Memurlar Ankara’da harekette: Nasıl gerçek enflasyona yetişebilirim?

Beykozlu

New member
Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası (TEÇ-SEN) ve Üniversite İdari İşçi Sendikası’nın Ankara Ulus’ta aksiyon yaptı. Maaşlarının enflasyon karşısında eridiğini lisana getiren memurlar, maaşlarındaki kaybın yüzde 33 oluğunu anlattı. TEÇ-SEN Genel Lideri Ümit Demirel, seyyanen 1250 lira artırım yapılması gerektiğini söylemiş oldu. Eşi yeni doğum yapan memur Mehmet Kahraman, “Alıyorum 100 lira artırım, aylık market hesabıma bakıyorum 200 lira artırım gelmiş. Nasıl gerçek enflasyona yetişebilirim ben” dedi.

TEÇ- SEN ve Üniversite İdari İşçi Sendikası, Ankara Ulus’ta yaptığı aksiyonla 6. Toplu Mukavele periyodunda memura yapılmasını istediği artırım oranını deklare etti. ANKA Haber Ajansı’na konuşan İbrahim Albeni, artırımlara yenilmemek istediklerini belirterek, “25 yıllık devlet memuruyum. Artırımlara faturalara yetişemiyoruz. Kredi kartlarıyla çevirerek günü kurtarıyoruz. Markete düşünmeden, hesaplamadan, planlamadan alışveriş yapamıyoruz. En temel gereksinimlerimizden bile kısar hale geldik, hesaplar hale geldik” dedi.

TÜİK’in deklare ettiğı enflasyon oranının kendilerinin enflasyonunu yansıtmadığını açıklayan Mehmet Kahraman de kıt kanaat geçindiklerini söz ederek, “Türkiye kurallarında aileden takviye alanlar var. Avrupa’da bu biçimde bir şey var mı? Yok. 18 yaşına geldiğinde bir birey olabiliyor. Bizim Türkiye’de ailenin katkılarıyla ayakta kalmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

“Memurun kaybı yüzde 33”

Toplu kontrat görüşmelerinde gerçek sayıların yansıtılmadığını söyleyen Kahraman, “Şu anda kamu çalışanının yüzde 33 maaş kaybı var. Gerçek enflasyona nazaran. Bu sayılar maaşımıza yansıtılırsa bizler şad oluruz. Memurun kazanması çarşı pazarı da kazandırır. Ben ne kadar kazanırsam, o kadar harcarım. Bu çarşıyı da hareketlendirir. Ben kendi enflasyonuma bakıyorum. TÜİK’e suçlama yapamam. Ancak diyorum ki ben kendi enflasyonuma bakıyorum, bir bireyim. Kamuda çalışıyorum, kendi maaşımdan baz alarak büyük kayıplarımız oldu. Yüzde 33 enflasyonda kayıplarımız oldu, enflasyona yenik düştük” dedi.

Daima artırım geldiğini tabir eden Kahraman, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Daha evvel bir eşim vardı, bir ben vardım. Üstümüzden, başımızdan kısıp geçiniyorduk. Fakat günümüz kurallarında doğal ki çocukların istekleri oluyor. İstekleri dediğim bunlar temel kaideler yani. Doğum fiyatları, hastaneler buna yetişemiyoruz. Bebek bezine bile kısa vakitte yüzde 30 artırım geldi. Gün güne katlıyor bebek mamaları. Ateş değeri. Ben eserlere artırım yapılmayacak, maaşımız tıpkı kalacak olsa, ona da razıyım. Ben alıyorum 100 lira artırım, aylık market hesabıma bakıyorum, 200 lira artırım gelmiş. Nasıl gerçek enflasyona yetişebilirim ben. 6 ayda 100 lira artırım aldım, aldığım eserlere bakıyorum afaki sayılar. Son vakit içinderda hele. bundan evvelki devirlerde 6 ayda birdi, artık aydan aya eserler daha da kıymetleniyor.”

“Kötü bir peynirin kalıbı 60 lira”

22 yıldır bir üniversitede memurluk yapan Meltem Şeyhun, maaşlarının enflasyon karşısında eridiğini, TÜİK’in deklare ettiğı artırımların gerçeği yansıtmadığını tabir ederek, “Peynirin fiyatı hiç açıklanmıyor. Yüzde 200’den daha fazla arttı. Makûs bir peynirin kalıbı 60 lira” diye konuştu. Şeyhun, kredi kartlarıyla geçinmeye çalıştıklarını vurgulayarak, “Maaşımız bize muhakkak yetmiyor. Kira, faturalar derken aslına bakarsanız maaşımız bitiyor. Biz daima borç ortasında yaşıyoruz” dedi.

“Sadece doğalgaz ve elektriğe gelen artırım yüzde 15″

Üniversite İdari İşçi Sendikası Genel Lider Yardımcısı Fazilet Yalçın, pazardaki enflasyon ile TÜİK’in deklare ettiğı enflasyon içinde fark olduğunu lisana getirerek, “Elektrik ve doğalgaza yaptığı artırım yüzde 15, memura verdiği yalnızca yüzde 10. Resmi olarak yapılan artırımları bile hesaplasanız, aslına bakarsanız düşük olduğunu sizler de biliyorsunuz” diye konuştu.

Seyyanen 1250 lira artırım talebi

TEÇ-SEN Genel Lideri Ümit Demirel, önümüzdeki iki yıla ait artırım taleplerini açıklarken, memurun maaşındaki erimeyi anlattı. Demirel, memura seyyanen 1250 lira artırım yapılmasını, önümüzdeki senelera ait de 2022 yılının birinci 6 ayında 500 lira enflasyon farkı, ikinci 6 ayında 500 lira ve 2023 yılında birinci 6 ayında 500 lira ve ikinci 6 ayında 500 lira artırım istediklerini söylemiş oldu.