TESK Lideri Palandöken: Bir kapanmaya daha tahammülümüz yok, aşı olunmalı!

Beykozlu

New member
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Lideri Bendevi Palandöken, Koronavirüs olaylarındaki artışın esnafı huzursuz etmeye başladığını belirterek, “Bir kapanmaya daha tahammülümüz yok. İş yerlerinin tekrar kapanması, hem iktisat açısından tıpkı vakitte ruhsal açıdan fazlaca kıymetli külfet yaratır. Bunun için mutlak ve mutlak aşı olunmalı” dedi.

Koronavirüs hadiselerinde son periyotta yaşanan artış, esnafı huzursuz ederken, TESK Lideri Palandöken, pandemi mühletince alınan önlemler kapsamında fazlaca sayıda iş yerinin 1,5 yıl boyunca kapalı ya da kısmen kapalı kaldığını söylemiş oldu. Aşı temininde yaşanan sorunların aşıldığını, her insanın aşı olması için imkanlar tanındığını belirten Palandöken, olaylardaki artışın bilhassa esnafı endişelendirdiğini belirtti. Palandöken, “İş yerlerinin tekrar kapanması hem iktisat açısından tıpkı vakitte ruhsal açıdan hayli kıymetli bir problem yaratıyor. Bunun için mutlak ve mutlak aşı olunmalı. 1,5 yıldır tahminen dayanaklar alındı; lakin yapılan dayanaklar de esnafı ayağa kaldıramadı. Şu anda beşerler büyük endişe içerisinde; zira önünü bakılırsamiyor, ‘Acaba bu biçimde bir kapanma olur mu’ diye” tabirini kullandı.

“Rakamların yükselişi vatandaşı huzursuz ediyor”

Palandöken, vatandaşın yine konuta kapanmasının büyük meşakkatler oluşturacağını belirterek, “Biz TESK olarak broşürler yaptırdık ve biroldukça kentte bilboardları kullanmak suretiyle aşı kampanyasına dayanak olmaya çalıştık. Milyonlarca afiş bastırdık. Bu afişlerle görülür yerlerde; dükkanlarda, minibüslerde, taksilerde halkı uyarmaya uğraş ettik fakat sayıların yükselişi vatandaşı biraz huzursuz ediyor. Aşı olmak için otobüs terminallerinin, garların, AVM’lerde aşıların yapılması, iş yerlerinde ‘Ben aşı oldum ya siz’ üzere farkındalığı yaratan işletmeler epey önemli” diye konuştu.

Palandöken, TESK’e kayıtlı şahısların ülke nüfusunun 6’da 1’ini oluşturduğunun altını çizerek, “ötürüsıyla bunların, sektörel bazda devletin almış olduğu takviyelerle ayakta kalması da mümkün değil çünkü yanında çalışanların fiyatları için borçlandılar. Kredi aldılar, kredi ödemede sorun çekiyorlar, toplumsal güvenlik primleri var” dedi.

“Otokontrolü vatandaş yapacak, iş yeri önlemleri alacak”

Aşı konusunda bilim insanlarının tavsiyelerinin dinlenmesi gerektiğini vurgulayan Bendevi Palandöken, “‘Aşı olunmasın’, ‘Aşının yararı yok’ üzere telaffuzlar dikkate alınmasın. En değerlisi bu hastalığa yakalanmamak için tabipler, bilim insanları birebir dinlemeli. Kapanmamak üzere olan bu açılmayı, 1 Temmuz’u esnaf olarak milat olarak ilan ettik. Bir kapanmaya daha tahammülümüz yok” diye konuştu.

Aşı olmayanların birtakım iş yerlerine alınmaması istikametindeki davetleri da kıymetlendiren Palandöken, “Bizde müşteri velinimetimizdir. Otokontrolü vatandaşın yapması gerekiyor, iş yeri yalnızca önlemleri alacak” dedi. (DHA)