Hangi talk show sunucusu en çok kazanıyor?

semaver

New memberARD ve ZDF'nin tartışma yıldızları yavaş yavaş ilgilerini güneşe çeviriyor ve çok çeşitli tatil bütçelerine güveniyorlar.


Caren Miosga'nın son gösterisiyle yaz tatili resmen başladı. ARD ve ZDF'nin tüm büyük talk şov sunucuları birer birer tatile çıkıyor. Pazartesi akşamı Miosga'yı, “Hart aber Fair”in son edisyonuyla ARD sunucusu Louis Klamroth takip etti. Yıldızlar on bir haftaya kadar ekranlardan kaybolacak: Özellikle Sandra Maischberger ve Caren Miosga bu yıl yayınlara çok uzun bir ara veriyorlar. Bununla ilgili daha fazlasını buradan okuyun.


Kamuya açık TV sunucuları için bu şu anlama geliyor: stüdyolardan çıkıp iyileşme aşamasına geçmek. Ancak Markus Lanz, Maybrit Illner ve ortakları. tamamen farklı koşullara sahipler. Bir yandan yıllık harcama, lider Lanz için 137 gösteri ile Anne Will'in halefi Caren Miosga için 30 gösteri arasında dalgalanıyor. Ve devamsızlığın süresi de şaşırtıcı derecede farklı şekilde düzenleniyor.


Bireysel talk şovların daha iyi karşılaştırılabilmesini sağlamak için t-online bir infografik oluşturdu: Kim gerçekte ne kadar çalışıyor ve bunun için kime ne kadar para ödeniyor? Araştırma, yakın zamanda ilgili yayıncılardan alınan belgelere atıfta bulunarak sözleşme ayrıntılarını araştıran “Welt am Sonntag” ve “Business Insider” tarafından yapılan açıklamalara dayanıyordu.


Öte yandan t-online, yayın sayısını belirlemek için yayıncıların program bilgilerini yakından inceledi. Bu daha sonra ilgili ücret bilgileriyle mahsup edildi. Birkaç istisna dışında program başına ödemeler medyanın ana konusuydu.


Yayıncılar genellikle yıldızlarının maaşları hakkında bilgi vermiyor. T-online'ın bu konuyla ilgili sorularına geçmişte verilen yanıt hep şuydu: “Sözleşme ayrıntıları hakkında yorum yapmadığımız konusunda anlayışınızı rica ediyoruz.” ARD ve ZDF, şeffaflık portallarında talk showları için neredeyse hiç ayrıntılı rakam sunmuyor. Örneğin ZDF, çok genel bir ifadeyle şöyle diyor: “Talk şovlar ve talk dergilerinin maliyeti, sayıların uzunluğuna, sayısına ve editoryal tasarımına bağlı olarak birim başına 40.000 ila 100.000 avro arasında değişiyor.” “Markus Lanz” dizisinin veya diğer şirket içi format olan “maybrit illner”ın bu yelpazede tam olarak nereye yerleştirilmesi gerektiği belirsizliğini koruyor.


Araştırma, Markus Lanz'ın talk show yıldızları arasında açık ara en çok kazanan isim olduğunu gösteriyor ve bu tüm kanallarda geçerli. Ancak Lanz da en fazla zamanı buna harcıyor. 55 yaşındaki oyuncu, normal televizyon sezonu boyunca Salı'dan Perşembe'ye kadar ZDF'de izlenebilir, dolayısıyla haftada üç program sunuyor. Toplamda yılda 137 gösteri yapıyor ve 28 gün ile açık ara en kısa yaz tatilini yaşıyor.


Bu bağlamda, iki ARD sunucusu Maischberger ve Miosga birincilik için mücadele ediyor: Her ikisi de bu yıl toplam on bir hafta boyunca ekranlardan uzak kalacak. Onları 49 gün tatille Louis Klamroth ve 41 gün ekranlardan uzak kalan Maybrit Illner takip ediyor.


Bu aynı zamanda talk show'a katılım başına ödeme konusunda bazı şaşırtıcı bulgulara da yol açıyor. Bahsedilenler arasında Markus Lanz en yüksek yıllık maaşa sahip olabilir, ancak her bir gösteri için hesaplandığında neredeyse en az kazananı o oluyor. Yalnızca ZDF'deki meslektaşı Maybrit Illner tartışma panellerinden daha az kazanıyor: konuşma başına 11.707 euro kazanıyor.


Ancak bu rakamlara ihtiyatla yaklaşılmalıdır. Tüm ARD ve ZDF talk-show yıldızlarının, programları televizyona hazırlayan kendi yapım şirketleri vardır. Bu, sunucunun “adil” maaşından daha fazlasını kazanma fırsatları yaratır. Araştırma yalnızca bunu vurgulayabiliyor ve Markus Lanz ve ortaklarının toplamlarının gerçekte ne kadar yüksek olduğunu ayrıntılı olarak göstermiyor. yıl sonunda eve gidebilir veya neredeyse üç aylık yaz tatillerini geçirebilirler.