Faruk Bildirici: Gazetecilerin toplumsal medyada kripto para reklamı yapması yanlıştı; gazeteci reklamın aracı olmamalı

Beykozlu

New member
Gazeteci Faruk Bildirici, Medya Ombudsmanı isimli blog’unda, gazeteciler tarafınca kripto para şirketi reklamı yapılmasını kıymetlendirdi. Birtakım gazeteciler geçtiğimiz günlerde bir kripto para şirketinin reklamını yapan Tweet’ler paylaşmıştı. Üç gazeteci, bir araştırma şirketi sahibinin, şimdi tıpkı tabirlerle, üstelik reklam olduğunu da belirtmeden yeni bir kripto para şirketine övgü yağdırmalarının üzerinde durulmaya kıymet olduğunu belirten Bildirici, toplumsal medyada yankı uyandıran paylaşımların, 20 Temmuz’da bağımsız gazeteci Gökhan Özbek’in yazdıklarıyla başladığını belirtti. Bildirici’nin aktardığına bakılırsa Özbek Twitter’da “Kripto piyasaları yüzde 50’nin üzerinde kayıp yaşarken #Foy kendisine yatırım yapanlara kayıplarını aşağı çekmek için telafi coin verecekmiş. Tebrikler @FundOfYours Umarım toparlanma süratli olur” değerledirmesi yaptı.

Akabinde hala TV5’te program yapan gazeteci Çağlar Cilara “Kripto piyasalarını takip ediyorum, önemli düşüş var. Fakat moral bozmayın. En son dikkatimi çeken haber, #Foy’un telafi coin vereceği yönünde” paylaşımında bulundu.

Bu iki gazetecinin akabinde sonraki gün de Avrasya Araştırma Şirketinin Lideri Kemal Özkiraz ve köşe muharriri Levent Özeren misal tabirleri paylaştı.

Bildirici, kripto para paylaşımı yapan Özkiraz ve Cilara ile görüştüğünü belirterek şöyleki dedi:

“Bu paylaşımları inceledikten daha sonra Kemal Özkiraz ile görüştüm; tenkitlerimi aktardım. Özkiraz, ‘eleştirileri haklı bulduğunu’ belirterek, ‘Bu bir reklamdır uyarısı konusunda eksiklik olduğu kesinlikle ki bunu aslına bakarsan ben de özeleştiri olarak söylemiş oldum. Reklama katılma niçinim araştırmacılıkla değil youtuberlıkla ilgili bir Token olmasından kaynaklıydı. Yani reklama mevzu olan Tokenın benim başka alanım olan YouTube yayıncılarına hitap etmesiydi’ dedi.

Çağlar Cilara ise sorularıma ‘Kendi toplumsal medya hesabımdaki paylaşımlarımla ilgili kimseye hesap vermek zorunda değilim, gereksiz buluyorum bu tartışmayı’ karşılığını verdi.”

Bir gazetecinin şahsi hesabının, mesleksel kimliğinden farklı tutulamayacağını kaydeden Bildirici şöyleki devam etti:

halbuki bu reklam paylaşımında tartışılması gereken iki sorun var; birincisi paylaşımın reklam olduğunu belirterek takipçileri uyarma mecburiliği, ikincisi ve asıl sıkıntı, gazetecilerin (ve doğal bir araştırma şirketi yöneticisinin) reklam yapmasıyla ilgili etik problemler.”

Bir gazetecinin Youtube programına reklam alabileceğini; sponsorluk muahedesi yapabileceğini tabir eden Bildirici, “Ama programa reklam ya da sponsorluk için anlaşmak ile gazetecinin şahsen kendisinin reklam yapması, hele de reklamın aktörü haline gelmesi farklıdır” dedi. Bildirici şu biçimde dedi:

“Bir gazeteci reklam yapmamalı, reklamın aracı olmamalı. Reklam yapmak, gazeteciliğin tabiatına terstir. Çünkü gazeteciliğin temel fonksiyonu kamu faydasını gözetmek ve topluma yalın gerçeği aktarmaktır. Gazeteciler için inandırıcılık ve güvenilirlik iki vazgeçilmez kavramdır.

Para ya da maddi bir bedel karşılığı bir eser ya da firmanın reklamını yapan gazeteci, mesleğin bu temel fonksiyonundan kaynaklanan güvenilirliği ve inandırıcılığı paraya tahvil etmiş olur. Reklamını yaptığı eser ya da şirketin niteliği ne olursa olsun daha sonrasında üreteceği içeriklerin ya da yorumlarının gerçekliğine, inandırıcılığına gölge düşürmüş olur.”