Enfes Adana Şiş (Kıyma Kebabı)

bencede

New member
Enfes Adana Şiş (Kıyma Kebabı) Tanımı İçin Gereçler

• 1 kg kıyma (kuzu dana karışık orta yağlı )
  • 4 adet kapya biber
  • 2 adet yeşil biber
  • 2 adet soğan
  • 4 diş sarımsak
  • 2 tatlı kaşığı biber domates karışık salça
  • 1 yemek kaşığı pulbiber
  • 1 tatlı kaşığı karabiber
  • 1 tatlı kaşığı tuz
Kebapların üzeri için;

• 3 yemek kaşığı sıvı yağ
Izgara teli yağlamak için;

• Tereyağı (isteğe bağlı kuyruk yağı da olabilir)
Enfes Adana Şiş (Kıyma Kebabı) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Merhabalar birinci vakit içinderda soğanı,kapya biberi yeşil biberi robottan geçirerek suyunu sıkıp,kıymamın içine ekledim.
  2. Akabinde salçasını ve tüm baharatlarını ekleyip 5 dakika ellerimi ıslatarak yoğurup,kıymamı homojen edip,dinlenmesi için buzdolabına kaldırdım.
  3. Dinlenen kıymamdan,yumruk büyüklüğünde kesimler alıp çöp şişlere geçirdim.
  4. Geçirirken elimi suyla ıslattım kıymanın çöp şişe daha sıkı yapışmasını sağlamak için.
  5. Son olarak yağlı kağıt sermiş olduğum fırın tepsime kebaplarımı,yerleştirip,fırına vermedilk evvel sıvı yağ sürüp 180 derece fırında denetimli olarak 20 dakika kadar,ters yüz ederek pişirdim.
  6. Kebaplar suyunu salınca fırınımın tel ızgara kısmına tereyağı sürüp kebaplarımı tel ızgaraya yerleştirdim. (altına daha evvel kullanmış olduğum yağlı kağıtlı tepsiyi koydum.
  7. Pişerken yağı akıcağı için. )fırınımı ızgara ayarına getirip (200 derece )kontrollü olarak aykırı yüz 10 dakika daha pişirdim.
  8. Kebabım pişerken alttaki tepsiye lavaş ekmeğimi de koydum.
  9. Lavaş kıymanın, yağını çekti.
  10. Ayrıyeten yanına çöp şişlere,arpacık soğan ve çeri domateste geçirdim. İnanılmaz lezzetli bir kebap oldu. Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun. Sevgiler.
Enfes Adana Şiş (Kıyma Kebabı) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı