KKB’nin 3 farklı projesine finans teknoloji mükafatı

Bendeniz

New member
KKB’nin 3 farklı projesine finans teknoloji mükafatı 25 yılı aşkın müddettir başta bankacılık ve finans bölümü olmak üzere gerçek bölüme ve bireylere yönelik inovatif eser ve hizmetler sunan Kredi Kayıt Ofisi (KKB), IDC Finans Teknoloji Mükafatları 2021’de Enterprise Transformation kategorisinde “Konfigürasyon İdare Araçları Entegrasyonları” projesiyle ikincilik mükafatı, Corporate Banking kategorisinde “TCKN – GSM Doğrulama Hizmeti” projesiyle ikincilik mükafatı ve Security & Fraud Management kategorisinde “Üçüncü Taraf Risk İdaresi Çerçevesi” projesiyle üçüncülük ödülünün sahibi oldu. Türkiye’nin önde gelen kurumlarının yer aldığı yarışta 27 kurumdan 88 proje, finans kesiminin üst seviye yöneticileri ve akademisyenlerden oluşan 17 kişilik heyet oylarıyla değerlendirildi.

KKB Genel Müdür V. Veysel Sunman; “Kuruluşumuzdan bu yana ülke ekonomimize, finans ve gerçek bölüme dayanak olan yenilikçi eser ve hizmetler geliştiriyor; teknoloji gücümüzle paydaş ve müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmak üzere çalışıyoruz. Bu bağlamda bilhassa pandemi devrinde hayata geçirdiğimiz yenilikçi mamüllerin IDC Türkiye tarafınca ödüllendirilmesi bizim için büyük bir memnunluk kaynağı, bu başarıda emeği geçen tüm arkadaşlarımı kutluyor, tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Kredi Kayıt Ofisi olarak ülke ekonomimizin büyümesi, finans dalını kuvvetli kılan tesirli risk idare araçlarının oluşturulması ve gerçek dalda inançlı ticaretin yaygınlaşması için yenilikçi eser ve hizmetler geliştirmeye ve sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Tek noktadan görüntülenebilen envanter altyapısı


KKB’nin hayata geçirdiği “Konfigürasyon İdare Araçları Entegrasyonları” projesiyle “Evrensel Yapılandırma İdaresi Veritabanı” (UCMDB) eserini kullanan öteki kurumlardan farklı olarak, yalnızca altyapı bileşenlerini değil, hem de KKB bünyesindeki uygulama bilgileri, uygulamalar ortası alakalar, uygulamalar ile bilgi varlıkları içindeki veritabanı, şema, tablo vb. ilgiler de UCMDB kapsamına dahil edildi. Bu sayede yazılım ve altyapı bileşen bilgileri ile bu bileşenler içindeki bağlantıların tek bir noktadan görülebileceği bir envanter altyapısı oluşturuldu.

Dijital dönüşümde süreç güvenliği

Finans kesiminde süreç güvenliğinin sağlanması ve dalın bankacılık kanunu kapsamındaki faaliyetlerinde etkin olarak kullanımı ismine KKB tarafınca hayata geçirilen “TCKN – GSM Doğrulama Hizmeti” pandemi şartlarında finansmana ulaşım başta olmak üzere dijital dönüşüm çalışmalarında süreç güvenliğinin sağlanması ve gerekli kontrol/teyit sistemlerini en yanlışsız biçimde hayata geçirilebilmesine katkı sağlıyor. Hizmet kapsamında sorgulama yapan kurum GSM numarası ve TCKN bilgisini sistem üzerinden giriş yaparak sorguluyor ve her iki bilginin bankalarda var olan bilgilerde eşleşip eşleşmediğinin denetimini gerçekleştirebiliyor.

Kurumsal Risk Yönetimi’nde Paydaş Risk İdaresi

KKB’nin bilgi güvenliği, iş sürekliliği ve hizmet kalitesi alanlarındaki evvelari dikkate alınarak kurumun hizmet sağlayıcılarından, iş ortaklarına, üyelerinden müşterilerine kadar tüm paydaşlarını kapsayan “Üçüncü Taraf Risk Yönetimi” programı hayata geçirildi. Kapsamı ve yaklaşımıyla eşsiz olan bu proje yardımıyla paydaş ve kurulan ilgi özelinde risk idaresi yaklaşımı oluşturularak kaynaklar riskli alanlara ağırlaştırılırken otomasyon süreciyle birlikte şahsa bağımlılığın önüne geçilmesi sağlandı ve üst idarenin karar alma süreçleri uygunlaştırıldı.
 
Üst