Tek Tane Zeytinyağlı Bamya Yemeği 20 Dakikada

Leila

Global Mod
Global Mod
Tek Tane Zeytinyağlı Bamya Yemeği 20 Dakikada Tanımı İçin Gereçler

• 1 kilo taze bamya
  • 3 adet büyükçe domates
  • 2 adet yeşil biber
  • 1 adet küçük uzunluk kapya biber
  • 1 adet kuru soğan
  • Yarım limonun suyu
  • 1 çay bardağı zeytinyağı
  • 1 çay bardağı su
  • 2 tatlı kaşığı tuz
Tek Tane Zeytinyağlı Bamya Yemeği 20 Dakikada Tanımı Yapılışı

Not EkleTanımı Yazdır

1. En değerli noktası bamyayı birkaç saat evvelinde hiç bıçak değmeden bir hoş yıkayın ve bez üzerine sererek suyunu çektirin. Bu süreç bamyanın hiç sünmeden uzamadan pişmesini sağlıyor.
  2. Düzgünce kuruyan bamyanın uç kısımlarını temizleyin, büyükçe bir kabın içine alın.
  3. Kuru soğanı, yeşil biberleri ve kapya biberi yemeklik doğrayın bamyanın üzerine dökün.
  4. Domateslerin kabuklarını soyup küçük küçük doğrayın, yahut rendenin iri tarafıyla rendeleyin, ben küçük küçük doğramayı tercih ediyorum ????.
  5. Yarım limonun suyunu ve damak tadınıza göre tuzunu atıp hepsini bir hoş karıştırın, zira bundan daha sonra yemeğimizi hiç karıştırmadan pişireceğiz.
  6. Bütün malzemeyi uygun bir tencereye alın, üzerine zeytinyağını ve bir çay bardağı suyunu dökün, tencerenin kapağını kapatın.
  7. Orta ocağın üzerine tencereyi alın birinci olarak süratli ateşte kaynamaya bırakın, beş dakika kadar daha sonra kaynamaya başlayınca ocağı epey az kısın ve 20 dakika pişirin.
  8. Ortada denetim edin ve yemeğin lezzetinin birbirine geçmesi için tencereyi hafifçeçe sallayın, zerzevatları alt üst edin.
  9. Hiç kaşık sokmadan kendi hâlinde pişen yemeğinizi çatalla denetim edin, istediğiniz kıvama gelince ocaktan alın, yarım saat kadar dinlendirin, ne kadar öncesinden pişirerek kendi halinde soğursa o kadar lezzetli bir yemek olacaktır,.
  10. Ilık yahut soğuk olarak yenebilir, yanına pilav, cacık tercih edilebilir, yahut diyet yapanlar daha az zeytinyağı kullanarak bir öğün olarak yiyebilir, yanına ekmek ve karpuz da benim tercihim ???? afiyetler olsun.