Alaphilippe konutunda kazandı, Tour de France’a kazalar damga vurdu

Beykozlu

New member
AJANSSPOR – HABER

UCI World Team’in Fransız yol bisikletçisi Julian Alaphilippe, üçüncü defa Tour de France’da ipi göğüsledi. 29 yaşındaki atlet, bu başarıyı elde eden üç atletten biri pozisyonunda. Başka yandan, en az Alaphilippe’in zaferi kadar 2 büyük kazanın yaşanması da yarışın öyküsünü eşsizleştirdi. Birinci kazaya yola atlayan bir seyirci yol açarken, ikinci kaza; bir şoförün öndeki şoförün jantına takılmasıyla meydana geldi.

Açılış etabı kazalarla başladı

Tour de France’ın açılış etabında, bir seyirci elinde tabelayla yola atlayınca Jumbo-Visma grubundan Tony Martin bu izleyiciye çarptı. Tony Martin’in yere düşmesinden daha sonra onlarca bisikletli zincirleme kazaya karıştı. DSM grubundan Jasha Sütterlin, birinci kazada Tour de France’a veda etti.

“Bunu başarmayı hayli istiyorum…”

Tour de France’ın birinci etabını kazanan Julian Alaphilippe, yarış daha sonrası verdiği demeçte: “Bu hayalini kurduğum senaryoydu sahiden. Bunu başarmayı fazlaca istiyorum. Bu olduğu için fazlaca memnunum. Grubum bugün olağanüstü bir iş yaptı. Herkes kendini feda etti bugün benim için. Bir kazaya da karıştım ve yeniden kalkıp gayret ettim. Son kısımda gücümü toparlayıp yeniden atak yapmam hakikaten kolay olmadı lakin rakiplerimin nasıl olduğunu görmek için o atağı yapmıştım. ondan sonrasında tam gaz gitmem gerekiyordu. 1 kilometre işaretini gördüm ancak bitmiyordu. Hakikaten bitmeyen bir yokuştu.” formunda konuştu.

Birinci etap Brest’ten başlarken Landerneou kentinde bitmiş oldu. Bu etapta şoförler 197,8 kilometre boyunca pedal çevirdi.