Bunlar iOS 18'deki yeni özellikler

Bilgin

Global Mod
Global ModApple, WWDC geliştirici konferansında cihazları için yeni yazılımlar gösteriyor. Odak noktası birçok yapay zeka ve yeni bir işbirliği. İOS 18'in yapabileceği şey budur.


Akşam Apple bu yılın WWDC geliştirici konferansının açılışını yaptı. Şirket her yıl açılış konuşmasında iPhone'lar, iPad'ler, Mac'ler ve Apple Watch'a yönelik yeni işletim sistemlerine ilk bakışı sunuyor. Orada, Apple CEO'su Tim Cook da “Vision Pro” veri gözlüklerinin Almanya'ya ne zaman geleceğini duyurdu.


Apple, özellikle iOS 18'li iPhone'da yapay zeka alanındaki işletim sistemlerini geliştirmek istiyor: Siri'nin daha akıllı olması bekleniyor ve ChatGPT ile çalışıyor. Bir bakışta tüm bilgiler.


Apple yeni yapay zeka özelliklerini sergiliyor: Siri daha akıllı hale geliyor ve çok daha fazlasını yapabiliyor. “Apple Intelligence” kendi yapay zeka modellerini entegre ederek metin ve görselleri düzenleyebilir ve eylemler gerçekleştirebilir. Bu özellik, kullanıcının bağlamını tanımak ve şu gibi istekleri yanıtlamak için tasarlanmıştır: “Eşimin dün önerdiği podcast'i çal.”


Apple, daha fazla soruyu yanıtlayabilmek için gelecekte ChatGPT'yi de entegre edecek. Kullanıcılar, isterlerse kendi yapay zeka modellerinin yanı sıra OpenAI'nin chatbotunu da kullanabilecek.


Bu işlev Mail, Safari, üçüncü taraf uygulamalar, Notes ve daha fazlasında yerleşiktir. Ayrıca iPhone'daki verilere de erişebiliyor ve örneğin kimin ailenin bir parçası olduğunu anlıyor. Bütün bunlar yalnızca cihazda kalmalıdır. Şirket, yeterli güç sunan kendi çipleriyle burada avantaja sahip.


Gerekirse bulut da bağlanabilir ancak şifreli bir bağlantıyla. Yeni özellikler aynı zamanda bireysel emojiler oluşturma seçeneğini de içeriyor. Apple bu işlevi “Genmoji” olarak adlandırıyor.


Yeni Siri bu yıl satışa sunulacak. Ancak tüm işlevler yalnızca mevcut iPhone 15 Pro'da mevcuttur ve başlangıçta yalnızca İngilizce olarak mevcuttur.


Apple şu ana kadar uygulamaların ekrandaki düzeni konusunda çok katı davrandı. Çok az özgürlük vardı. iOS 18 ile uygulamalar artık ana ekranda serbestçe düzenlenebiliyor. Ayrıca simgeler kendi renklerinde görüntülenebilir. Bu nedenle ana ekranlar çok daha bireysel olarak tasarlanabilir.


Veri koruması Apple için çok önemlidir. Bu aynı zamanda yeni güncellemeye de yansıyor: Uygulamalar yalnızca parmak izi veya yüz tanıma ile kilitlenebilir ve kilidi açılabilir. Ayrıca özel bir klasörde de gizlenebilirler.


Gelecekte Apple, kullanıcıların cep telefonu alımı olmayan bölgelere uydu bağlantısı aracılığıyla kısa mesaj göndermesine olanak tanıyacak. Bu, Apple cihazları arasındaki iMessage sohbetlerinin yanı sıra klasik SMS için de işe yarayacak ve iPhone 14'ten itibaren mümkün olacak. Ayrıca mesajlara yanıt vermenin ve bunları özel efektlerle göndermenin daha fazla yolu vardır.


Günlük yaşamda veya ofiste, “Nakit paraya dokun” adı verilen bir işlev pratiktir: Öğle yemeği için para veya paylaşılan bir doğum günü hediyesi, iPhone'lar birbirine yakın tutularak birine gönderilebilir.


Fotoğraflar uygulaması da yenileniyor ve yeni koleksiyonlar ve koleksiyonlarla daha iyi organize edilmesi bekleniyor.


Watch OS 11 aynı zamanda saate yeni özellikler de getiriyor: Eğitim uygulaması daha fazla bilgi gösteriyor ve saat, kaydedilen tüm verileri “Vital” adı verilen yeni bir uygulamada topluyor.