Elektrik kesintilerinin sebebi çok sıcak niçiniyle artan talebin karşılanamaması

Beykozlu

New member
Orman yangınları gayret eden Antalya’nın da ortalarında olduğu bir epeyce vilayette elektrik kesintileri yaşanıyor. Kesinti yaşanan kentler içinde İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere büyük kentler de yer alıyor. Enerjigünlüğü sitesinin haberine bakılırsa kesintiler, çok sıcaklara bağlı olarak elektrik talebinin artmasından kaynaklanıyor. Yüksek talep karşılanamadığından yurt çapında elektrik kesintileri uygulanıyor.

Türkiye elektrik şebekesinin sistem operatörü pozisyonundaki Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ), sisteme talebi karşılayacak ölçüde elektrik verilemediği için, 21 dağıtım bölgesine talep edilen ölçüde elektrik aktaramıyor. Sistemdeki arz talep istikrarını koruyabilmek için talep kısıntısına gidiliyor, bu da her dağıtım bölgesinde duruma göre 60-90 dakika içinde değişen mühletlerle elektrik kesintileri uygulanmasıyla sağlanıyor.

Öte yandan, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerine çıktığı son günlerde vazife bölgesindeki artan talebi karşılamak isteyen nazaranvli tedarik şirketleri, ek talebi gün öncesi elektrik piyasasından karşılamak istemelerine karşın, alım talebini karşılayacak ölçüde elektrik arz edecek üretici bulamıyor.

Güç Bakanlığı: Talepte çok artış var

Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanlığ
ı’ndan elektrik kesintilerine ait yapılan açıklamada şu sözler kullanıldı:

“Son vakit içinderda hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi niçiniyle elektrik talebinde çok bir artış meydana gelmiştir. Artan talep niçiniyle son birkaç haftada elektrik tüketiminde Cumhuriyet tarihinin rekor düzeylerine ulaşılmıştır. Ulusal elektrik altyapımız artan taleplerin karşılanması için azamî düzeyde üretime devam etmektedir. Lakin son vakit içinderda hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi niçiniyle elektrik tedarikinde kısmi kesintiler yaşanmıştır. Kesintilerin yaşandığı bölgelere acil müdahale gruplarıyla birinci müdahaleler yapılmış olup, an itibariyle ülke genelinde kesintiler sonlandırılmıştır.”