Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Lideri Aşan: Çok büyük ihtimalle nisanda cari fazlayı görürüz

Beykozlu

New member
Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Lideri Prof. Dr. Göksel Aşan, gündemdeki gelişmeleri pahalandırmak için Bloomberg HT yayınına katıldı.

Aşan “Nisanda fazlaca büyük ihtimalle cari fazlayı görürüz. Türkiye’nin uzun periyodik cari açıklarla devam edebilmesi mümkün değil. Bu cari açıkla enflasyonu düşürmek de mümkün değil.” dedi.

Aşan yeni ekonomik modele ait olarak ise “Uzunca bir müddetdir ithal ikamesi üzerine şurası bir model yürüyordu. Son periyotta bu ete kemiğe bürünmüş oldu. Orada ana amaç hiç değişmedi. Maksat ithalatı azaltıp, ihracatı azaltmak.” tabirlerini kullandı.

Aşan’ın konuşmasında öne çıkanlar şöyleki:

Uzunca bir müddetdir ithal ikamesi üzerine şurası bir model yürüyordu. Son devirde bu ete kemiğe bürünmüş oldu. Orada ana gaye hiç değişmedi. Amaç ithalatı azaltıp, ihracatı azaltmak.

Burada asıl parametre cari fazla. Nisan’da hayli büyük ihtimalle cari fazlayı görürüz. Türkiye’nin uzun periyodik cari açıklarla devam edebilmesi mümkün değil. Bu cari açıkla enflasyonu düşürmek de mümkün değil.

Önümüzdeki periyotta değerlendireceğimiz parametre cari fazla olacak.

“İhracat tarafında sürdürülebilirlik sorunu görmüyorum”

Daha evvel de Türkiye cari fazla vermişti. bir evvelki cari fazlaların hepsi birer sakinlik daha sonrası ortaya çıkmıştı. Bu sefer farklı olan cari fazlayı yüksek büyümeyle sağlıyor olmamız olacak.

Yeşil dönüşüm Türkiye’ye de bir fırsat getiriyor. Avrupa ülkeleri eserleri olduğunca kısa yoldan almaya çalışacak. Bunun üzere birfazlaca şey sayabiliriz. Ben ihracat tarafında bir sürdürülebilirlik sorunu görmüyorum.

Kurun 20-30 liralara gideceğini önnazaranrek olağan olarak bir model ortaya çıkmaz. Kurdaki harekete daha erken müdahale edilebilirdi. Orada geç kalmışlık var mı, elbette olabilir. Devlet tarafında bundan daha süratli davranmak mümkün değil. Devlet denetimi fazla bir düzenek.

Detaylar geliyor…