Farklı Tanımıyla Pancar Turşusu (Pancar Teletur)

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Farklı Tanımıyla Pancar Turşusu (Pancar Teletur) İçin Gereçler

• 2 adet iri pancar
Sosu için;

• 4-5 diş sarımsak
  • 1 yemek kaşığı kalın tuz (sofra tuzundan biraz kalın olan kaya tuzu kullandım ,damak tadınıza nazaran ayarlayın)
  • 2 adet limonun suyu
  • 1 yemek kaşığı nar ekşisi (nar ekşisi sosu değil)
  • Nar ekşisi yerine 2 yemek kaşığı sirke de olur
  • Su bardağın 4te 1′ i zeytinyağ (yani su bardağının çeyreği)
  • 1 su bardağı su
Farklı Tanımıyla Pancar Turşusu (Pancar Teletur) Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Pancarın iri kısmını patates üzere olan kısmını saplarından ayırıp ovalayarak yıkayalım.
  2. Saplarını atmıyoruz taze fasulye üzere doğruyoruz yapraklarına kadar yapraklarını atıyoruz.
  3. Çokça yıkayıp tencereye alalım.
  4. Ben düdüklü tencere de 11 dakika da pişirdim.Üstelik pancarları bütün biçimde ikiye bölmeden pişirdim. Daha pratik olduğu için ben düdüklüyü tercih ettim siz dilerseniz tencere de pancarlar yumuşayana kadar haşlayabilirsiniz.
  5. Haşlama suyunu atıyoruz kabuğundan toprak falan suyuna karışmış olabilir diye pancarı doğrarken gereğince renk vericeği için de haşlama suyuna muhtaçlığımız yok.
  6. Haşlanan pancarların kabukları çabuk soyuluyor yumuşadığı için.
  7. Küp küp doğrayalım ve doğranmış sap kısımlarıyla bir arada derin bir saklama kabına alalım.
  8. Sosu için; sarımsakları soyup üzerine tuz katalım ve havanda güzelce ezelim akabinde zeytin yağını ek edelim.
  9. Tüm bu karışımı güzelce karıştıralım özdeşleşene kadar.
  10. Dikkat ederseniz sarımsakları ezdikçe yağı yuttuğunu görüceksiniz.
  11. Akabinde limon suyunu ve nar ekşisini ve kaynamış soğumuş suyu ek edelim son olarak tekrar karıştırıp karışımı pancarların üzerine dökelim.
  12. Fotoğraflarda su ölçüsü var, pancarın üzerini örtücek kadar su kattım bu kadarı kâfi su ölçüsü arttıkça limonunda ve tuzun da eksilme olabilir kesinlikle tadına bakın ve ona nazaran tuz ve limon desteği yapabilirsiniz. Damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz.
  13. Tahta kaşıkla nazikçe karıştırın pancarları ezmeden daha sonra da kabın ağzını hava almayacağı biçimde kapatıp buzdolabında 1 gece beklemesi kâfi.
Her vakit yemeklerinizin yanın da eşlik edecek pratik bir o kadar da lezzetli pancar turşumuz hazır farklı tanımıyla yeni favori tanımınız olacak. Pancarlar rengini daha da vericek ve suyu şahane lezzetli????????.

Buzdolabın da koruma ederseniz epey daha uzun müddet bozulmadan tükete bilirsiniz. Not(22 gün oldu çabucak hemen bozulma kelam konusu değil).

Tüketmedilk evvel servis ediceğiniz kadarını dolaptan çıkarıp oda ısısın da biraz bekletin ortasında zeytinyağı olduğu için dolapta donacaktır o yüzden 15-20 dakika için de yağ olağana döner bu küçük bilgiyi de vermek istedim.

Yapıp deneyecek olan herkese şimdiden afiyet olsun deneyenlerden yorum ve fotoğrafları bekliyorum. Lezzetli sağlıklı günler dilerim. ????????‍
♀
????????????.

Farklı Tanımıyla Pancar Turşusu (Pancar Teletur) Fotoğraflı Yapılışı