CHP’li Yüceer’den tarım toprağı üzerine kuralacak OBS’ye reaksiyon: Yarın çocuklarımıza plastik mi yedireceğiz?

Beykozlu

New member
Tekirdağ’ın Ergene ilçesinde verimli tarım yerlerinin üzerine yapılacak sanayi sitesi için “Çevresel Tesir Kıymetlendirme (ÇED) Olumlu” raporu verildi. CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, rapora reaksiyon göstererek, “Yarın çocuklarımıza plastik mi yedireceğiz? niye boş yerler dururken tarım topraklarına sanayi bölgesi kurulmak isteniyor” dedi.

Ergene hudutları ortasındaki Marmaracık mevkiinde verimli tarım topraklarının üzerine, PAKOP Plastik Sanayi Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi tarafınca “Plastikçiler OSB Yatırım Bölgesi” kurulmak isteniyordu. Etraf ve Şehircilik Bakanlığı, bölge halkının ve çevrecilerin reaksiyonunu çeken proje için “ÇED Olumlu” raporu verdi.

“Gıdanın ne kadar değerli olduğunu görmedik mi?”

Candan Yüceer, bahse ait yaptığı yazılı açıklamada, verimli tarım topraklarının üzerine sanayi tesisi yapılmasına reaksiyon göstererek, “Trakya’nın verimli tarım topraklarında buğday, ayçiçeği yerine plastik üretmek istiyorlar. Hala tesirini sürdüren koronavirüs salgını şartlarında tarımın, besinin ne kadar değerli olduğunu bir kere daha görmedik mi? Yarın çocuklarımıza plastik mi yedireceğiz? Bu bölge, ülkemizin ayçiçeği ve buğday ambarı. Bu toprakların üretim açısından son derece verimli olduğunu hepimiz biliyoruz. niye boş yerler dururken tarım yerlerine sanayi bölgesi kurulmak isteniyor” dedi.

“Tarım toprağında plastik sanayii kurulması kabul edilemez”

Ergene’de sekiz tane sanayi bölgesi bulunduğunu ve doluluk oranlarının yüzde 30’larda olduğunu belirten Yüceer, şunları kaydetti:

Endüstriler, bir ülkenin ne kadar geliştiğini gösterir. Sanayi tesislerine karşı değiliz lakin başka sanayi bölgeleri çabucak hemen dolmamışken bir tarım toprağına plastik sanayii kurulması kabul edilemez. Üstelik bu bölge için, TMMOB Tekirdağ Ziraat Mühendisleri Odası’nın açtığı davada Tekirdağ 1. İdari Mahkemesi yürütmeyi durdurma sonucu verdi. Kararda, bölgenin 1. sınıf tarım toprağı olduğu, sulu tarım yapılmasının imkanlı olduğu hükmedildi. bir daha tıpkı tarım toprağı için 9 Mayıs 2014’te açılan davada iptal sonucu verilmesine ve sonucun katılaşmasına karşın, tıpkı sürecin yenidenı için kamu faydası sonucu alınarak davalı yönetim tarafınca bir daha süreç tesis edilmesi yoluna gidilmiş, bu konular çerçevesinde yürütmeyi durdurma sonucu alınmıştı.

“Çevre planlarına aykırı”

Ergene Etraf Nizamı Planı’nda yer alan plan kararlarında, ‘Madde 2/1029 sanayi gelişimi üst ölçek plan kararlarına uygun olan mevcut planlı sanayi alanlarıyla sonlandırılacak ve yeni sanayi yatırım taleplerinin planlı boş sanayi alanlarında yer seçimleri teşvik edilecektir’ kararı yer almaktadır. Buna göre; planlı sanayi haricinde yeni sanayi alanı kurulamayacağı net bir biçimde açıklanmıştır. Öte yandan PAKOP’un planlandığı alan, Toprak Muhafaza ve Arazi kullanması Kanunu gereği mutlak korunması gereken 1. sınıf tarım yeridir. 1/25.000 ölçekli Tekirdağ İli Etraf Sistem Planı kararlarında, ‘Planlama alanı hududu dahilinde çevresel kirleticiliği yüksek olan yahut çevresel tahribe niye olan sanayi cinsleri ve kullanımları yer almayacaktır’ kararı yer almaktadır. PAKOP OSB teşebbüsü, bu karara de terstir. Tekirdağ Valiliği’nin talebi ile 1/25.000 ölçeklik plan kararlarına, ‘Mevcut planlı sanayi alanlarındaki yapılaşma doluluk oranı yüzde 75’i aşmadıkça yeni sanayi alanı açılamayacağı ve bu alanların haricinde yapı ruhsatı düzenlenemeyeceğine’ dair karar eklenmiş ve bölgedeki 9 bin hektar planlı sanayi alanının yaklaşık yüzde 42’sinin dolu bulunmasına karşın, bu yolla yeni bir tarım dışı alan yaratılmaya çalışılmaktadır.” (ANKA)