıtladı.

Altunyaldız, stokçuluk yapanlara yönelik cezaların artırılmasına ait kanun teklifinin yılbaşından daha sonra Meclis gündemine geleceğini belirterek, “84 milyonun hakkına uzanan her fahiş fiyatla, tedarik zincirini bozan her türlü stokçulukla çabada kararlıyız. Bunlarla ilgili faal çabamızı maddelerin verdiği yetkiler çerçevesinde odunsuz bir biçimde yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Altunyaldız, pandemi devrinde ABD ve AB’nin, Uzak Doğu merkezli tedarikten vazgeçtiği durumlarda, Türkiye’nin değerli bir fırsat yakaladığını belirterek, üretimin artarak devam etmesi açısından tevsi ve modernizasyon yatırımlarının süratle devreye girmesinin kıymetli olduğuna dikkat çekti.

Altunyaldız’ın verdiği demeçler şu biçimde:

Sanayicilerimizin üretimin devam etmesi için istikrarlı kur talepleri var, bu sağlanmadan üretim devam edebilir mi?

Alışılmış ki piyasaların istikrarda olması fazlaca kıymetli. Öngörülebilirlik her insanın beklentisi, zira fiyatlama yapacak. Bu niçinle piyasaların bu manada kendi istikrarları içerisinde Sayın Cumhurbaşkanımızın “dere yatağında akar’ tabirindeki üzere, tüm bu piyasa parametrelerinin kendi yatağında istikrarını bulması ve o istikrar üzerinde yürümesi fazlaca kıymetli.

Cumhurbaşkanının da altını çizdiği stokçuluk sorunu var, iç piyasada bu biçimde bir eğilim oldu. Malların müsadere edilmesi yasa teklifinde yer almadı. Cezaların artırılmasını kâfi görüyor musunuz?

Özgür piyasa iktisadında üretim, tedarik ve perakende süreçlerinin inkıtaa uğramadan piyasanın olağan akışı ve pratiğinde kesintisiz işlemesi epeyce kıymetlidir. Stokçuluk ve fahiş fiyat uygulamaları bahsetmiş olduğum piyasa sisteminin ana düşmanıdır ve asla müsamaha gösterilemez ve affedilemez. Bu noktada altını çizerek söylemek isterim ki biz; stokçulukla tedarik güvenliğini, stokçulukla depolama zorunluluğunu birbirinden ayırıyoruz. Çünkü depolama ve tedarik güvenliği üretim ve tüketim güvenliği için gerekli şeyler. Fakat stokçuluk, fahiş fiyat, haksız yarar ve piyasayı bozan uygulamalara asla taviz veremeyiz. Bu konuya bilhassa dikkat çekmek istiyorum; üretim bandının durmaması için, bilhassa global tedarik zincirindeki ıstırapları da gözeterek üreticilerin tuttuğu hammadde tedariki ile piyasayı ve tedarik zincirini bozarak haksız kar elde etmek maksadıyla yapılan stokçuluk ve fahiş fiyat uygulamalarını birbirinden ayırıyoruz. İşte maddede ceza artırımına yönelik yaptığımız değişiklikle stokçuluk ve fahiş fiyat uygulamalarıyla aktif çabayı amaçlıyoruz ve bunu katiyen sağlayacağız.

Bu mevcut maddede net bir biçimde var mı?

Yasalar lafzıyla ve ruhuyla uygulanır. Bahse husus yasal düzenlemede Ticaret Bakanlığı’na geniş bir yelpazede yetki veriyor, “Bu alanı sen tecrübelerinle ve Türkiye’nin muhtaçlıkları, Türkiye’nin yerleşik üretim ve tüketim pratiklerine bakılırsa yönet” diyor ve cezalandırmada da yelpazeyi epey geniş tutuyor. Olayın kendisine, niyete, hacmine nazaran, ‘sen yapılan işin niteliğine göre bunu ayarla’ diyor. 100 bin liradan 2 milyon liraya kadar bir ceza öngörüyor.

El koyma ile ilgili yeni bir düzenlemeye gereksinim var mı?

Cezada orantılılık değerlidir. 2020 yılında Perakende Yasasında bir düzenleme yapıldı. Artık o kanundaki cezaları artırıyoruz. Sekretaryasını Ticaret Bakanlığının yaptığı bir konsey oluşturulmuştu, bugüne kadar konseyin yaptığı çalışmalar var, kesilen cezalar var, bir de uygulamaya dair temel parametreler büyük ölçüde oluştu. Şunu fazlaca net söylüyorum, 84 milyonun hakkına uzanan her fahiş fiyatla, tedarik zincirini bozan her türlü stokçulukla uğraşta kararlıyız. Bunlarla ilgili faal çabamızı kanunların verdiği yetkiler çerçevesinde odunsuz bir biçimde yapmaya devam edeceğiz.