Mercimekli Semiz Otu Mezesi

semaver

New member
Mercimekli Semiz Otu Mezesi Tanımı İçin Malzemeler

• Yarım bağ semiz otu
  • 1 çay bardağı yeşil mercimek
  • 1 adet kuru soğan
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 2 su bardağı yoğurt
  • 2 diş sarımsak
  • Tuz
  • Su
  • Süslemek için dilediğiniz baharatlar
Mercimekli Semiz Otu Mezesi Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Bu lezzetli ve doyurucu mezemiz yaz aylarının vazgeçilmezi olmaya aday. Ben kendi bahçemizde yetişen semiz otlarını kullanmayı tercih ediyorum, bu yüzden biraz daha fazla kavuruyorum.
  2. Mercimekleri yıkayıp, süzüyoruz. Üzerini geçecek kadar su ekleyip haşlanmak üzere ocağa alıyoruz. Su kaynamaya başlayınca mercimeklerin suyunu değiştiriyoruz ki kararma yapmasın.
  3. Mercimekler şiştiğinde kevgir sayesinde süzüp, 2 kez suyla yıkıyoruz. Bu da bir daha kararma yapmaması için uyguladığımız bir süreç.
  4. Mercimekler beklerken küçük küçük doğradığımız soğanları zeytinyağı ile kavuruyoruz.
  5. Kavrulan soğanlara yıkayıp doğradığımız semiz otlarını ekleyip, semiz otlarıyla birlikte suyunu çekip, ölene kadar kavuruyoruz.
  6. Yıkanmış mercimeklerimizi de ek edip tuzlayarak 5 ila 10 dk içinde pişirip dinlenmeye bırakıyoruz.
  7. Bu ortada 2 diş sarımsağı rendeliyor ya da havanda dövüp yoğurdumuzla karıştırıyoruz.
  8. Bütün materyalleri karıştırıp, üzerine istediğimiz baharatları serperek süsleme yapabiliriz.
  9. Dilerseniz tereyağında biber ve nane kızdırıp üzerine dökebilirsiniz, ben soğuk tüketeceğimiz için bu biçimde tercih ettim. Doyuruculuğu ve lezzeti ile sofralarımızda yerini alacak mezemiz hazır, deneyenlere şimdiden afiyet olsun, sofranız rahmetle dolsun
    🙂
Mercimekli Semiz Otu Mezesi Tanımı Fotoğraflı Yapılışı