Kubat: Kilise korosunda baş solisttim

Beykozlu

New member
Armağan Çağlayan’ın YouTube’ta yayınlanan “Dur Bi Dinle” isimli programına katılan Türk halk müziğinin ünlü sesi Kubat, hayatıyla ilgili bilinmeyenleri anlattı. Belçika’da büyüyen sanatçı, hoş sesi niçiniyle çocukken kilise korosundan davet aldığını belirterek, baş solistlik yaptığını söylemiş oldu: “Kilise korosunda müzik söyler misiniz dediler. Babama söylemiş oldum; ‘Ne hoş işte, Müslüman evladı olarak git söyle, orası da Allah’ın evi’ dedi. Orada da Meryem Ana’nın, Hz. İsa’nın kıssasını söylüyorsun. bu biçimdece iki yıl kilise korosunda baş solist oldum. Oranın da akustiği bana epeyce şey katmıştır.”

GÜZEL Kİ EUROVISION’A GİTMEDİM

1998 yılında Türkiye’nin Eurovision elemelerine katılan ve ikinci olan Kubat, o anısını da Çağlayan’a anlattı: “Ben albüm hazırlığı yapıyordum. Çok hoş bir müzik vardı, ‘Dertli Saz’ diye, onu albüme koymak istedim. Müziğin sahibi, ‘Bir koşulum var, Eurovision’a gidersen, veririm şarkıyı’ dedi. Kalabalık bir takımla sahneye çıktık, elemelere katıldık ve ikinci olduk. Tüzmen birinci oldu. Eurovision’a düzgün oldu gitmedik lakin şarkıyı albümde okudum.”

BRUGGE’DE SEMBOLİK NİKÂH KIYDIK

Özel hayatıyla ilgili de bilgi veren ünlü sanatçı, eşi Hareket Eraydın’la evlenme kıssasını şu biçimde anlattı: “Evlenme niyetinde olan bir adam değildim. Hayat arkadaşımı bulmuştum, 5-6 yıllık bir bağımız vardı Aksiyon Hanım’la. 40 yaşıma bastığım gün Brugge’de ona sürpriz yaptım. Brugge’de 240 bin Türk vatandaşı var, 170 bini Afyon Emirdağlı. Onların tertibiyle Brugge Belediye Binası’nda sembolik bir nikâh kıydık. Sembolik, zira evraklarımız yetişmedi. 10 gün daha sonra da Türkiye’de resmen evlendik. 5 yaşında bir kızımız var, ismi Ayza. Ay yüzlü kız demek. Erkek olsaydı, Ironman, Spiderman, Batman, Seymen koyardım herbiçimde. Kız olunca, ismini annesi koydu. Bir sanatçı geliyor, dayanılmaz fotoğraf yapıyor kızım.”

İKİ DEFA ASKERLİK YAPTIM

Babasının vefat ettiğini lakin ailesinin hâlâ Belçika’da yaşadığını söyleyen Kubat, kendisinin de ikili vatandaş olduğunu, hatta bu niçinle iki sefer askerlik yapmak zorunda kaldığını anlattı: “2003’te Burdur’da bedelli askerlik yaptım. 5 bin Euro’ydu. bu biçimde beş taksitte ödeniyor ve birinci taksitten son takside kadar 6 aydan fazla kalamıyorsun Türkiye’de. Meğerse ben 8 gün fazla kaldığım için askerliğim yanmış. Mahkemelerle uğraştık lakin olmadı. Ardahan’da 14 ay askerlik yaptım. O yüzden epeyce tertibim vardır benim.”

Gözden Kaçmasın

Hadise ve Mehmet Dinçerler güvenliği seferber etti! Gece operasyonu…
#HADİSE#MEHMET DİNÇERLER

İşte Mete Gazoz’un aşkı
#METE GAZOZ#MELİKE AYVAZ

Kuvvetli süreci anlattı: Önüme perde çekildi, saçlarım sıfıra vuruldu
#CANAN ERGÜDER#MEME KANSERİ