Kahvaltılık Siyah Zeytin Tatlandırması (Sallama Ve Yuvarlama Usulü)

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Kahvaltılık Siyah Zeytin Tatlandırması (Sallama Ve Yuvarlama Usulü) Tanımı İçin Materyaller

5 kiloluk bidon için;

• 3 kilo siyah zeytin
  • 6 yemek kaşığı iri kaya tuzu
  • 3 yemek kaşığı sirke
  • 5 kiloluk şeffaf bidon
  • 1 çay bardağı zeytinyağı
Kahvaltılık Siyah Zeytin Tatlandırması (Sallama Ve Yuvarlama Usulü) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Siyah zeytinleri pazardan yahut bahçemizden temin edelim (Ben kendi ağaçlarımdan topladım)
  2. Zeytinleri ucu sivri bir çatal yardımı ile tek tek birkaç yerinden delelim(zeytinleri sakın yıkamayın su değmesin)
  3. Çatallanan zeytinleri şeffaf bidonlara bırakalım.
  4. Üzerine üç yemek kaşığı iri tuz bırakıp ağzını kapatın ve ister yere ister masanın üzerine bırakıp günde en az üç dört defa ya sallayın yada yerde yuvarlayıp bırakın.
  5. En az 0n gün bu türlü öbür süreç yapmadan yuvarlamaya devam edin.
  6. On gün daha sonra esasen fark edeceksiniz ki bidondaki tuz erimiş ve zeytinin siyah suyunu akıtmış.
  7. On gün sonunda bidondaki zeytini bir süzeğe boşaltıp ortasında biriken suyunu süzün ve düzgünce bol su ile yıkayın suyu süzünce ve biraz zeytinler kuruyunca bidona tekrar bırakıp geriye kalan üç yemek kaşığı tuzu ve bu kere sirkeyi de ekleyin.
  8. Bidonun ağzını kapatın ve sallamaya yahut yuvarlamaya on gün daha devam edin.
  9. İkinci on gün yani toplamda yirmi gün daha sonra bidonda bu kere zeytinin az suyunun aktığı goreceksiniz ve bir daha tıpkı süreci yapıp süzeğe zeytinleri dökün ve güzelce yıkayın.
  10. Biraz suda da bekletip tuzunu güzelce gitmesini sağlayın bir tane siyah zeytin ısırıp bakın ve zeytinin tatlandığını anlarsınız ve tıpkı birinci günkü üzere olduğu üzere tap tazecik kaldığını goreceksiniz.
  11. Suyu süzülen tuzu giden ve süzekte biraz kuruyan zeytinleri yıkayıp temizlediğiniz kuru bidonuna yeniden bırakın ve bu kere üzerine zeytinyağı bırakıp ağzını kapatın ve iki gün yalnızca zeytinyağında yuvarlayın yahut sallayın.
  12. Keyifli son 22. gün sonunda siyah zeytininiz eşsiz lezzetli bir biçimde sofraya gelmeye hazırdır????
    ❤
    .
  13. Siyah zeytin kilisimizin vazgeçilmez bir lezzetidir hele birde zeytinyağı nar ekşisi toz biber kekik ile karıştırılırsa lezzeti ikiye katlanır ve yanında kesinlikle kilis kahvaltılık toz zahteride var ise sıcacık tırnaklı kilis ekmeği ile bana bana yenerek muhteşem bir kahvaltılık olur.????????????
    ❤
    ???????????? ????
Kahvaltılık Siyah Zeytin Tatlandırması (Sallama Ve Yuvarlama Usulü) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı