Banana Bread (Muzlu Kek)

Leila

Global Mod
Global Mod
Banana Bread (Muzlu Kek) Tanımı İçin Malzemeler

• 1 adet büyük uzunluk yumurta
  • 125 gram tereyağı
  • 200 gram şeker
  • 2 olgun ithal muz (ya da 4 yerli muz)
  • 130 gram yoğurt
  • 225 gram un
  • 50 gram hindistan cevizi rendesi
  • 12 gram karbonat
  • 1 çay kaşığı ucu ile tuz
  • 3 damla vanilya özü (ya da 1 paket toz vanilya)
Üstünü süslemek için

• Parça ya da pul çikolata (ben tanımda bitter kullandım)
Not: Tanımın püf noktası tüm materyallerin oda sıcaklığında olmasıdır

Banana Bread (Muzlu Kek) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Fırınınızı 160 derece fanlı ayarda ısıtmaya başlayın.
  2. Un, hindistan cevizi rendesi, tuz ve karbonatı bir kapta harmanlayın (kuru karışım).
  3. Hindistan cevizi rendesi, lif yapısı gereği, kekin daha kuru olmasını ve meyvenin verdiği ıslaklığın kek kuruluğuna çekilmesini sağlamaktadır. Ölçüsü az olduğu için rahatsız edici değildir.
  4. Muz, yoğurt ve vanilya özünü rondoda püre haline getirin (sıvı karışım). Muzun ölçüsü ne kadar fazla olursa kekin içi o kadar ıslak olacaktır. Kimi bireyler ıslak iç sevmedikleri için muz ölçüsüne nazaran un ölçüsünü biraz arttırabilir.
  5. Tereyağı ve şekeri yeterlice çırpın. Tereyağı krema haline gelecektir.
  6. Yumurtayı ekleyip çırpmaya devam edin. Krema biraz daha ağırlaştığında tamamdır. daha sonrasında sıvı karışımı ekleyip çırpın. Son olarak kuru karışımı ekleyip yeterlice çırpın.
  7. Boton kek kalıbını her yeri pişirme kağıdı ile kaplanacak biçimde hazırlayın.
  8. Kek karışımını kalıba döküp üstünü spatula ile düzeltin.
  9. Son olarak kesim çikolataları serpiştirin. Burası sizin çikolata sevginize bakılırsa değişiklik gösterebilir.
  10. Keki fırına alıp 1 saat kapağını açmadan pişirin. Pişen keki fırından alıp ılınmasını bekleyin. Ilıyan keki kalıptan çıkarıp servis tabağına alın.
  11. hafifçe sıcakken ya da soğuk servis edin. 2. Gün sonunda buzdolabında koruma edin. 1 hafta bozulmadan yiyebilirsiniz.
  12. Ben 2,5 yaşındaki kızım için yapıyorum ve bir hafta ona yediriyorum. İtiraz etmeden yiyor. Tanımdaki muz tadı ve çikolata ayrıntısı çocukları cezbediyor.Deneyen herkese şimdiden afiyet olsun.
Not: Tanım instagramda @damyskitchen tanımından uyarlanmış olup içi daha pişmiş ve daha kurudur. bir süre daha sonra rafine şekersiz halini tanımlara ekleyeceğim.

Banana Bread (Muzlu Kek) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı