‘Benim askerlik fasulyeden olacak’ Teoman birliğene teslim olunca…

Beykozlu

New member
Ünlü müzikçi Teoman, toplumsal medya hesabından askerlik anısını paylaştı. 28 günlük bedelli askerlik yapan Teoman o periyot yaşadıklarını anlattı.

Teoman yaptığı paylaşımda, “Tam askere gidecekken, bedelli askerlik çıkıyor. Ağustos ayında 28 gün askerlik yapmak için İzmir Gaziemir’e gideceğim. Psikiyatrıma koşuyorum. Yeni ilaçlara gereksinimim olduğunu söylüyorum. Bu şiddetli (!) askerliğe dayanabilmek için!Askere gitmedilk evvelki gece Hayal Kahvesi’nde çalıyorum. Benimle orada röportaj yapan paparazzilere, bedelli oluşumu kastederek, “Benim askerlik fasulyeden olacak” diyorum.

‘BENİM ASKERLİĞİM FASULYEDEN OLACAK’

Birinci gece kumandan bütün erleri çağırıyor; “Arkadaşlar” diyor, “bir dostunuz televizyonda, ‘Benim askerliğim fasulyeden olacak’ dedi. Hayır arkadaşlar, sizin askerliğiniz FASULYEDEN OLMAYACAK!” Off, diyorum, bir daha yaptım yapacağımı. Aklımca uzun periyot yapanlara jest yapmaya çalışmıştım” sözlerini kullandı.

“BİTİRDİĞİM GÜNÜ HATIRLAYIP KEYİFLİ OLUYORUM”

Ünlü müzikçi paylaşımın devamında, “Askerliğimi bitirdiğim günü hatırlayıp keyifli oluyorum. yıllardır askerlikten o kadar fazlaca korkmuşuz ki terhis olduğumdan beri kendimi mutsuz hissettiğimde “Ama bak askerlik bile bitti” diyorum” dedi.
Türkiye’de sinema, müzik ve TV ekranlarının erkek ünlüleri askerliklerini nerede yaptı biliyor musunuz? İşte ünlülerin askerlik fotoğrafları…
Erol Evgin, “Sevdiklerim” albümünün 8. klibini “Unutama Beni” müziğine çekti.

Santçı müzik için şunları söylemiş oldu:

“Yıl 1975. Sanatçı dostum Ertan Anapa ile Tuzla Piyade Okulu’nda yedek subay öğrenciyiz. Bir akşam okul kumandanı general bizi odasına çağırdı, ‘Genelkurmay Liderimiz Orgeneral Semih Sancar gelecek, sizin bir gece yapmanızı istiyoruz’ dedi. Sanatçı arkadaşlarımızdan Esmeray’ı davet ettik. Esmeray’ın hiç bir bedel talep etmeden o gece bizimle birlikte sahnede olmasını hiç unutamam. 47 yıl daha sonra şarkıyı kendi hislerimi katarak yorumladım. Unutamadığımız anılarımıza gelsin”

Erol Evgin’in askerlik arkadaşları ve Esmeray’la verdiği bu poz, 1975 yılında çekildi.
1996 yılında vefat eden usta sanatçı Zeki Müren’in askerlik senelerına ilişkin fotoğrafları ortaya çıktı.

1956’da Çankırı Piyade Okulu’nda Teğmen rütbesiyle askerliğini tamamlayan Zeki Müren’in o senelera ilişkin fotoğraflarını, senelerboyu Tarih mecmuası yayınladı.

Tarih haberciliğini evraklı ve fotoğraflı biçimde yapan mecmuanın, içerisinde Zeki Müren’e dair ayrıntıların de yer aldığı 86’ncı sayısı tüm gazete ve mecmua bayilerinde yerini aldı.
Ümit Besen, Instagram hesabında nostalji yaptı. Ünlü müzikçi askerlik pozunu “1976- 3. Tugay Jandarma Onbaşı Kurs Bölüğü, Kütahya” notuyla takipçileriyle paylaştı.
Alişan toplumsal medya hesabından askerlik senelerına ilişkin bir fotoğrafını paylaştı. Vatani nazaranvini Ankara Kara Kuvvetleri Armoni Mızıka Bölüğü’nde yapan ünlü müzikçi Tolga Çevik’le askerlik arkadaşı olduğunu söylemiş oldu.
Alişan paylaştığı bu fotoğrafın altına şu notu düştü; ‘Hayırlı hoş haberler alacağımız bir hafta olsun İnşallah… Armoni Mızıkası benim daha 13 ayım var, o tezkereci asker hatırası’
Tarihçi ve müellif Prof. Dr. İlber Ortaylı toplumsal medya hesabından askerlik fotoğrafını”Askerlik günleri, Jandarma Eğitim Alayı, Devrek, Zonguldak, 1975″ notuyla paylaştı.
Ünlü tarihçinin fotoğrafına binlerce beğeni geldi.
Manuş Baba’nın (Mustafa Özkan) askerlik fotoğrafı toplumsal medyaya damga vurdu.
Bedelli askerlikten yararlanan Manuş Baba’nın saçı ve sakallarını kestikten daha sonra apayrı birine dönüşmesi toplumsal medyada hayli konuşuldu.
Bedelli askerlik maddesinden faydalanan İbrahim Tatlıses’in oğlu müzikçi İdo Tatlıses, Tekirdağ’daki birliğine teslim olmuştu…
İdo kelam verdi. Yemin merasiminin fotoğrafları toplumsal medyada paylaşıldı.
Ünlü şef Arda Türkmen toplumsal medya hesabından paylaştığı askerlik fotoğraflarıyla nostalji yaptı.
Askerde yaşadığı tecrübeleri sevenleriyle paylaşan Türkmen, fotoğrafların altına şu notu yazdı;
Uzun vakittir ‘tbt’ yapmıyordum… Bugünün tbt’si 2003 yılından… Karşınızda Denizli 11’inci piyade tugay komutanlığı 291’inci kısa periyot S1 işçi şube yazıcısı piyade çavuş Arda Türkmen… Denizli, Aydın, Söke’ye bağlı birlikleriyle 24 saat kesintisiz mesaili şube… Acısıyla tatlısıyla, kaygısıyla tasasıyla, tasasıyla sevinciyle yaptık vatani nazaranvimizi… Bedelini gece nöbetinde, devriyesinde, mesaisinde ödediğimiz vatani nazaranvimizi …
Askere 73 kilo gidip 59 kilo dönmüştüm latife üzere… Çok anılar biriktirdim askerlik bakılırsavimden. Kimileri acı kahve üzere kaldı damağımda, dimağımda…
Ünlü oyuncu Tamer Karadağlı askerlik yaptığı senelera ilişkin bir fotoğrafını toplumsal medya hesabından paylaştı.
Karadağlı 1994 yılında Amasya’da çekilen fotoğrafın altına şunları yazdı; Askerliğimi nerede yaptığımı soran hayli kişi var. Acemi birliği Amasya, usta birliği Gaziantep… Bu fotoğraf acemi birliğinde çekildi.. 22. Alay Çavuş Talimgâh Bölüğü. 1994 Amasya… Yanımda da hala epey yakın arkadaşım Ali Tirkeş..
Alişan toplumsal medya hesabından askerlik senelerına ilişkin bir fotoğrafını paylaştı.
Tolga Çevik

Askerlik misyonunu Ankara Kara Kuvvetleri Armoni Mızıka Bölüğü’nde yaptı.

Cem Yılmaz

Cem Yılmaz askerliğini Ankara Mamak Muhabere Bilgi Sistemler Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı’nda yaptı..

Yılmaz tam 18 ay askerlik yaptı.
Tarkan Tevetoğlu

Tarkan askerliğini Malatya’da yaptı.

Tarkan nöbette.
ALTAN GÖRDÜM

Ünlü oyuncu Altan Gördüm askerlik fotoğrafını “Asker olmuştum piyade” notu ile toplumsal medya hesabında paylaştı.

Oyuncu Mehmet Aslan, Instagram hesabından askerlik fotoğrafını paylaşıp ” Deniz Er Eğitim Alayı İskenderun. Askerlik anısı olmayana nitekim üzülüyorum! (terlik müsaadem göğsümde) Hey gidi be… #tbt” notunu düştü.
Emre Belözoğlu – Ali Güneş

Askerliğini 2008 yılında Burdur 58. Piyade Eğitim Alayında ‘Yurt Dışı Dövizle Bedelli’ olarak yapan ünlü futbolcular Emre Belözoğlu ile Ali Güneş…

Nihat kahveci

Bir öteki ünlü futbolcu Nihat Kahveci de askerliğini yeşil alanlardan arkadaşı Belözoğlu ile birebir yerde yaptı.

Kenan İmirzalıoğlu

İmirzalıoğlu Edirne’nin Süloğlu ilçesinde bulunan 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’nda askerlik yaptı.

Güzel aktörden bir askerlik anısı daha.
Mehmet Ali Erbil

Erbil, vatani vazifesini 1983 yılında Burdur’da yaptı.

Serdar Ortaç

Serdar Ortaç askerliğini Sivas 5’inci Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı 178’inci Piyade Er Eğitim Alayı’nda bedelli askerlik yaptı. Ortaç’ın asker arkadaşlarından biri de Kaan Girgin’di.

Serdar Ortaç askerde.
Ortaç yemin merasiminde….
Ünlü oyuncu ve sunucu Alp Kırşan askerlik yaptığı periyotta çekilen bir pozunu Instagram sayfasında paylaştı.

FOTOĞRAFLAR: INSTAGRAM

Geçmişte çekilen pozların paylaşıldıı #tbt gününü askerlik anısına ayırdı Alp Kırşan. Silopi’de askerlik yaptığı devirde çekilen bir pozunu da sayfasında paylaştı. Kırşan’ın “karşılama mangası” notuyla paylaştığı pozu fazlaca sayıda beğeni aldı.

FOTOĞRAFLAR: INSTAGRAM

Türkücü İzzet Yıldızhan, askerlik fotoğrafını sevenleriyle paylaştı.
Yıldızhan, takipçilerine ‘bakalım beni bulabilecek misiniz?’ diye sordu.
“Elin Oğlu” programıyla yıldızı parlayan Rus oyuncu Andrey Polyanin’in, Türk vatandaşlığına geçtiği ve 2010 yılında İstanbul’da askerlik yaptığı ortaya çıktı.

İsmail BAYRAK

Vatani misyonunu 66. Mekanize Piyade Tugayı Barış Gücü Komutanlığı’nda tamamlayan Polyanin, “Türkiye benim ikinci vatanım. Gerekirse hiç düşünmeden cepheye de masraf, Mehmetçik’le omuz omuza savaşırım” diyor.
Türkiye serüveni ailesinin emeklilikten daha sonra Antalya’ya yerleşmesiyle başlayan Andrey Polyanin “Kalk Gidelim” dizisi ve “Kırımlı” sinemasında rol almıştı.
CENK EREN
1986-1988 yılları içinde İzmir Narlıdere’de vatani nazaranvini yapan ünlü müzikçi Cenk Eren, o günlere ilişkin bir fotoğrafını paylaşarak “Asker olmak, vatani nazaranvini yapmak onurdur. 18 ay yaptık biz de ne memnun… #tbt ise en alasından” notunu düştü.
AHMET ÇEVİK
Sene 1999 Kilis’te yaptım askerliğimi…Ülkemin ve devletimin bana gereksinimi olduğu yerde ve misyonda seve seve yer alacağımı bilmenizi isterim..Şehit olan bütün askerlerimize Allah’tan rahmet diliyorum…Son vakit içinderda yaşanan olaylardan dolayı hayli üzgünüm.
Zeki Müren

Türk sanat müziğinin efsane ismi Zeki Müren’in daha evvel hiç görmediğiniz askerlik fotoğrafları gün yüzüne çıktı.

Fotoğraflarda Yedek Subay üniforması ile görüntülenen Zeki Müren, 1957 yılında Çankırı ve Ankara Yedek Subay Okulu’nda askerlik nazaranvini yaptı.
55 yaşındaki Hakan Peker, askerlik fotoğrafını Instagram’da takipçileri ile paylaştı.
Peker, yaklaşık 35 yıl evvel çekilen fotoğrafının altına “Bahriyeli Hakan Peker Karamürsel Eğitim Merkezi. Merhum Tuğamiral Yaşar Önkal’ın şoförü” notunu düştü.
Kaan Tangöze

Duman kümesinin solisti Kaan Tangöze’nin askerlik anısı… Bu kere elinde gitar yerine silah var. Tangöze askerliğini Erzurum’da yaptı.

Mustafa Sandal

Ünlü müzikçi Mustafa Sandal askerde…

Murat Evgin

Müzisyen Murat Evgin’in askerlik anısı… Polatlı’daki Topçu ve Füze Okulu’nda acemiliğini yapan Evgin, çabucak sonrasında Ankara’daki Armoni Mızıkası Komutanlığı’nda onbaşı olarak vatani nazaranvini tamamladı.

Aydın

Kuşum Aydın askerliğini Kütahya Hava Er Eğitim Tugayı’nda yaptı.

Bülent Emrah Parlak

Ankara, Mamak’ta askerlik yapan Parlak vatani misyonunu tamamladı.

Emre Altuğ

Emre Altuğ askerliğini Zonguldak’ın Devrek ilçesinde yaptı.

Altuğ’a aile ziyareti.
Ali Sunal

Arkadaşları Ali Sunal’ı askerlik nazaranvini yaptığı Mardin’e bu biçimde göndermişti..

Barış Manço

Müzik dünyasının unutulmazlarından Barış Manço, askerliğini Ankara Polatlı’da yaptı.

Yavuz Bingöl

1984-1986 yılları içinde 18 ay askerlik yapan Yavuz Bingöl, askerlik devrine ilişkin fotoğrafının altına ‘Kars Orduevi 1984’ iletisini yazarak paylaştı.

Alp Kırşan

Alp Kırşan acemi birliğini Isparta’da yaptı.

Keremcem

Ünlü müzikçi Keremcem askerliğini Ankara Mamak’ta yaptı.

Kemal Sunal

Türk sinemasının gülen yüzü Kemal Sunal’ın bugüne kadar bilinmeyen askerlik fotoğrafı ortaya çıktı.

Sunal’ı 1981 yılında Ankara Etimesgut’ta askerlik yaparken gösteren bu fotoğrf Facebook’ta paylaşıldı.

Kemal Sunal’ın askerlik albümünden bir kare.
İbrahim Kutluay

Kutluay Burdur’da bedelli askerlik yaptı.

Kutluay birliğine teslim olurken.
Yılmaz Morgül

Morgül askerlğini 1987’de Amasya Ordu Evi’nde çavuş olarak yapmış.

Kenan Kalav

Kenan Kalav askerliğini ileri bir yaşta yaptı.

Yılmaz Erdoğan

Erdoğan, vatani vazifesini yaptığı Kütahya’da yemin merasiminde.

80 yaşındaki tiyatro sanatkarı Genco Erkal, askerlik fotoğrafını Instagram sayfasında takipçileri ile paylaştı.
Erkal, yıllar evvel çekilen fotoğrafın altına “Aslan Asker Şvayk nazaranv başında. Amasya 1967” notunu düştü.
Haluk Levent

Haluk Levent yemin merasiminde.

Beyazıt Öztürk

Öztürk yemin merasiminde ekrandakinin tersine bu biçimde önemli görünüyordu.

Vatan Şaşmaz

Vatani bakılırsavini Şırnak’ta yaptı.

Burak Kut

Kut askerliğini Isparta’da yaptı.

Ünlü müzikçinin asker selamı.
Mazhar Alanson – Kadir İnanır

Alanson (sağda) ve Kadir İnanır oysaki asker arkadaşıymış.

Özcan Deniz

Askerlik anısı.