ASO Lideri Özdebir: Kur garantili mevduat uygulamasının tesirli bir adım olduğunu düşünüyorum

Beykozlu

New member
Ankara Sanayi Odası (ASO) Lideri Nurettin Özdebir,Kurlardaki üst istikametli hareketi sonlandıran kur garantili mevduat uygulamasının tesirli bir adım olduğunu düşünüyorum.” sözünü kullandı.

Odadan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, ASO’nun aralık ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi.

Özdebir, burada yaptığı konuşmada, global bazda risk algısının yüksek olduğu bir yılın geride bırakıldığını, bu risklerin 2022’de de devam edeceğine yönelik göstergeler olduğunu belirtti.

Hem gelişen tıpkı vakitte gelişmekte olan ülkelerin, bu aksiliklerin lokal para üniteleri üstündeki tesirini azaltmak için faiz artışına devam ettiğine dikkati çeken Özdebir, “Ülkemizde ise son Para Siyaseti Konseyi toplantısında 100 baz puan olmak üzere yılı 500 baz puanlık bir faiz indirimiyle tamamladık. Önümüzdeki devirde Merkez Bankasının enflasyona odaklanarak faiz sonucunı, enflasyonun seyrine göre vermesi daha sağlıklı olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Özdebir, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan‘ın geçen hafta deklare ettiğı finansal alternatifler ve tedbirlerin piyasalarca olumlu algılandığını vurgulayarak şunları kaydetti:

Bu algı, bilhassa kurda geri çekilmeye niye oldu. Umuyorum ki uygulamaya alınan bu önlemlerle ekonomimiz daha da sağlıklı bir yapıya kavuşacaktır. Bilhassa kurlardaki üst taraflı hareketi sonlandıran kur garantili mevduat uygulamasının tesirli bir adım olduğunu düşünüyorum. Orta ve uzun vadede Hazineye yük getirme ihtimali olan bu uygulama, tez bir biçimde enflasyon sıkıntısına odaklanılırsa aktifliği daha da artacak ve Hazineye yük getirme ihtimali ortadan kalkacaktır.”

Taban fiyat, tüm fiyatları etkileyecek

Taban fiyata yapılan yaklaşık yüzde 50 artışın tüm çalışanlara ve patronlara güzel olması temennisinde bulunan Özdebir, yapılan düzenlemenin tüm fiyatları etkileyeceğine işaret etti.

Özdebir, çalışanların fazlaca daha âlâ fiyatlar alması ve refah düzeylerinin artmasının evvela patronları memnun edeceğini belirterek, “İş yerinde keyifli ve huzurlu çalışanlarımızın olması hem randımanı hem çalışma barışını olumlu etkileyecektir. Her yıl tabir ettiğimiz ‘asgari fiyattan vergi alınmasın’ davetimizin karşılık bulması da sevindirici olmuştur. Tüm fiyatların taban fiyat düzeyine kadar olan kısmının vergi dışı bırakılması da isabetli bir karar olmuştur.” sözlerini kullandı. (AA)