Epson EH-TW740 İnceleme

bencede

New member
  • Yüksek manzara kalitesi
  • Doygun renkler
  • Derin siyahlar
  • 18 yıla kadar kullanım ömrü
  • Kullanım kolaylığı
  • Uzaktan kumandada tuş aydınlatması yok
Televizyon yerine projeksiyon aygıtı kullanma fikri kulağa hiç makus gelmiyor. Televizyondan hayli daha büyük bir ekranda sinema izlemenin keyfi hiç bir şeyde yok olağan olarak. Fakat öte yandan bizim kültürümüze pek uygun olmadığı da açık. Çünkü meskende televizyonun yeri bizde diğer. Mesken düzerken bile evvel oturma odasında televizyonun yerini belirliyor, akabinde ona bakılırsa bir oturma formu düzenliyoruz. Doğal ki bu dediğimiz klâsik bakış açısı; yeni kuşakla birlikte televizyon izleme alışkanlığı farklılık gösteriyor; klâsik medya yerine dijital medyaya hakikat bir eğilim kelam konusu. Hal bu biçimde olunca vakit zaman sorulan bu soru bir sefer daha gündeme geldi. Özellikle Netflix gibi dijital görüntü akış servislerinin yaygınlaşması ve pandemi sebebiyle sinema salonlarının yerini konut sineması almışken, şu sıra forumlarda ve toplumsal medyada sıkça konuşulan konulardan biri bu. Pekala, televizyon yerine projeksiyon aygıtı tercih edilir mi?

Bunun yanıtını siz vereceksiniz pek alışılmış ki, fakat günün sonunda bir projeksiyon aygıtı elbette televizyon yerine rahatlıkla kullanılabilir. Bunun sağlayacağı en büyük avantaj, kuşkusuz dev boyutu bir seyir keyfi. Duvar boyutu kadar bir televizyon satın almanın, projeksiyona kıyasla bir çok maliyetli olacağı açık. Pekala, bir projeksiyon aygıtının ömrü ne kadar, uzun kullanım konusunda televizyonun yerini tutabilir mi? İsterseniz bu soruyu bugün inceleyeceğimiz Epson EH-TW740 modeli üzerinden verelim. Çünkü bu projeksiyon aygıtının ömrü tam 18 yıl.

18 Yıla Kadar Lamba Ömrü


Evet, Epson EH-TW740 projeksiyon aygıtı 18 yıla kadar lamba ömrüne sahip. elbette bunu aşikâr kullanım kurallarında sağlıyor ve buradan tekrar mevzunun başına dönüyoruz. Konutta bir projeksiyon aygıtını tercih edip etmemenizi belirleyecek faktör televizyon izleme müddetiniz. Şayet televizyon daima açık ise, olağan ki projektörden beklediğiniz randımanı alamayacaksınız. Lakin günde 3 – 4 saat televizyon izleme alışkanlığınız var ise ve ekseriyetle akşam saatlerinde izliyorsanız bu biçimde diğer ve bu hususta Epson EH-TW740 size bir çok yardımcı olabilir. Mevzuyu bu biçimde açtık fakat öteki yandan televizyon / projektör kıyası haricinde düzgün bir projeksiyon aygıtı satın almayı düşünenler için de şahane bir seçenek olacak.

bir müddetdir Epson EH-TW740’ı kullanıyoruz ve sahip olduğu özelliklerle bir çok başarılı bir aygıt olduğunu söyleyebiliriz. Epson EH-TW740, Full HD çözünürlüğünde manzara sağlıyor ve renk doygunluğu ile parlaklık düzeyini bir çok başarılı bulduk. 3300 lümen parlaklığında imaj sağlayabilen aygıt, Epson’ın 3LCD projeksiyon sistemini kullanıyor ve bunun sonucunda de besbelli gölgeler ve derin siyahlar üretebiliyor.

Kolay Suram ve Pratik Kullanım


Epson EH-TW740’ın heyetimi fazlaca sıradan. Kutusundan çıkardıktan birkaç dakika ortasında kullanıma hazır hale getirebiliyorsunuz. Odak ayarını lambanın üzerinden basitçe yapabiliyor ve odak kaydırmayı da gerisindeki anahtar ile ayarlayabiliyorsunuz. Bu sayede bu aygıtı illa perdenin ya da duvarın tam karşısına koymak zorunda değilsiniz, çapraz bir yere de yerleştirebiliyorsunuz.

Aygıtın tüm ayarlarını üstündeki tuşlar yoluyla ya da uzaktan kumandası üzerinden yapabiliyorsunuz. Uzaktan kumanda ile tüm ayarlar elinizin altında, lakin keşke uzaktan kumandanın ışıklandırması da olsaymış, çünkü karanlıkta gerçek tuşu bulmak güç olabiliyor.

Bu aygıtla imaj transferini HDMI üzerinden yapıyorsunuz fakat ayrıyeten satılan bir USB Wi-Fi dongle’ı da var. Bu ve telefonunuza indireceğiniz Epson iProjection uygulaması yoluyla kablosuz olarak da telefonunuzdan bağlanabiliyorsunuz. Öte yandan bir Android TV Stick’i satın alarak bu projeksiyonu direkt olarak bir televizyona da çevirebilirsiniz. Bu manada kullanması bir çok çeşitli.

Üst Düzey İmaj Kalitesi


Pek olağan ki aygıttan en âlâ performansı akşam saatlerinde, loş ışıkta alıyorsunuz. Lakin günün sonunda tercihiniz bu tarafta ise istediğiniz seyir keyfini size sağlıyor. Gün ortasında de kötü bir imaj üretmiyor aygıt. En azından direkt güneş ışığına maruz kalmadığı sürece.

30 inç ila 386 inç içinde manzara üretebilen aygıtın farklı renk modları var. Dinamik, parlak sinema, sinema ve oyun üzere farklı modlarda imaj aktarabiliyor ki nitekim sağladığı renklerle doyurucu bir imaj kalitesi sağlıyor. Bu aygıtı biz meskende uzun müddettir kullanıyoruz. 55 inç televizyonumuzun yerini aldı. TV’nin ardındaki duvara yansıttık ve yaklaşık 100 inçlik bir imaj ile kucak dolusu Formula 1 izledik. Artık yakında Euro 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası da başlayacak, onun için de hoş bir fırsat olacak bu aygıt.

18 yıl konusuna geri dönecek olursak, bu aygıt bu süreyi her gün yaklaşık 2 saatlik kullanım kararında sağlıyor. Aygıtın lamba ömrü olağan kullanımda 6 bin saat, ekonomik modda ise 12 bin saat kadar. Bunlar da bir projeksiyon aygıtı için uzun mühletler. Yani bu aygıtı hiç kapatmaz daima olağan modda çalıştırırsanız 250 gün ila 500 gün içinde kullanım sağlayabilirsiniz. Gerçek kullanımda ise, günde 4 – 5 saat açık tutsanız, yaklaşık 9 – 10 yıl kadar performans alabiliyorsunuz ki, bu da dev ekranda seyir keyfi için ziyadesiyle uygun bir süre.

Bu ortada aygıtın üzerinde 2W gücünde bir hoparlör de var. Bu nispeten kâfi olabilir, sessiz bir odada düzgün bir ses sağlıyor, ancak doğal ki aygıtın bir de fan sesi var. 28 dB ile 37 dB içinde fan sesi üretiyor aygıt ki bunlar bir projeksiyon aygıtı için olağan bedeller. O manada bu kadar büyük bir manzaradan daha âlâ keyif alabilmeniz için bir ses sistemi bağlamanızı tavsiye ederiz.

Özetle

Sonuç olarak kıymetlendirecek olursak, Epson EH-TW740’ın bir televizyonun yerini rahatlıkla alabileceğini söyleyebiliriz. Lakin doğal ki başta da belirttiğimiz üzere burada ana kriter, sizin kullanım formunuz. Şayet ekseriyetle akşamdan akşama ekrana bakıyor ve bunda da seyir keyfinizin yüksek olmasını bekliyorsanız bu biçimde bu aygıt beklentinizi tam olarak karşılayacak. Doğal ki öteki yandan illa bir seçim konusu haline de getirmeye gerek yok. Mesken sineması ve dev ekranda maç izlemek için uygun bir projeksiyon aygıtı arıyorsanız da bu aygıt başlı başına güzel bir seçenek. Renk üretimi, imaj kalitesi, parlaklık ölçüsü ve uzun kullanması aygıtın en büyük artıları. Her akşam 2 saat keyif yapsanız 18 yıl boyunca kullanabilmeniz sahiden de epeyce etkileyici. Bu kriterlerde son devirde gördüğümüz en başarılı aygıtlar ortasına girdiğinin altını çizebiliriz. Şu an Epson EH-TW740’ı 6499 TL fiyatla bulabileceğinizi de söyleyelim.

Epson EH-TW740 Teknik Özellikleri
Eser ModeliEpson EH-TW740
Eser TipiProjeksiyon Aygıtı
CHIP Online Notu93
ÜreticiEpson
FirmaEpson (212) 221 00 51
Teknik Ayrıntılar
Projeksiyon Sistemi3LCD
Doğal Çözünürlük1080p (1920×1080)
Parlaklık3300 lümen
Kontrast Oranı16.000:1
Doğal En Uzunluk Oranı16:9
Işık KaynağıLamba
Işık Kaynağı Ömrü6000 saat (normal), 12000 saat (ekonomik)
Projeksiyon Boyutu30 inç – 386 inç
Yansıtma Uzaklığı Oranı1.21 (60″)
Hoparlör2W
İlişkilerHDMI, USB 2.0 Tip-A, USB 2.0 Tip B, ses çıkışı, 802.11n Wi-Fi
Güç327W / 225W / 0,6W (Normal / Tasarruf / Bekleme)
Gürültü Seviyesi37 dB (Normal) – 28 dB (Ekonomi)
Boyutlar302 x 252 x 92 mm
Tartı2.8 kg.