CHP’li Ağbaba enflasyon datalarını kıymetlendirdi: Temmuz ayında uçmayı beklerken yere çakıldık

Beykozlu

New member
CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba, enflasyon bilgilerini kıymetlendirdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun temmuz ayından itibaren Türkiye iktisadının sıçrayacağı tarafındaki açıklamasını anımsatan Ağbaba, “Yüksek enflasyonda dünyada 13. sıraya yerleştik. Ekonomik olarak uçuşa geçeceğimiz temmuz ayında ne yazık ki yere çakıldık” dedi.

CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba, temmuz ayı enflasyon datalarını yaptığı yazılı açıklama ile kıymetlendirdi. Ağbaba, açıklamasında; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “gorecekseniz temmuz ayından itibaren ülkemin iktisadı o denli bir atağa kalkacak, o denli bir sıçrayacak ve büyüyecek ki etrafımızdaki Almanya’sı, Fransa’sı, İngiltere’si, İtalya’sı ve hele o her şeye burnunu sokan ABD’si de çatlayacak, patlayacak” açıklamasını hatırlattı.

“Enflasyon ateşi yalnızca mutfağı değil meskenin her yanını sardı”

ANKA Haber Ajansı’nda yer alan habere Ağbaba, “Enflasyon ateşi artık yalnızca mutfağı değil, meskenin her yanını sarmış durumda. Üretici enflasyonu ile tüketici enflasyonu içindeki fark her ay yeni bir rekora imza atıyor. İktidar meskenlerde yanan enflasyon ateşini ise değil söndürebilmek bir kova su dahi dökemiyor. Yüksek enflasyonda dünyada 13. sıraya yerleştik. Ekonomik olarak uçuşa geçeceğimiz temmuz ayında ne yazık ki yere çakıldık” değerlendirmesi yaptı.

Ağbaba’nın yazılı açıklaması şöyleki:

YÜKSELİŞ AYINDA YERE ÇAKILDIK: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu temmuzda ekonomik olarak uçuşa geçeceğimizi söylüyordu. Lakin temmuz ayında değil ekonomik olarak yükselişe geçmeyi adeta yere çakıldık. Bugün açıklanan yüzde 18,95’lik enflasyon ile son 18 yılın en yüksek temmuz ayı enflasyonunu yaşadık. Ayrıyeten temmuz ayı enflasyonu son 26 ayın en yüksek enflasyonu olurken, enflasyonumuz 21 aydır çift hanelerde.

MUTFAKTA ENFLASYON DAHA YÜKSEK: Merkez bankası lideri geçtiğimiz hafta ‘Bugün piyasada olan fiyatlar enflasyonu hakikat halde yansıtmıyor’ demişti. Demek ki gerçek enflasyonumuz yüzde 18,95’ten çok daha fazla. Son bir yılda ayçiçek yağı yüzde 60, tavuk ve margarin yüzde 49, yumurta yüzde 27, ekmek ise en az yüzde 22 oranında artmış. Temel besin hususlarındaki artış oranı resmi enflasyon oranını dahi geride bırakıyorsa, halkın mutfağındaki enflasyon resmi enflasyon oranından hayli daha yüksek.

NİJERYA’YI GERİDE BIRAKIP 13. SIRAYA YERLEŞTİK: Geçen ay yüksek enflasyonda çabucak önümüzde olan Nijerya’yı bu ay geride bıraktık. Yüksek enflasyonda Dünya’da 13. Sıraya yerleştik. Avrupa’da esasen yüksek enflasyonda birinci sırayı kimselere kaptırmıyoruz. Türkiye dünya genelinde 172 ülkeden daha yüksek enflasyona sahip. Haritadan dahi yerini göstermekte zorlanacağımız; Gana, Gambiya üzere Afrika Ülkeleri yüzde 8 ile bizden daha düşük enflasyona sahip.

TÜRKİYE EN YÜKSEK FAİZ UYGULAYAN 7. ÜLKE: Türkiye yüzde 19 ile de en yüksek faiz uygulayan 7. ülke. Bizden daha yüksek faiz uygulayan ülkeler ise Yemen, Surinam. Angola üzere ülkeler. Hem yüksek enflasyonda hem yüksek faizde bulunduğumuz lig, iktisadı gelişmemiş, siyasi karmaşanın eksik olmadığı 3. dünya ülkeleri. Bu durum, asrın önderinin 19 yılın sonunda ülkemizi getirdiği durumun özetidir.”