Davlumbazın temizlenmesi: 3 basit günlük ipucu

Ayden

Global Mod
Global Mod
İçeride ve dışarıda
Davlumbazın temizlenmesi: Yağ ve kir kalıntıları nasıl temizlenir

Bir davlumbazı temizlemek için metal filtre çıkarılmalıdır.

© hoş geldiniz / Getty Images

Anna DilimGörevleri, pişirme ve kızartmadan çıkan dumanı emmek. Ancak düzenli kullanımda zamanla metal filtre üzerinde iştah açıcı olmayan yağ ve kir kalıntıları oluşacaktır. Davlumbazınızı en geç temizlemelisiniz.

Kirli bir davlumbazın çirkin görünmesi bir yana, performansı da düşer: Metal filtre çok fazla yağ ve pislikle tıkanırsa, hava artık düzgün bir şekilde emilemez. Pişirme sırasında oluşan dumanlar filtrelenmeden mutfağa yayıldığında görebilir ve koklayabilirsiniz. Davlumbazın (iç ve dış) düzenli olarak temizlenmesi çok daha önemlidir. Bunun en iyi nasıl çalıştığını ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini size anlatacağız.


Emme veya devridaim: Davlumbaz böyle çalışır
Bir davlumbazın nasıl çalıştığını ve onu düzenli olarak temizlemenin neden bu kadar önemli olduğunu anlamak için, üç farklı tip arasında ayrım yapmalıyız – egzoz, devridaim ve hibrit sistemler vardır. Bunlar birbirinden şu şekilde farklılık gösterir:

 • egzoz havası işlemi
  Atık hava sistemli davlumbazlar, emilen havayı bir kanal vasıtasıyla dışarıya yönlendirir. Ayrıca çıkarılıp temizlenebilen ek bir metal yağ filtresine sahiptirler.
 • devridaim modu
  Devridaim sistemine sahip davlumbazlar havayı filtreler ve ardından çevreye verir. Ayrıca (metal filtreye ek olarak) havadaki kokuları emen bir aktif karbon filtresine sahiptirler.
 • hibrit operasyon
  Hibrit sistemli davlumbazlar prensip olarak ilk iki emiş ve devridaim teknolojisini tek bir cihazda birleştirir. Diğer bir deyişle, genellikle hangi sistemin aktif hale geleceğine bir düğme dokunuşuyla karar verebilirsiniz.

Temiz metal filtre: İki seçenek vardır


Temiz ve kirli bir metal filtreBir davlumbazın metal filtresinde yağ ve kir toplanır

© Andrii Atanov / Getty ImagesDavlumbazınıza hangi sistem kurulu olursa olsun, günümüzde (neredeyse) tüm yeni cihazlarda çıkarılabilir bir metal filtre bulunur. Havadaki yağ ve kir kalıntılarını filtreledikleri için zamanla yüzeyde yağlı bir film oluşur. Bunu çıkarmak için iki seçeneğiniz var: elde temizleyebilirsiniz veya bulaşık makinesine koyabilirsiniz. Aşağıdaki bilgilere dikkat edilmelidir.


Metal filtre ister misiniz? elle temizle, bulaşık deterjanı ve su gibi kanıtlanmış ev ilaçları kullanabilirsiniz. Ya da yağ giderici gibi klasik ev temizleyicileri kullanabilirsiniz. Filtrelerin boyutuna bağlı olarak (genellikle iki tane vardır), bunları lavaboda veya alternatif olarak duşta temizleyebilirsiniz. Küveti sıcak su ve bulaşık sabunu ile doldurun veya yağ giderici, ardından ızgarayı en az bir saat içinde bekletin. Son olarak, tüm kalıntıları gidermek için yüzey temiz bir bezle silinmelidir. bulaşık fırçası yıkanmak için. Metali tatlı suyla durulayın ve davlumbaza geri koymadan önce bir mutfak havlusuyla kurulayın.


Metal filtre bulaşık makinesinde temizlendi Burada da dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var: Modelinizin makineye uygun olup olmadığını önceden kontrol edin; çoğu üretici bu konuda bilgi sağlayacaktır. Hafif kirlenmelerde ızgarayı dikey olarak makineye yerleştirmeniz yeterlidir. İnatçı yağ ve kir artıkları için, tüm yüzeyin mümkün olduğu kadar iyi temizlenmesi için filtreleri yatay olarak yerleştirmek daha iyidir. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey yoğun programa başlamak ve beklemek. Daha sonra davlumbaza yerleştirmeden önce metal ızgarayı kurulayın.


Muhafazayı temizleyin: Davlumbazı dışarıdan temizleyin
Kir kalıntılarını sihirli bir şekilde çeken sadece metal filtreler değildir: zamanla davlumbazın gövdesinde yağlı bir gres tabakası da birikir. Bunu gidermek için paslanmaz çelik temizleyici gibi kanıtlanmış temizlik maddelerine güvenebilirsiniz. Alüminyum, cam veya plastik gibi diğer malzemeler için, örneğin denenmiş ve test edilmiş ev ilaçları da kullanabilirsiniz. sitrik asitKabartma tozu – hatta sıradan yemeklik yağ:

 • Sitrik asit: Bunu 1:5 oranında su ile inceltin ve karışımı bir bezle malzemeye uygulayın. Ardından yüzeyi temiz su ile silin ve davlumbazı bir mutfak havlusu ile kurulayın.
 • karbonat: Burada da böyle olacak karbonat su ile krem kıvamına gelene kadar karıştırılır. Daha sonra karışımı dairesel hareketlerle ve bir bezle yuvaya işleyin, kısa bir süre etki etmesini bekleyin ve temiz su ile yıkayın.
 • yemek yagı: Paslanmaz çelik yüzeyler sadece birkaç damla yemeklik yağ ile temizlenebilir. Bunu mutfak kağıdına veya bir havluya koyun ve davlumbazın üzerine sürün. Burada yağ, kelimenin tam anlamıyla yağ ile savaşılır.

Bir diğer önemli not:
Davlumbazı temizlemek istiyorsanız agresif temizlik maddeleri kullanmayın. Bunlar malzemeye saldırıp zarar verebilir.


Davlumbazı ne sıklıkla temizlemelisiniz?
Ne sıklıkta yemek pişirdiğinize bağlı olarak, davlumbazın daha sık veya daha seyrek temizlenmesi gerekecektir. Her gün mutfakta durup yemek hazırlıyorsanız, en geç iki ila dört hafta sonra metal filtrelerde hafif bir yağ tabakası fark edeceksiniz. Temizlemeden önce ne kadar uzun süre beklerseniz, zamanla sertleştiği için yağ ve kir kalıntılarını çıkarmak o kadar zor olur. bu aktif karbon filtresi sirkülasyon modunda ise her üç ayda bir değiştirilmelidir. Öte yandan, birçok eski davlumbazda hala bulunan bir yağ filtresi keçesi, her üç ila altı ayda bir tamamen değiştirilmelidir. Ne yazık ki temizlenemiyor.


Ayrıca ilginizi çekebilir:
Bu makale sözde bağlı kuruluş bağlantıları içerir. Daha fazla bilgi burada mevcuttur.

#Konular