Bundesliga kulüpleri medya haklarından milyonlar kaybediyor

Beykozlu

New member

DFL medya ortaklarından gelen ödenmemiş ödemeler Bundesliga kulüplerine pahalıya mal oluyor. Yaklaşık 80 milyon euro.

Bundesliga kulüpleri muhtemelen şimdilik daha az para alacak. Arka planda Alman Futbol Ligi'nin (DFL) medya ortaklarından ödeme yapılmaması yatıyor. Bunun DFL tarafından kulüplere gönderilen ve diğerlerinin yanı sıra “Bild” ve “kicker” adlı bir mektubun içeriği olduğu söyleniyor.

“Haziran 2024 dağıtım oranı orijinal 127 milyon eurodan 47 milyon euroya düşürülecek” dedi: “Bunun nedeni ise 80 milyon euroluk gelirin ödemeler olarak ancak bu yıl daha ileri bir tarihte toplanabilecek olmasıdır.” ortaklar tarafından sözleşmenin vade tarihlerinde sağlanamadı.”

Şu ana kadar açığı banka kredileri karşıladı

DFL genel müdürleri Steffen Merkel ve Marc Lenz'in yanı sıra finans direktörü Jörg Degenhart tarafından imzalanan mektupta hangi ortakların yer aldığı belli değildi: “Söz konusu ortakların kışkırtmasıyla daha sonraki ödemeler konusunda anlaşmalar yapılması gerekiyordu.”

Mektupta, Nisan ve Mayıs 2024 dağıtım oranlarının, DFL yürütme komitesi ile koordineli olarak “kulüplere zamanında dağıtım amacıyla kısa vadeli bir banka kredisi ile geçici olarak finanse edildiği” belirtiliyor. Haziran 2024'teki dağıtımda indirim kaçınılmaz.”

DAZN gecikmeyi doğruladı: “Öyle anlaştık”

En önemli medya ortaklarından biri DAZN'dir. Cuma ve Pazar maçlarının haklarını elinde bulunduran yayıncı, Bild'e erteleme konusunda anlaşmaya varıldığını söyledi. Yayıncı, “DFL, Mart ve Nisan aylarındaki taksitler için Şubat ayında DAZN ile yeni bir ödeme planı üzerinde anlaşmaya vardı. Bu, iş ortakları arasındaki işletme sermayesi yönetiminde normal bir süreçtir. DFL yönetimi, bu yeni koşulları sözleşmeye dayalı olarak açıkça kabul etmiştir.” söylediğini aktardı.

Bild'e göre, “şu anda bu sezondaki tahmini toplam dağıtım tutarı 1.179'dan 1.099 milyon euroya düşecek.” DFL Yönetim Kurulu bu nedenle “paylarındaki azalma nedeniyle dezavantajlı duruma düşen kulüplere lisans süreci kapsamında yaptırım uygulanmayacağına karar verdi.”

DFL ve DAZN arasındaki anlaşmazlık

Bundesliga medya haklarının tahsisi sırasında yayın sağlayıcısı DAZN ile DFL arasında hararetli bir tartışma çıktı. DAZN, Cuma günü ihalede aranan B paketi haklarını almak için yasal yollara başvuracağını duyurdu. Şirket, hak paketi B'ye ilişkin teklifinin “mali açıdan en çekici ve ikna edici” olmasına rağmen reddedilmesi nedeniyle dezavantajlı hissediyor.

DFL daha sonra iddiaları açıkça reddetti. Lig derneği, DAZN'in sağladığı mali garantileri kabul etmedi ve 24 saat içinde banka garantisi talep etti. Bu ancak uzun bir gecikmeyle geldi.