Fındık üreticisi taban fiyatın açıklanmasını bekliyor

Beykozlu

New member
Giresun Ziraat Odası (GZO) Lideri Nurittin Karan, fındıkta üreticilerin kıyı bölümlerde hasada başladığını belirterek, “Taban fiyat, fındık baronlarının insafına bırakılmadan, üreticinin yüzünü güldürecek biçimde açıklanmalı. Şayet Türk fındığının bedeli dolar bazında 3,5 dolar ise bu sayı baz alınarak bir fiyat açıklanmasını bekliyoruz” dedi.

Doğu Karadeniz’deki Ordu, Giresun ve Trabzon’da üreticiler, fındık hasadı için geri sayıma başladı. Ağustosun birinci haftalarında başlayacak hasat için fındık üreticileri de son hazırlıklarını sürdürüyor. GZO Lideri Nurittin Karan, Giresun, Ordu ve Trabzon’da 2021 yılı fındık hasadı için üreticilerin kıyı bölümlerde hasada başladığını belirterek, TMO aracılığıyla devlet ismine yapılacak olan fındık alım fiyatının, daha fazla geciktirilmeden açıklanması gerektiğini söylemiş oldu. Karan, “Fındık taban fiyatının açıklanmadığı her gün üreticinin aleyhine işlemektedir. Bir an evvel üretici fındıkta tek garantör kurum haline gelen TMO’ya eserini kaç liradan satabileceğini bilmelidir. Fındık hasadında takvim süratli işlemekte. Bugünlerde hasadına başlanılan fındık, harmana indikten daha sonra süratli bir biçimde satışa hazır hale gelecektir. Gurbetçi olarak tabir edilen vatandaşlar ve acil gereksinimi olan üreticiler bir an evvel hasat sürecini tamamlayıp, eserini satmanın hesabını yapmakta” diye konuştu.

Taban fiyatın, insafa bırakılmaması gerektiğini kaydeden Karan, “Taban fiyat, fındık baronlarının insafına bırakılmadan, üreticinin yüzünü güldürecek biçimde açıklanmalı. Bahçeye giren üreticinin gözü kulağı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafınca açıklanacak olan taban fiyat ve Toprak Mahsulleri Ofisi’nin fındık alım siyasetinde. Şayet Türk fındığının kıymeti dolar bazında 3,5 dolar ise bu sayı baz alınarak bir fiyat açıklanmasını bekliyoruz” dedi. (DHA)