Kılıçdaroğlu: Fakirliğimizi satmaya hazırlanan bir iktidarla karşı karşıyayız; bu organize kötülükle hengame edeceğim

Beykozlu

New member
CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Saray hükümeti; halkımızı bile isteye daha da yoksullaştırıyor. Fakirliğimizi satmaya hazırlanan bir iktidarla karşı karşıyayız” dedi. Kılıçdaroğlu, “Oy değildir sıkıntı, çocuklarımızdır. hiç bir çocuğumuzun yatağa aç girmemesidir. İşte bu yüzden bu organize kötülükle hengame edeceğim” diye konuştu.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, toplumsal medya hesabından yeni bir görüntü yayınladı. Kılıçdaroğlu, açıklamalarını; “Sizden ricam, birbirimize yönelik tüm önyargılarımızı birkaç dakikalığına bir kenara bırakmamızdır. Bu gece beni kulağınızla değil, kalbinizle dinleyin; zira yoksulluğumuzu konuşacağız. Fakiriz ve bizi daha da fakirleştirmek istiyorlar” notuyla paylaştı.

Kılıçdaroğlu, şunları söylemiş oldu:

“Yaşatılan derin yoksulluğu konuşmamız lazım”

“Sizi bir daha konutumda ağırlıyorum, konuşmamız gereken kıymetli sıkıntılar var. Derin bir ekonomik kriz içerisindeyiz, gidiyoruz daima birlikte bir kıyamete. Fakat kanımca; halkımız gerçekte olup biten çabucak hemen tam olarak idrak etmiş değil. Gayem; bu görüntüyle olup biteni anlaşılır bir biçimde anlatabilmek. Sizden ricam tüm önyargılarınızı birkaç dakikalığına bir kenara bırakmanız ve beni kulağınızla değil kalpten dinlemenizdir. Dinleyin zira yaşatılan derin yoksulluğu konuşmamız lazım.

“Hiç bitmedi bir dilim kuru ekmeğin kavgası”

“Bu topraklar yoksulluğa hiç yabancı olmadı maalesef. Yeni bir şey değil ki bizlerin yoksulluğu, hükümetler geldi gitti yıllar uzunluğu, ne muktedirler gördü bu topraklar lakin mukadderatımız hiç değişmedi. Bu topraklarda hiç bitmedi bir dilim kuru ekmeğin arbedesi. söylemiş oldum bir daha söylüyorum; iktidar olmak bana yetmiyor. ömrümün bu evresinde gerimde bırakacağım mirası düşünüyorum ben geceleri; bu fukaralığı, bu kuru ekmek hengamesini bitiremiyorsam ne yapayım ben iktidarı.”

“Nefsimi körelteli fazlaca uzun yıllar oldu; tek bir muradım var, o da milletimin gelecekte bana dua etmesi”

“Sevgili gazeteciler lütfen artık ‘strateji’ falan demeyin, strateji bizim işimiz değildir o gençlerin işi, ben milletimle helalleşme etabına geçmiş bir siyasetçiyim. Benim o denli stratejilerle işim olmaz.

Sevgili dostlarım, Allah biliyor ya; ben hiç sevmedim bu çağı. Bu ismine çağdaş dediğimiz hakkaniyetsiz çağda o denli bir bencillik düzeyine gelmiş durumdayız ki, milyonlarca çocuğumuz derin bir yoksulluk ortasında yaşıyor farkında bile değiliz. Soğuk odalarda uyuyor yavrularımız, aç karnına ders çalışıyorlar, okula gidemiyor bir kısmı, yetersiz beslenme hasta ediyor onları. Biliyor musunuz bu çocukların uzunlukları uzamıyor, kimse duvara uzunluklarının ölçüsünü de yazmıyor esasen.

Hastalıklar, bu çocuklarımızın zihinsel kapasitelerini ve fizikî gelişimlerini derinde etkiliyor. Çocuklarımız hayatları boyunca bu yoksulluğun izlerini, yaralarını, taşımak zorunda kalıyorlar. Bu çocuklara keyifli bir ömür sürme hakkını tanımak; hem iktidarların ahlaki bir yükümlülüğüdür birebir vakitte ekonomik bir zorunluktur. Bunu sağlamak, bu çocukların Kemal dedesinin de en değerli gayesi olacak.

Nefsine yenilen sorumsuz başkanlar ve iktidarların yapamadığını ben yapmak işitiyorum. ömrümün bu etabında neyleyim ben sarayları, paraları. Ben nefsimi körelteli fazlaca uzun yıllar oldu. Tek bir muradım var benim; o da milletimin gelecekte bana dua etmesidir bu kadar.”

“Sarayın gelecek için ülkemize artık tek bir vaadi var; o da işçinin sömürüsü”

“Gelelim artık iktisatta son yaşananlara; bugüne kadar iktidarlar nefislerini köreltemediler dedim lakin bu saray hükümeti farklı. Türkiye tarihinde birinci sefer bir iktidar, yani bu saray hükümeti; halkımızı bile isteye daha da yoksullaştırıyor. Bu karnı aç çocukların, anne ve babaların emeğini daha da değersizleştirerek ucuz emek olarak emperyalistlere satacağını açık bir lisanla, bağırarak her yerde söylüyor. Fakirliğimizi satmaya hazırlanan bir iktidarla karşı karşıyayız. Emeğinizin pahası ucuzlayacak ki batılının dolarına peşkeş çekilebilsin. Sarayın gelecek için ülkemize artık tek bir vaadi var; o da işçinin sömürüsü. Siz çalışacaksınız sevgili halkım batının refahı daha da artacak, budur vaatleri.”

“Benim için eşit bir gelir dağılımı, hakkaniyetsiz ve yoksullaştıran bir büyümeden epeyce daha önemli”

“Peki ben neye inanıyorum? Ben ekonomik büyümeye inanıyorum şüphesiz lakin benim için eşit bir gelir dağılımı, hakkaniyetsiz ve yoksullaştıran bir büyümeden epeyce daha kıymetli. Benim maksadım yoksulluk oranını fazlaca süratli bir biçimde azaltmak ve toplumsal adaleti sağlamak. Ben hem büyümenin tıpkı vakitte daha fazla eşitliğin mümkün olduğuna inanıyorum. Ben yoksul fukaranın uygunca yoksullaştırılması üzerinden ihracatçıların daha epey dolar kazanmasına asla karşıyım.”

“Oy değildir sorun, çocuklarımızdır”

“Ben fakir bölümlerimizin en azından orta gelir düzebir daha taşınması gerektiğine inanıyorum. Ben toplumsal demokratım arkadaşlar, CHP de toplumsal demokrat bir partidir. Ben toplumsal devlete inanırım, ben fakirliği söküp atarsam bu topraklardan halkımın duasını alırım işte o da bana kâfi.