Ünlüler dünyasında yaşanan ayrılıklar gündemde!

Beykozlu

New member
Onur Baştürk: Bir şeyin tesiri değil. Ne retro ne petro. Kimi bağlantıların ömrü vardır, eninde sonunda biter. Kimilerinin ömrü ise onarılarak devam eder. Bu bağlarda onarılacak bir şey kalmamış demek ki. Bitmesi gerekiyormuş bitmiş.

Orkun Ün: her insanın bu biçimde durumlarda danıştığı bir astroloğu var artık. Onlar bu durumu bir daha ‘retroya’ bağlıyorlar. Hatta “Biz sene başında ayrılıklara karşı herkesi uyarmıştık” diyorlar. Hakikaten olur şey değil, geceden sabaha yeni bir çift ayrılıyor.

Savaş Özbey: E Hande Erçel-Kerem Bürsin, Hamdi Alkan-Selen Görgüzel, daha sonra Fırat Tanış-Kübra Tanış da var. Oğuzhan Koç’la Demet Özdemir şimdilik barıştı ancak bakalım ne olacak… “Boşanıyorum, bu biçimde varım” üzere bir durum gerçekten. Bu ayrılıkları sordum, aşk gezegeni Venüs ile irtibat gezegeni Merkür’ün birebir anda gerilemesine bağladı bir astrolog. Yeni yıldan beri bütün ilgiler sıkıntı bir testten geçmiş. her neyse ki bitmiş. Artık duyduğumuz ayrılıklar, o devrin neticeleriymış.

Ömür Gedik: Ayrılan ayrılana. Hayatlarımız kâbusa döndü. Ben etrafımda tertipli, yanlışsız dürüst uyku uyuyabilen, “mutluyum” diyen kimseyi bilmiyorum.

Uykusuzlar Kulübü’ne döndük, paramparça olduk, bağlantıları de yordu bu durum. Retro mu metro mu her ne ise bitsin gitsin, çıksın hayatımızdan. Bahardan umutluyum. Sezen Aksu’nun “Tuana” müziğinde dediği üzere; “Sana kelam bir daha baharlar gelecek, sana kelam ışık sönmeyecek” diyorum.

Savaş Özbey – Onur Baştürk – Orkun Ün – Ömür Gedik

Buse o lafı söylememiştir

Alişan ve Buse Varol bu hafta en epey konuşulan isimlerin başındaydı. Çiftin boşanacağı söyleniyor. Hatta ayrılıkla ilgili enteresan bir argüman ortaya atıldı. Söylenen o ki; Buse, kardeşini kaybeden Alişan’a sitem edip “Bu yası ben daha ne kadar tutacağım?” demiş. Ne diyorsunuz?

◊ Ömür Gedik: Yahu bu biçimde bir şey denir mi? Bu nasıl saçma bir iddia! Buse’nin o denli bir şey demediğini düşünüyorum, o denli düşünmek istiyorum. Ailece epey sıkıntı bir müddetçten geçtikleri ortada. Bunalmışlardır, yorulmuşlardır, tükenmişlerdir. Kolay değil bu biçimde bir kaybın acısıyla yaşamak. Bu acıyla fakat birbirlerine kenetlenerek baş edebilirler, ayrılarak değil. İki çocuk var ortada, ortaya kim girecekse girsin, toparlayacaklarını umuyorum.

Orkun Ün: Olmaz. Bu edilecek laf değil. Ömür, isyanında yanındayım. Ama kulağıma gelenler bu işi tezin ötesine taşıyor. Söylenmiş bu biçimde bir kelam. O yüzden tahminen de iş ortasından çıkılmaz bir hâl aldı. Yas tutmanın mühleti olmaz. O yüzden Buse bu durumu sonsuz anlayışla göğüslemeli. Alişan belirli ki hislerini fazlaca şiddetli yaşıyor. Biraz daha vakit vermesi lazım eşine Buse’nin. Kolay değil zira yaşadığı.

Savaş Özbey: Dememiştir, demese yeterli etmiştir. Evlilik âlâ günde, berbat günde… Kardeşini kaybeden Alişan’ın bu biçimde vakitte yanında olmayacak, ne vakit olacak? Kaldı ki Alişan işini gücünü yapıyor, alışverişte, şurada, burada görüyoruz; çoluğuyla çocuğuyla vakit geçiriyor. Yani o denli hayattan kopmuş, kendini salmış da değil…

◊ Onur Baştürk: Yas üzerinden insanların dedikodu yapması ve boşanma totosu oynaması bana epeyce ahlaksızca geliyor. Çiftin içinde ne yaşanıp bitiyor asla bilemem, bilemeyiz. Buse’nin Alişan’a ne söyleyip söylemediğini de… bu biçimde olaylarda kulaktan dolma bir-iki cümleyle olay çözülemez aslına bakarsan.

Türk basınının rengiydi

Bu hafta acı bir haber aldık, Posta gazetesindeki yazılarıyla sık sık gündeme gelen cinsel sıhhat uzmanı Psikiyatr Dr. Haydar Dümen hayatını yitirdi. 92 yaşındaki Dümen, bir müddetdir koronavirüs tedavisi görüyordu.

◊ Savaş Özbey: Meskeninde karga besleyen, bir odasını onlara ayırmış bir tanesiydi Dümen. Türkiye fazlaca özel ve değişik bir insanını kaybetti. Türk basınıysa her insanın göz ucuyla kesinlikle takip ettiği, eğlenceli bir cinsel sıhhat sayfasını…

◊ Onur Baştürk: Türkiye’nin en renkli cinsellik yazarıydı. Ayrıyeten nevi şahsına münhasır bir tanesiydi. Huzur ortasında uyusun.

◊ Ömür Gedik: Çok erken bir kayıp. Haydar Dümen’in renkli kişiliğini ve hayvanseverliğini hiç unutmayacağım. Işıklar ortasında yatsın.

◊ Orkun Ün: Haydar Dümen epey renkli bir tanesiydi. Sahiden de Türk basınının rengi soldu bu kayıpla. Herkes en az bir sefer okumuştur onun köşesini, arkadaş ortamında “Haydar Dümen ne yazmış gördünüz mü” sohbetleri yapmıştır. Çok üzücü bu biçimde kayıplar.

Yazmam diyen cezayı öder

Biliyorsunuz toplumsal medyadaki reklam paylaşımlarına “işbirliği” yazılması kural artık. Bu karara uymadığı nedeni öne sürülerek birinci cezayı yiyenlerden biri His Özaslan oldu. Fakat o, cezanın iptalini istiyor. Bu cezaların devamı gelir mi sizce?

Savaş Özbey: Gelir, gelsin, gelmeli. Toplumsal medya o kadar başıboş ki. Fenomenler milyonluk otomobilleriyle hava basıyor lakin Cartel müziği üzere: “Nereden geldi bu para, en güzeli sorma…” Nasıl kazanıldı, hangi kurallar çerçevesinde, vergisi ödendi mi; bunların peşine düşülmesini gönülden destekliyorum.

Ömür Gedik: Toplumsal medyalarından reklam yapan herkes, şayet profesyonel bir işbirliği arasındayse, yani o eseri tanıtmak için para alıyorsa, o paylaşıma “işbirliği” yazısı eklemek zorundadır ve bunu yapmadığı vakit ceza alır. Bu niçinle bu sonucun iptal olacağını sanmıyorum. Ayrıyeten kurala uymayanlar olursa cezaların devamı da gelir.

Onur Baştürk: Cezanın iptalini niye istiyor anlamadım. Sonuçta bu kurala uymak zorunda. Berbat bir şey değil ki bu.

◊ Orkun Ün: Kimi fenomenler fazlaca önemli paralar kazanıyor toplumsal medyadan. O yüzden kusura bakmasınlar ancak yazacaklar oraya ufacık bir ‘işbirliği’ yazısı. Bundan kimseye ziyan gelmez. Ha ben yazmam etmem diyen var ise da ödeyecek bu biçimde cezasını.

Sonunda kaybeden dövme olur

Sinan Akçıl, ikinci defa boşanma etabında olduğu eşi Burcu Kıratlı için yaptırdığı dövmeyi asla sildirmeyeceğini söylemiş oldu. Gelecekte yaşayacağı bağları hesaba katarsak, bu makul bir durum mu sizce? Kabul edilebilir mi?

◊ Orkun Ün: Bence bu laf, büsbütün söylenmek için söylenmiştir. Yani o denli boş, o denli dayanaksız bir laftır. Yahu mümkün mü günümüzde bu biçimde bir şey? hayatına yeni girecek kişi ister mi eskiyi hatırlamak, evvelce bir iz görmek? İstemez. İstememekte sonuna kadar haklıdır.

◊ Ömür Gedik: bir hayli kişi gaza gelip bu “ismi dövme yaptırma” tuzağına düşüyor. Çocuğunun ya da hayatını paylaştığın hayvanların haricinde kimsenin ismini dövme yaptırmayacaksın. Ne kadar olmaz dense de ayrılık daha sonrası sorun olur. Sinan’ınki uygar bir yaklaşım fakat işin içine kıskançlık girince medeniyet falan kalmaz.

◊ Onur Baştürk: Gösteri hareketler bunlar. Bu gösteri harekete şöyleki klişe bir yorum yapmak ister mecnun gönül: Değerli olan kalbinden silmemek!

◊ Savaş Özbey: Sinan da karşı tarafta benzeri bir dövmeden rahatsız olmayacaksa müstakbel eşi/sevgilisiyle kendi bilecekleri bir iş. Lakin en rahat beşere bile bir süre daha sonra batmaya başlar o dövme. Ne kadar direnirse dirensin, sonunda kaybeden de dövme olur.

Türk bayanı kanmazdı

Tinder Avcısı belgeseli epeyce konuşuluyor. Tinder uygulaması üzerinden tanıştığı bayanları kendini zenginmiş üzere göstererek dolandıran Simon Leviev avcı mı sizce? Yoksa dolandırılan bayanlar mı ava giderken avlandı?

Savaş Özbey: Simon Leviev azılı bir dolandırıcı. Fakat ağına takılan bayanların lüks yaşama, şatafata olan zaaflarını kullanıyor. Yoksul biriyle tanıştığının sonraki günü onunla Bulgaristan’a gitmeyecekken, varlıklı birinin özel jetine koştura koştura gidişlerinden yararlanıyor.

Yoksul birinin palavra söyleme ihtimalinden çabucak kuşkulanacakken, güçlü birinin palavra söylemeyeceği önyargısından yola çıkıyor, birebir bayana bankalardan tekraren kredi çektirebiliyor.

Bunların birden fazla toplumsal ilgilerin daha aralıklı olduğu Kuzey ülkelerinden bayanlar. Galiba Orta Doğulu erkek ilgisi de biraz gözlerini boyuyor. Akdenizli bayana, bir İtalyan’a, bir İspanyol’a yutturamazsın bu kadar kolay.

Orkun Ün: Adam dolandırıcı doğal lakin kusura bakmayın ortada bağıra bağıra yapılan bir dolandırıcılık var. Kızların biri çıkmış, “Çok âşıktım” diyor. Adamı iki defa görmüş! Öbürü çıkmış, “Eve çıkacaktık birlikte, beni seviyordu” diyor. Toplasan beş defa yemek yemiş Simon’la. Yahu kimse de çıkıp demiyor ki; “Ben buna para vereyim, bu adam esasen varlıklı bana daha fazlasını verir diye düşündüm”. Kızlar resmen ava giderken avlanmışlar.

Ömür Gedik: Evet, Simon Leviev bildiğin dolandırıcı. Bayanlar avlanmışlar. Üstelik hem paraları birebir vakitte hayalleri çalınmış. İşte kimi vakit her şey gerçek olamayacak kadar hoş olabiliyor.

Buradan kadın-erkek şu dersi çıkaralım; fazlaca tanımadığın birine güvenme, paranoyak ol, kuşku berbat bir şey değil. Beşerler son vakit içinderda boşuna çocukluk aşklarıyla birlikte olmuyorlar.

Onur Baştürk: Sahiden inanılmaz bir kıssa. Lakin asıl inanılmaz olan Simon’ın şu anda İsrail’de insanlara danışmanlık yaparak para kazanıyor oluşu! Galiba kötülere bir şey olmuyor, hayatlarına ve bir türlü bırakamadıkları lükslerine kaldıkları yerden devam ediyorlar.

Bir yandan da “av” olan o bayanlara ben de birfazlaca insan üzere kızdım, evet. İnsan milyoner sandığı bir adama niye borç para verir ki? Yani kredi kartı bloke olsa bile bu adamın hiç mi bir köşede nakdi olacağı akıllarına gelmez?

Türk bayanı kanmazdı bu adama, söyleyeyim!

Doğum gününü beklesin

Oğuzhan Koç’un Demet Özdemir’le barıştığı, hatta Sevgililer Günü’nde evlilik teklifi edeceği konuşuluyor. Bu sav şu soruyu akıllara getirdi: Sanki Demet Özdemir’in ayrılma niçini, Oğuzhan Koç’un evlilik istememesi miydi?

◊ Ömür Gedik: Bu sorunun karşılığı için fazlaca uzağa gitmeye gerek yok. Yarın 14 Şubat, bekleyelim nazaranlim.

Orkun Ün: Düşünsenize Oğuzhan evlilik teklif ediyormuş, Demet de “Hayır” diyormuş. Ne mavra olur ama! Yani niçin ayrıldıklarını bilmiyoruz natürel lakin Oğuzhan’ın barışır barışmaz bu biçimde bir atak yapması “Acaba Demet evlilik mi istiyordu?” sorusunu haklı olarak akla getiriyor.

Onur Baştürk: Tahminen de Demet evlilik istemiyor, Oğuzhan istiyordu. Olaylara ataerkil bakmayalım derim. “Kadınlar daima evlilik ister, erkekler istemez ve bu yüzden bayanlar daima ayrılır” fikri epeyce fazla yer etmiş bir niyet toplumda. Bu da bayanları “evlilik meraklısı” pozisyonuna sokuyor ister istemez. Tam aksi de olabilir, alışalım lütfen.

Savaş Özbey: Bence de değil, zira öbürüne daha düşkün taraf olarak daima Oğuzhan’ı gördük bu öyküde. Lakin Sevgililer Günü’nde Demet Özdemir için vereceği büyük partide hazır herkes toplanmışken bir emrivaki yapayım diyorsa, aksi de tepebilir.

Bu partide işler güzel giderse kızın doğum günü yakın, 26’sı. Onu beklesin bence.

Gerginliğinin sebebi boşanması mıydı?

bir müddetdir olur olmadık çıkışlarıyla gündeme geliyordu Fırat Tanış. O da boşananlar kervanına katıldı ve eşi Kübra Tanış’la yollarını ayırdı. Sizce gerginlikleri, etrafa sataşmaları bu yüzden miydi ünlü oyuncunun?

Savaş Özbey: Güç soru… Nereden bileyim, psikoloğu falan değilim ki.

Orkun Ün: Son günlerde akıl alır işler yapmıyordu Fırat Tanış. Her bölümün reaksiyonunu çekiyordu, her yere sataşıyordu. Ortalığı karıştırdı resmen. Demek varmış bir ezası. her neyse güzeli olsun, düzelir umarım bu saatten daha sonra.

Onur Baştürk: Sanmıyorum. Attığı tweet’lerden “Aa oysaki boşanıyormuş, o yüzden gerginmiş” kararınu çıkarmak çocukça ve fazlaca kestirme bir sonuç olur. Bir de boşanma niçiniyle gergin olduğunu nereden çıkardık ki? Tahminen de tam tersine memnundur, nereden biliyoruz? Boşanmak illa mutsuzluk mu getirir yani?

Ömür Gedik: Boşanma etabı olağan ki yıpratıcı bir müddetç, insanın kimyasını değiştirebiliyor. Ancak Fırat’ın çıkışlarını boşanmasına bağlamak da elmayla armudu karıştırmaya emsal. Bence alakası yoktur yani.

Meskenini paylaşma Aleyna

Aleyna Tilki, bahçesine kadar giren takıntılı hayranı yüzünden konutunu değiştirmişti. Ama yeni konutundan sık sık fotoğraf ve görüntüler paylaşmaya başladı. Bu epeyce tehlikeli bir durum değil mi? Takıntılı hayranları o ipuçlarından yola çıkarak yeni meskeni tespit edemez mi?

Ömür Gedik: Kafayı hakikaten takan biri fotoğraflardan da bulur, gittiği yerlerin izini sürüp de bulur. Değerli olan önemli tehdit kelam konusu ise güvenliği olan bir sitede oturmak ve yalnızca meskende değil her yerde güvenliği elden bırakmamak.

Orkun Ün: Aleyna yanlış yapıyor. Benim epeyce dikkatimi çekti yeni konutundan paylaştıkları. Hakikaten başına koyan biri o kareleri birleştirip yeni konutunun yerini çat diye tespit edebilir. O yüzden epeyce dikkat etmeli. Yok mu bir büyüğü ona “Yapma, etme kızım” diyecek?

Onur Baştürk: Evet takıntılı biri paylaşımlardaki ipuçlarını takip edip konutun yerini öğrenmeye çalışabilir. Güç fakat ihtimal dahilinde. Aleyna’nın tatlı şuursuzlukları deyip geçelim.

◊ Savaş Özbey: E natürel bu biçimde bir ihtimal her vakit var. Dikkatsizce çekilip paylaşılmış küçücük detaydan birçok alaka çıktı ortaya… Lakin kızcağız da n’apsın? Gaye şaşırtmak için ortada diğerlerinin meskenlerinden falan mı paylaşım yapsın?

Keyifli görünüyor önemli olan bu

Ahu Tuğba’nın eski sevgilisi Meriç Erkan tüm ömrünü, hatta ismini bile değiştirmiş. Maneviyata yönelen Erkan’ın yeni hali sarıklı ve cübbeli. Yeni ismi ise Mahmut. Ne diyorsunuz bu değişime?

◊ Onur Baştürk: Mükemmel bir değişim. Fakat insan niye ismini değiştirir, onu anlamadım. Meriç daha mı az kutsal? Mahmut daha mı kutsal bir isim? Başım karıştı.

◊ Savaş Özbey: İnsanların daha dünyevi ya da daha manevî devirleri olabilir. Bu, kişinin büsbütün iç dünyasıyla ilgilidir, hürmet göstermek gerekir.

◊ Ömür Gedik: Hayat ve tercihler bu biçimde radikal bir biçimde değişebiliyor işte. Değişik bir hayata geçmiş. Mahmut Beyefendi olarak devam ettiği yeni ömründe keyifli ve huzurlu görünüyor, kıymetli olan da o.

◊ Orkun Ün: Bence insan nasıl uygun hissediyorsa o denli yaşamalı. Meriç Erkan’daki değişime de bu tarafta bakıyorum…

‘Pişti’den kaçış yok

2 yıl evvel ayrılan Hande Erçel ile Murat Dalkılıç, Fenerbahçe’nin basketbol maçında karşılaştı. Dalkılıç’ı goren Erçel, maçı bırakıp telefonuyla oynamaya başladı. Ne yapılması gerekir bu biçimde durumlarda? Sizce eski sevgiliyle “pişti” olmak engellenebilir mi?

Orkun Ün: İsmi üzerinde yahu ‘pişti’ olmak. Nasıl engellenecek? Ünlüler dünyasında işler biraz farklı da işliyor alışılmış. Gittikleri bir yere kimlerin geleceğini falan haber alıyorlar. Ancak burada bile isteye bir müsabaka mı oldu, yoksa sahiden tesadüf mü emin değilim. Şayet sahiden tesadüfse ve aşılamayacak meselelerle bittiyse ilgi, kibarca terk edersiniz ortamı olur biter…

Savaş Özbey: Olur, olacak da bu biçimde piştiler. aslına bakarsanız birinci piştileri de değil. Daha evvel de bir nikâhta çakışmışlardı. hiç bir şey de yapamazsın. Kalkıp gitsen olmaz, sonraki gün bütün basın seni müellif. Hande’nin yaptığı üzere, kafayı telefona gömüp oturacaksın mecbur.

Onur Baştürk: bu biçimde durumlarda telefonla oynamak birinci akla gelen şey. Çıkıp gitsen o da olmaz. En düzgünü yanında yörende arkadaşın var ise onlarla sohbet etmek.

Ömür Gedik: Dünya küçük. Bizim dalın yaşadığı alan daha da küçük. Pişti olmamak fakat meskenden çıkmamakla mümkün olabilir.

Yani piştiden kaçılmaz. O an geldiğinde hiç bir şey olmamış üzere hayata devam etmek en doğrusu.