Türk-İş Lideri Ergün Atalay, minimum fiyata dair teklifini deklare etti

Beykozlu

New member
Türk-İş Lideri Ergün Atalay, taban fiyat için, “Devlet takviyesinin, patronun yükünü üzerinden alacak kadar olması gerekir ki emekçi de işinden olmasın. Teklifim, örgütlü işyerlerine dayanak verilmesi. Zira dayanakla örgütlülüğün de önü açılır” dedi.

Taban fiyat görüşmeleri başlamak üzereyken, Türk-İş Lideri Atalay, çalışanların bu ekonomik durumdaki hayat şartlarıyla ilgili olarak, “İşçi, ek iş yapıyor. Taban ücretlilerin yüzde 90’ı bu biçimde. Az da olsa memur da ek iş yapıyor. Beşerler mecburen ikinci üçüncü işte çalışıyor. Enflasyon yüzde 20. Bunun hayli üzerinde artırım vermek lazım” dedi.

Cumhuriyet’ten İklim Ögel’e konuşan Atalay, sığınmacı sorununun emekçilere tesiri hakkında da Bunlar bizim konuğumuz. Canlarını kurtarmak ve rahat yaşamak için geliyorlar. Bizim yaptığımız insani alakayı dünyada kimse yapmıyor. Antep’te iki ayakkabı fabrikası var, 100’er kişi çalışıyor. Biri Suriyeli, Afgan çalıştırıyor. Başkası minimum fiyat, servis ve yemek parası veriyor. Bunun maliyeti bir kişi için 5 bin 700 TL. ötekinin 2 bin TL. Zira kayıt dışı. Kayıt dışını kayıt içine almak gerek. Ben ırkçı değilim, onlara konut sahipliği yapalım lakin onlarda misafirliklerini bilsinler. Kampları dolaştım, bayanları, çocukları gördüm, üzerime düşeni de yaptım. Dünya da verdiği kelamları tutsun. Ben Türkiye’den yanayım” tabirini kullandı.

Atalay şu tabirleri kullandı:

“Kamuoyuna sayı açıklamıyorum, Ben istek ettiğimi söylemiş oldum. Çalışma bakanı, maliye bakanı, cumhurbaşkanı biliyor. Her siyasi parti bir sayı söylüyor lakin partilerin bir sorumluluğu yok, masada değiller. DİSK 5 bin 200 TL diyor. Ben 7 bin, 8 bin, 10 bin de derim. Demek hür lakin benim söylemiş olduğim ile aldığım içinde ahenk olmasılı.

3 periyot evvel sayı deklare ettim ve o sayıya kendimi bağladım. Patron, ‘TÜRK- İŞ bu sayının altına inmez’ dedi ve istediği üzere hükümetle hareket etti. O periyodun parasıyla 70 TL az artırım alabildim. 70 TL bir yılda 840 TL yapıyor. Bu, iki yıllık ekmek parasıdır. Sayısı söylemiş olduğimde pazarlık hissem düşüyor.”