Kuru Dolma

Leila

Global Mod
Global Mod
Kuru Dolma Tanımı İçin Materyaller

• 10 tane kuru patlıcan (dolmalık)
  • 10 tane kuru biber (dolmalık)
  • İsteyen yaprak da ekleyebilir
  • Tercihe bakılırsa acur, kabak ve salatalık kurusu da olur.
  • Biber olarak olağan dolmalık biber de olur ben kabya biber kurusu kullandım. çok lezzetliydi
  • 2 su bardağı pirinç
  • 1 su bardağı ince bulgur
  • 1 iri kuru soğan
  • 2 yemek kaşığı domates salçası
  • 1 yemek kaşığı biber salçası
  • Yarım demet maydanoz yada dere otu
  • Toz nane yada tercihe göre taze nane doğrayabilirsiniz
  • 1 yumurta
  • 3-4 yemek kaşığı sıvı isot ekşisi ve 1 yemek kaşığı toz isot (ekşi tat veriyor. tercihe bakılırsa)
  • Pul biber, toz kekik, karabiber, kimyon, tuz(miktarları tercihinize bağlı)
  • 1 buçuk çay bardağı yemek yağı
  • 2 domates
  • Toz biber
  • Sıcak su
  • İlikli kemik
Kuru Dolma Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Pirinç, ince bulgur, rendelenmiş yada ince doğranmış soğan yumurta, maydanoz, baharat çeşitleri, isotlar salçalar, bir çay bardağı yağ bir kapta harmanlanır, kaynar su döküp suyu çekmesi beklenilir daha sonrasında biraz yoğurulur.
  2. Harç demlenene kadar kuru biber ve patlıcanı haşlayalım, çok yumuşak olmasın. Biraz yumuşamış olması kâfi.
  3. Kurular haşlanınca süzgece döküp, soğuk suya tutalım. Akabinde kuruların içini harçla doldurmaya başlayalım. Yarım yarım dolduralım ki iç harcı sisince dolmalardan taşma olmasın.
  4. Doldurup pişirme tavasına, tenceresine dizelim. En alta bir iki modül kemik koyalım, kemiğin suyu yavaş yavaş dolmaya geçer. Yemeğin hem lezzet hem vitamin bedeli artar.
  5. Dolmaların ağızlarını üste gelecek biçimde yerleştirelim. Doldurma işi bitince yağ tavasına iki rendelenmis domates ve yemek yağını kavuralım. Toz biber de ek edelim. Domates sosu hazır olunca dolmaların üzerine dökelim.
  6. Son olarak dolmaya sıcak su ek edip ocağa bırakalım. Kısık ateşte, yavaş pişerse daha lezzetli olur. Dolmaya pişmesi için fazla su ek etmeyin. Suyunu daima çekecek. Daima denetim etmemiz gerekecek. Her suyunu çekmesinde 1 su bardağı kaynar su ek etmemiz gerekiyor.
  7. Yaklaşık 45 dk da kısık ateşte pişiyor. Bu bir saate de yayılabilir. Ocağın ayarına, tencerenize bağlıdır vakit içindema. Denetimli pişirmekte yarar vardır. Afiyet olsun.
Kuru Dolma Tanımı Fotoğraflı Yapılışı