Soğuk Baklava

Leila

Global Mod
Global Mod
Soğuk Baklava Tanımı İçin Materyaller

• 1 paket baklava yufkasının yarısı
  • 100 gram tereyağı (Köpüklerinden arındırılmış)
  • 80 gram antep fıstığı
Şerbeti İçin

• 1,5 su bardağı şeker
  • 1 su bardağı su
  • 1 su bardağı süt
Üzerine

• 80 gram rendelenmiş bitter çikolata
Soğuk Baklava Tanımı Yapılışı

Not EkleTanımı Yazdır

1. Şerbeti için suyu ve şekeri 2-3 dakika kaynatıp ocaktan aldım.
  2. Sütü de ekleyip soğuması için kenarda beklettim.
  3. Baklava için yufkaları kalıbıma bakılırsa kestim.
  4. 3er tane dizerek ortalarına tereyağı sürdüm.
  5. Yufkaların yarısını bu türlü dizdim, antep fıstığını serpiştirip tüm yufkaları da bu türlü bitirdim.
  6. Üzerine kalan tereyağı gezdirip 190 derecede 10 dakika kabarmasını sağladım, dereceyi 170 e çekip üzeri kızarıp içi de pişince çıkardım.
  7. Birinci sıcağı çıktıktan daha sonra buz üzere şerbeti gezdirdim.
  8. Şerbetini çektikten daha sonra rendenin ince tırtıklı kısmıyla çikolatayı rendeleyip toz haline getirdim.
  9. Soğuyan baklavanın üzerine serpiştirip bir gece dinlenmesi için buzdolabına kaldırdım.
  10. Bilhassa bir gece buzdolabında dinlendiğinde daha bir lezzetli hale geldi.
  11. Katlarını bir tık fazla yapmışım sanırım lakin şerbetini yeterli derecede çekti ve bence antep fıstığı içeren birşeyin makus olma ihtimali de yok esasen. Üzerindeki rende çikolata bu baklavanın son vuruşu olmuş.
  12. Şerbetinin de sütlü olması ise baklavanın ağır tadını hafifçeletmiş.
  13. özetlemek gerekirse tüm gereçler bir ortada olunca enfes bir tatlıya dönüşmüş.
  14. Son derece pratik ve ağır lezzet içeren bu baklavayı hala yapmayanlar bu bayram kesinlikle denemeli.
  15. Benim kullandığım fırın kabı 40×25 cm. Ölçüleri kabınıza göre azaltıp arttırabilirsiniz.