Global ekonomik takvimde; ABD dataları kritik olacak

Bendeniz

New member
Global ekonomik takvimde; ABD dataları kritik olacak Global tarafta, yeni haftanın birinci süreç gününe; Cuma günkü hareketlerin devamı ile başladık. Ekonomik takvimde açıklanan; Euro Bölgesi’nin Nisan ayı Sanayi Üretimi bilgileri beklentilerden âlâ gerçekleşmeler gösterirken, AB’nin toparlanma fonunu destekleme hedefli 10 yıllık birinci tahvil ihracı için bankalar ile anlaştığına dair haber akışı da olumluydu. ECB ismine konuşan üyelerden Robert Holzman: ECB’nin yüksek enflasyon konusunda tetikte olması ve zaruret halinde harekete geçmesi gerektiğini söylerken, PEPP(Pandemi Acil Durum Varlık Alım Programı)’in; yeni bir virüs dalgası oluşmadığı sürece 2022 Mart ayında bitirileceğini vurguladı. François Villeroy de Galhau ise: ECB’nin teşviklerinin, en az FED’in teşvikleri kadar uzatılacağını belirtti. Öte taraftan, ABD’de Wall Street Journal gazetesi ise; FED yetkililerinin bu hafta, yüksek enflasyon sayılarının akabinde faiz oranlarını daha evvel beklenenden daha erken artırmayı beklediklerinin sinyalini verebileceklerine dair çıkan haber ise, global çapta kıymetliydi ve bir ölçü satış baskısını da birlikteinde getirdi. Dün, dikkatler ayrıyeten; NATO Zirvesi’nden gelecek mesajlardaydı. Tepe daha sonrasında açıklamalarda bulunan Genel Sekreter Jens Stoltenberg’in: “İttifak olarak Çin’in yükselişine bir arada karşılık vermeliyiz” formundaki söylemi ve bir daha tepe daha sonrası açıklanan bildiride de: “Çin’in, batı ittifakına karşı bir güvenlik riski” olarak nitelendirilmesi de, global çapta jeopolitik ve ticari riskleri artırabilecek ögeler olarak kıymetliydi. Nisan ayının Cari Süreçler İstikrarı datalarının takip edildiği iç tarafta da, tüm dikkatler; NATO Tepesi kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı temaslardaydı. Bilhassa de Erdoğan-Biden içindeki görüşme merakla beklenirken, görüşme daha sonrasında gelen açıklamalarda; Alakaların düzgüne gitmesi için çalışmaların devam edeceği ve iki ülke içinde çözülemeyecek bir sorun olmadığı vurgulandı.

Yeni süreç gününün global ekonomik takviminde; Birleşik Krallık’ın İş İstatistikleri, Almanya’nın TÜFE Oranları öğledilk evvel takip edilecek. Öğlenden daha sonra ise, bilhassa ABD’de açıklanacak olan; Sanayi/İmalat Üretimi, Kapasite Kullanım Oranı, Perakande Satışlar ve Üretici Fiyat Endeksi bilgileri çok kritik olacak. Ayrıyeten, bugün başlayıp yarın akşam sonuçları açıklanacak olan FED/FOMC toplantılarına dair beklentilerle bir arada tahvil piyasalarında oluşacak fiyatlamalar da; global çapta piyasalarda oynaklıklara niye olabilir.Yeni Gün İçin Teknik Tarafta Kıymetli Düzeyler;

USDTRY
– Kurda, dünkü süreç gününde; bir orta 8.30 düzeyi test edilirken, akşam saatlerine hakikat başlayan alımlar ile bir arada 8.46 düzeyine yakın kapanış görüldü. Yeni güne de kısmen USD lehine süreçler ile başlayan kurda, bu taraftaki süreçlerin devam etmesi ve 8.52 düzeyinin geçilmesi halinde; 8.58, 8.62 ve 8.71 direnç düzeyleri sırasıyla takibe alınabilir. Öbür yandan, bir daha görülebilecek TL lehine süreçlerde ise; 8.40 ve 8.34 takviye noktalarını izleyebiliriz.


EURUSD– Dünkü süreç gününü sonlu alıcılı kapatan paritede, yeni süreç gününde de; şuan için kısmen alım yüklü süreçler görmekteyiz. Bu taraftaki hareketlerin devam etmesi halinde; 1.2140, 1.2190 ve 1.2225 direnç düzeyleri birinci etapta takip edilebilir. bir daha oluşabilecek satıcılı süreçlerde ise; 1.2090, 1.2030 ve 1.1990 takviye düzeyleri sırasıyla izlemeye alınabilir.
GBPUSD– Dünkü süreç gününü; evvelki güne nazaran kısmen aşağıdan kapatan paritede, yeni güne ise; sonlu alıcılı süreçler ile başladık. Bu istikametteki hareketlerin devam etmesi halinde; 1.4140, 1.4160, 1.4175 ve 1.4190 direnç sviyeleri sırasıyla takip edilebilir. bir daha görülebilecek USD lehine süreçlerde de; 1.4100 ve 1.4050 takviye düzeyleri birinci etapta izlemeye alınabilir. Daha aşağıdaki 1.4005-1.3995 bariyeri ise; trend takviyesi olması açısından fazlaca büyük ehemmiyete sahip.


BRENT PETROL– Yeni haftanın birinci gününü de müspet kapatan emtiada, yeni süreç gününde şuan için; dünkü kapanış düzeyinde yatay fiyatlama görülmekte. Alıcılı süreçlerin bugün de devam etmesi halinde; 73.50, 73.85, 74.10, 74.30 ve 74.75 direnç düzeyleri birinci etapta takibe alınabilir. Muhtemel geri çekilmelerde ise; 72.75, 72.40, 72.00 ve 71.50 takviye noktalarını sırasıyla izleyebiliriz.
ONS ALTIN– Cuma günkü süreçlerin devamında, dünkü süreç gününde de satıcılı süreçlerin ön plana çıktığı Bedelli Metal’de; bir orta 1845 takviye noktası test edilirken, ardından oluşan toparlanma teşebbüsü ile 1865 civarından kapanış gördük. Teknik olarak yeni günde de satıcılı süreçler görülmesi durumunda; 1845 dayanak noktası bir daha kritik olacak. Çünkü, buranın kırılması durumunda; 1815 düzeyi bir daha sonraki gaye haline gelebilir. Öteki yandan, bir daha oluşabilecek alıcılı süreçlerde ise; 1875-1888 direnç bölgesi takibimizde olacak.


S&P500– Dünkü süreç gününde tüm vakit içinderın en yüksek düzeylerini yenileyen endeks kontratında, yeni günde de şuan için; hudutlu olumlu işlemlerler görmekteyiz. Rekorlar kırılan endekste, bu bağlamda; üst taraflı hareketler için teknik olarak direnç sviyesi veremiyoruz. Öte yandan, bir daha oluşabilecek satıcılı süreçlerde ise; 4235, 4210, 4190 ve 4175 takviye bölgeleri izlemeye alınabilir.
DAX30– Haftanın birinci süreç gününde; tüm vakit içinderın en yüksek düzeyini test eden endeks kontratında, kapanış 15730 altında yatay oldu. Endekste, yeni süreç gününe; –küresel risk alma iştahının şuanki durumuna gore- bir ölçü müspet başlangıç beklemekteyiz. Bu bağlamda, açılış ve daha sonrasında oluşabilecek alıcılı süreçler için; rekor düzeylere yakın olduğumuz için teknik direnç düzeyi veremiyoruz. Lakin, 15730 üzerinde kalıcılık oluşması durumunda; yeni rekor denemeleri görülebilir. 1730 altındaki muhtemel geri çekilmelerde ise; 15610, 15525, 15405 ve 15300 takviye düzeyleri birinci etapta takip edilebilir.


Kaynak Işık Menkul
Hibya Haber Ajansı
 
Üst