Singapur 16 böcek türünün yiyecek olarak yenmesine izin veriyor

Ayden

Global Mod
Global Mod
Öğle yemeğinde kurtçuklar
Singapur 16 böcek türünün yiyecek olarak yenmesine izin veriyor

Denemek ister misiniz? Böcekler Bangkok'taki bir pazarda tüketime sunuluyor. Singapur artık böceklere ve benzerlerine yiyecek olarak izin veriyor

© Carola Frentzen / DPA


Birçok insan hala solucan veya böcek yeme korkusunu yenmek zorunda. Ancak böcekler sürdürülebilir bir protein kaynağıdır. Şimdi Singapur ilerliyor – peki ya AB?

Singapur şehir devleti çekirgeler, cırcır böcekleri ve ipek böcekleri de dahil olmak üzere 16 böcek türünü resmi olarak gıda olarak onayladı. Singapur Gıda Ajansı'ndan (SFA) bir genelgede “Bu böcekler ve böcek ürünleri insan tüketimi için veya gıda üreten hayvanlar için yem olarak kullanılabilir” denildi.Yetkili makam, 2022 yılında düzenlemeyle ilgili istişareleri başlatmıştı. Channel News Asia (CNA) mektupta, böcek ithal etmek, yetiştirmek veya işlemek isteyen şirketler için yönergelerin önemli olduğunu, “çünkü böcek endüstrisi hala yeni ve böcekler yeni bir gıda” ifadelerine yer verdi.


haşarat

Cesaretin mutfak sınavına ne dersiniz? Örneğin, çekirgeli bahar ruloları
Singapur: Vahşi böceklere izin verilmiyor
Diğer şeylerin yanı sıra, yetiştirme ve işlemede zararlı maddelerin kullanılmaması, böceklerin düzenlenmiş işlemlerde yetiştirilmesi ve vahşi doğada yakalanmaması sağlanmalıdır. Şu anda uluslararası standartlar olmadığından, otorite kararlarını belirli böceklerin tüketimine halihazırda izin veren ülkelere ve bölgelere dayandırdı, dedi.


Avrupa Birliği, Tayland, Güney Kore ve Avustralya gibi ülkeler, belirli besin kriterlerini karşılayan belirli böcek türlerinin tüketimini çoktan onayladı. Tayland'da bambu kurtları, akrepler ve böcekler satan tezgahlar uzun zamandır günlük hayatın bir parçası. AB'de, un böcekleri (larval aşamada kurutulmuş), göçmen çekirgeler, ev cırcır böcekleri ve tahıl küf böcekleri şu anda onaylanmış durumda ve bunların hepsi genellikle toz haline getiriliyor.


Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), insan tüketimi ve hayvan yemi olarak böcek yetiştirilmesini destekliyor: BM kuruluşunun web sitesinde “Yenilebilir böcekler, insanlar için yüksek kaliteli proteinler, vitaminler ve amino asitler içerir” ifadesi yer alıyor. Cırcır böcekleri, aynı miktarda protein üretmek için sığırlardan yaklaşık altı kat, koyunlardan dört kat ve domuzlar ile piliçlerden yarı yarıya daha az yem gerektirir.


sağ
DPA

#Konular