Kır Pidesi

Bakec

New member
Kır Pidesi Tanımı İçin Materyaller

Hamuru İçin

• 1 su bardağı ılık süt
  • 2 su bardağı ılık su
  • 2 tatlı kaşığı şeker
  • 1 paket instant maya
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • Aldığı kadar un (Ele yapışan kıvamda)
İç harcı için

• 400 gram kıyma
  • 3 adet kuru soğan
  • 2 adet yeşil biber
  • 1 adet kapya biber
  • 3 adet domates
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • Karabiber
  • Kimyon
  • Toz biber
  • Biraz sıvı yağ
  • Kaşar peyniri rendesi
Üzeri için

• 1 adet yumurta sarısı
  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Tereyağı
Kır Pidesi Tanımı Yapılışı

Not EkleTanımı Yazdır

1. Hamuru için ılık süt, ılık su, şeker ve mayayı karıştırın. 5 dakika mayanın kabarması için bekleyin. Sıvı yağ ve tuz ekleyin. Yavaş yavaş un ekleyerek yumuşak, ele yapışan bir hamur elde edin. Üzerini streçleyip 1 saat mayalandırın.
  2. İç harcı için soğan, kabuğu soyulmuş domates ve biberleri küçük küp küp doğrayın. Başka gereçleri ekleyip güzelce yoğurun. Başka bir tabağa kaşar peynirini rendeleyin.
  3. Mayalanan hamuru unlanmış tabanda 10 yahut 15 modüle bölün. yavaşça un sayesinde yuvarlayarak beze yapın. Un serpilmiş tepsiye alıp üzerlerini örtün.
  4. bir daha yavaşça un sayesinde hamuru uzun bir biçimde açıp iç harcını yayın. Kaşar peyniri serpip hamurun kenarlarını ortaya yanlışsız kapatıp bastırın. Katlı yer alta gelecek biçimde yağlı kağıt serilmiş tepsiye yerleştirin. Tüm bezeleri bu türlü hazırlayın. ????
  5. İç harcı bekledikçe sulandığı ve hamuru da biraz ince açtığım için harcı koyarken hamur yere yapıştı alırken de haliyle yırtıldı. Ben de bezeleri açtıktan daha sonra bir yağlı kağıt üzerine alıp iç harcını orada koyup kapattım.
  6. ondan sonrasında tepsiye yerleştirirken yavaşça uzattım bu türlü yapmak hayli kolay oldu size de fikir olsun. Birinci tepsiden başlayarak yağ, yumurta ve yoğurt karışımını üzerlerine sürün. Parmak uçlarınızla bastırın.
  7. 175 derece ısıtılmış fırında pişirin. Fırından alınca üzerlerine tereyağı sürün. Tanım için kübra pelvan ablaya teşekkürler, hayli hoş oldu sahiden ???? deneyecek olanlara afiyet olsun.