Limonlu Cheesecake

Leila

Global Mod
Global Mod
Limonlu Cheesecake Tanımı İçin Malzemeler

Tabanı için;

• 2 paket yulaflı bisküvi
  • 100 gram tereyağ
İsteğe bağlı

• Yarım su bardağı fındık
Kreması için;

• 2 paket labne peyniri (400 gr)
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 paket vanilya
  • 2 adet yumurta
  • 1 paket krema (200 ml)
  • 3 yemek kaşığı un(isterseniz ben ağır olduğu için katmadım)
  • 1 adet limon kabuğu rendesi)
Limon sosu için;

• 1 su bardağı su
  • 1 yemek kaşığı nişasta
  • 5 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 adet limon suyu
  • 1 adet limon kabuğu rendesi
  • Çay kaşığının ucuyla zerdeçal
Limonlu Cheesecake Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Öncelikle bisküvileri robottan un üzere olana kadar geçirelim.(dilerseniz yarım su bardağı fındık ekleye bilirsiniz)
  2. Çekmiş olduğumuz Bisküvileri bir kaba alalım, üzerine eritilmiş tereyağını ekleyerek karıştıralım.
  3. Kelepçeli kabın tabanına pişirme kağıdı yerleştirelim, makas yardımı ile fazlasını keselim. Ben bu tanımda yuvarlak kelepçeli kalıp kullandım.
  4. Kalıbın kenarlarını da yağlarsak pişirme kağıdı kalıba yapışacaktir ki kağıt kaymayacaktır.
  5. Kalıbın tabanına kum haline getirdiğimiz bisküvilerimizi yerleştirip kaşıkla bastırarak yerleştirelim.Cay bardağı sayesinde bastırırsak güzelce sıkı bir taban olacaktır.
    40dk buzdolabında dinlendirelim.
  6. Kreması için ;karıştırma kabına labne peyniri sıvı kremayı ekleyerek mikserle çırpalım.
    daha sonra toz şeker, yumurta, un, vanilya ve limon kabuğu rendesini ekleyerek tüm materyaller karışıncaya kadar güzelce çırpalım.
  7. Hazırladığımız kremayı bisküvilerin üzerine yerleştirip evvelinde ısıttığımız 160°C fırında alt üst fansız ayarda 1 saat kadar pişmeye bırakalım.
  8. Kremanin çatlamaması için fırının içine ısıya sağlam bir kapla su koyalım. Piştikten daha sonra fırının kapağını yarım olacak biçimde açalım da 1 saat bu türlü dinlenmeye bırakalım.
  9. Limon sosu;Sos tavamiza su, şeker, nişasta ve limon suyunu ekleyerek karıştıralim çay kaşığını ucuyla da zerdeçalımızı atalım ki renk versin fazla atarsanız tatta bozulma olur.
  10. Limon kabuğunu da ekleyip karıştırdıktan daha sonra sosumuzu pişmeye bırakalım.
  11. Koyulaşan limonlu sosumuzun altını kapattıktan daha sonra soğumaya bırakalım.
  12. Bu basamakta üzerinin kabuklanmaması için orta ara karıştıralım.
  13. Soğuyan sosumuzu tatlımızın üzerine gezdirelim ve 1 gece dinlenmeye bırakalım. Şayet vaktiniz yoksa bir kaç saatte dinlendirebilirsiniz.
  14. Dinlenen tatlımızı kalıptan çıkartıp üzerini süsledikten daha sonra dilimleyerek servis edelim.
Limonlu Cheesecake Tanımı Fotoğraflı Yapılışı