Shaggy: Para her vakit değerlidir kendimizi kandırmayalım

Beykozlu

New member
Yaratıcı kesimlerde insanları yükseltmeyi seviyorlar, daha sonra yeni yıldızlar çıkarmak için insanları aşağı çekiyorlar. Sanırım sizin kesimin tabiatında olan bir şey bu durum. Bu kesimde belirli bir seviyede kalmak mümkün mü?

– Aracılarla prodüktöre ulaşma dönemi yavaş yavaş bitiyor. Yakında plak şirketine muhtaçlık duyulmayacak. Stüdyolara gereksiniminiz yok, her şey dijital. Pazarlama için para ödemiyorsunuz, zira müzikler kulaklığınızda. Her şey telefonda olduğundan dağıtım için para ödemek yok, ambalaj için para ödemek yok. Gelir kapısı eskisinden daha büyük. Pastadan epeyce daha büyük hisse alıyorsunuz. Plak şirketlerinde, o eski günlerde köle ticareti olduğunu biliyoruz. Sıkıntıya dönersem… Elinizden gelenin en düzgününü yapmaya çalışmak diyeceğim. Şahsen benim can ıstırabına alerjim var, bu yüzden beni bencilce heyecanlandıran şeyleri yapmaya çalışıyorum. Sting ile albüm yapmam kâğıt üzerinde haberini okuduğunuzda mantıklı gelmiyor olabilir. Lakin bize hayli mantıklı geliyor. Zira biz heyecan verici bir şey yapmak istedik. Beşerler o albümü yakaladı. Altın Plak aldı, en büyük ikinci konser çeşidimizi yaptık ve Grammy kazandık. Yıkıcı bir şeyle gelmek istedik. Bu yüzden uzun ömürlülüğümü devam ettiriyorum diyebilirim.

Yeni yıl kararları alan biri misiniz? Finansal olarak ıstırabınız olmadığına göre, daha epeyce manevi dilekleriniz oluyordur…

– Para her vakit değerlidir, kendimizi kandırmayalım. Lakin nereden geldiğimi asla unutmam. Hayattaki en kıymetli şeylerden biri, daha sonraki kuşaklara yetecek zenginlik yaratmak ve akabinde çocuklarınızın ne kadar şanslı olduklarını anlamalarını sağlamak. Yılbaşı kararları konusuna gelirsem, hiç bir vakit kararlı bir adam olmadım. Asla oturup “Bu yıl benim ihtilalim olacak” demedim. Her şeyi planlarım ve uygularım. Örneğin 6 Ocak’tan itibaren nerede olacağımı, neye başlayacağımı biliyorum. Şubatta nerede olacağımı biliyorum, martta nerede olacağımı biliyorum, nisanda nerede olacağımı biliyorum. Tüm projelerim başlıyor ve ben ne yapacağımı sıraladım bile.

“Hayattaki en değerli şeylerden biri, çocuklarınızın ne kadar şanslı olduklarını anlamalarını sağlamak” dediniz. Nasıl yapıyorsunuz bunu?

– Büyük nasihatler veren biri değilim. Büyük oğlum müzik işinde. İsmi Robb Banks. Rap’çi. Ve şu anda inanılmaz derecede odaklanmış durumda. 16 yaşında bir kızım var. O büyüdükçe baş başa geleceğimizi biliyorum. Büyümenin bir kesimi. Emin olmanız gereken tek şey, onların arkadaşı değil, babası olduğunuzu bilmeleri… Arkadaş canlısıyım lakin çocuklarım onların arkadaşı olmadığımı anlıyor. Onlara hiç bir şeyin çalışmadan alınmadığını, kimsenin sana hiç bir şey borçlu olmadığını, hiç bir şeyin vaat edilmediğini anlamalarını sağlıyorum. Çalışmak zorundasın. O kadar.

COVID’İN ART BAHÇEMDE DOLANDIĞINI BİLİYORDUM

Devam eden pandemi, seyahat alışkanlıklarınızı değiştirdi mi?

– Aşılarımı yaptırdım, güçlendirici dozu oldum. Bu yüzden korkmuyorum. Roma’dan yeni geldim. Papa için performans sergiledim. Papa ile tanıştım ve geri döndüm.

Neredesiniz şu anda?

– Dün Jamaika- Kingston’a geldim. Miami’deki meskenimi terk ettim ve Kingston’a gelmem gerektiğini düşündüm. Bir tabip arkadaşım hastanelerin dolup taştığını, Covid testi için bile randevu almanın güç olduğunu söylemiş oldu. Stüdyomda mühendisim Covid’e yakalandı. Yapımcım da o denli. Covid’in art bahçemde dolandığını biliyordum. Şayet müspet çıkarsam, Miami’de karantinada kalmam gerekecekti ve Noel’i kaçıracaktım. Noel vakti çocuklarımla ailemin yanında olmayı seviyorum.

PAPA’YLA TANIŞMAK GÜZELDİ ONU BİRAZ KOMİK BULDUM

◊ Papa’yla tanışmanız nasıldı?

– Papa’yla tanışmak fazlaca hoştu. Onun ne kadar erişilebilir olduğunu görür görmez hayli şaşırdım. Yürüdük, Vatikan’a girdik, metal detektöründen geçtik. Bunun haricinde bir şey yoktu. Ayaklarımızı uzatıp, dolaşıp dolaşmamakta özgürdük. Papa’nın olduğu yere girdik ve ona gerçek yürüdük. Onlarca müdafaa yoktu etrafında. Maskelerimizi çıkarmakta sakınca olmadığını söylemiş oldu. Onunla sohbet ettik. Mükemmel bir adam, inanılmaz beyefendi. Ayrıyeten Papa’yı biraz da komik bulduğumu söylemeliyim. Papa’nın Noel özel gösterisinde performans sergilemek benim için özel bir tecrübeydi.

◊ Bu yıl Spice ile bir daha Grammy’ye aday oldunuz. Aday olmak tıpkı heyecanı veriyor mu hâlâ?
– Benim için müzik yapmak her vakit en büyük onur oldu. Ve bence Grammy kazanan bir artist olmak, müziğin en büyük onuru. Hâlâ fazlaca kuvvetli bir itibara sahip. Bu, Spice’ın birinci Grammy’si. Yüzündeki heyecanı görüyorum. Ben de bu onurun bir modülü olmaktan memnunluk duyuyorum.

◊ Lider Obama “Go Down Deh” müziğinizi 2021 yılının favori müzikleri listesine koydu. Kendisiyle tanıştınız mı?
– Başkan’la hiç görüşme fırsatım olmadı. “Go Down Deh” özel bir müzikti ve albüm Grammy’ye aday oldu.

STING, O SESİN BENDEN ÇIKTIĞINA İNANAMADI

◊ Sting ile ortak albümünüz “44/876”, 2018 yılında çıkmıştı. Nasıl oluştu o işbirliği?

– Sting ve benim ortak bir arkadaşımız vardı; Martin Kierszenbaum. Martin, “Don’t Make Me Wait” isimli bir müzik söylemiş olduğimi duydu. Müziğe bayıldı ve “Bana gönderebilir misin” dedi. Gönderdim. Sting’in müziğe bayıldığını ve benimle bir albüm yapmak istediğini söylemiş oldu. Orada gözlerim fal taşı üzere açılmış duruyordum. Sting vokallerini yapmamı istiyor, neler oluyor? daha sonra toplantı için buluşmaya gittik. Birinci görüşmede yaşanan, tam bir arkadaşlıktı. Sesime hayran kaldı. O sesin benden çıktığına inanamadı. Bir reggae albümü yapmak istedi ve ona yardım edip edemeyeceğimi sordu. Birtakım müziklerde benim de söylememi istedi. Sonunda albümün 6 müziğinde ben de vardım. “Bazılarını çıkaralım, zira bu daha fazlaca ‘Sting ve Shaggy’ albümü üzere oldu” dedim. O da “niçin Sting ve Shaggy albümü olmasın” dedi.

BOB’DAN İLHAM ALMAYAN TEK BİR REGGAE SANATKARI YOK

◊ Son olarak Bob Marley ile ilgili bir şeyler söylemenizi istesem…

– Bob Marley ve The Wailers’dan ilham almadığını söyleyen tek bir reggae sanatkarı olduğunu düşünmüyorum. Bob’un öldüğü vakti hatırlıyorum, cenazesini hatırlıyorum. yıllar ortasında onun çocukları ve ailesiyle arkadaş oldum, ortamızda birbirimize karşı derin bir hürmet oluştu.