Kıyır Kıyır Poğaça

Bakec

New member
Kıyır Kıyır Poğaça Tanımı İçin Materyaller

• 125 gr margarin
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 çay bardağı süt (Oda sıcaklığında)
  • 2 yumurta (1 inin sarısı üzerine sürülecek)
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 buçuk tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı şeker
  • Yaklaşık 4 su bardağı kadar un
İç materyali için;

• Haşlanmış patates yada lor kullanabilirsiniz
  • Bir tutam maydanoz
  • 1 tatlı kaşığı yenibahar
Üzeri için;

• Yumurta sarısı
  • Susam yahut çörek otu
Kıyır Kıyır Poğaça Tanımı Yapılışı

1. Öncelikle içine koyacağımız gereçleri hazırlayıp sonrasındasında hamuru yoğurmaya başlayalım.
  2. Margarin, sıvı yağ, süt, yumurta, şeker, tuz, kabartma tozu bir hoş karıştırılır.
  3. Akabinde denetimli olarak un eklenir kulak göğsü kıvamında bir hamur elde edene elimize yapışmayana dek yoğurulur.
  4. çabucak sonrasında hamurumuzu elimizle biçim verip içine harcımızdan yaklaşık 1 tatlı kaşığı kadar koyup kapatıp biçim verdikten daha sonra üzerine yumurta sarısı sürüp çörek otunu serpip yağlı kağıt serili tepside 180°c altı ve üstü eşit biçimde olana dek pişirilir. Yaklaşık 35-40dk fırına bakılırsa farklılık gösterebilir bu mühlet tabi ki. Çok pratik bu ölçüde yaklaşık olarak 2 tepsi çıkıyor.
  5. Pişirip buzlukta bile saklayabilirsiniz acil konuğunuz geldiğinde yada geliyorum dediğinde yapabileceğiniz lezzetli hamur işi dilerseniz iç harcını farklı bir şeyle bile değiştirebilirsiniz. (ben kızımın doğum günü için yapmıştım ayrıntılı fotoğrafım yok yoğunluktan çekemedim????)şimdiden afiyet olsun herkese ????.