Lokanta Yöntemi Kırmızı Lahana Turşusu

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Lokanta Yöntemi Kırmızı Lahana Turşusu Tanımı İçin Materyaller

• 1 orta uzunluk kara lahana (Kırmızı lahana)
  • 2 yemek kaşığı tuz (Kaya tuzu)
  • 2 su bardağı üzüm sirkesi
  • 6-7 su bardağı su
  • 2 çay kaşığı şeker
  • 2-3 tepeleme tatlı kaşığı limon tuzu
Lokanta Tarzı Kırmızı Lahana Turşusu Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Orta uzunluk kara lahanayı (Kırmızı lahana) kesin. Ben keserken haricinden 3 katman kadar alıp o denli kesiyorum. O kısımlar epey sert olduğu için tadını bozuyor.
  2. Kalan lahanayı dilediğiniz biçimde kesebilirsiniz. Ben sonda beyaz kısımlara geldiğimde bırakıyorum, o kısımları kullanmıyorum.
  3. Kestiğimiz lahanaları uygun bir kaba alıp üzerine 2 yemek kaşığı tuzu döküp ovalayın. 10 dakika kadar bekleyin. Bu basamakta eldiven kullanmak isteyebilirsiniz, elleriniz biraz kırmızı oluyor ????
  4. bir daha isterseniz daha yumuşak bir tadı olması için evvel 1 yemek kaşığı tuzu katıp 10 dk bekletip suda durulayıp kalan 1 yemek kaşığı tuzu daha sonradan da ekleyebilirsiniz.
  5. Bekleme müddetinde sirke, su, şeker ve limon tuzunu uygun bir kaba alıp karıştırın. O müddette limon tuzu da karışımın ortasında erimiş olur.
  6. Bekleme mühleti dolduğunda lahanaları kavanozlara sıkıştırarak doldurun. Ağzına kadar doldurmamaya ihtimam gösterin, sirke olduğu için kapağı açtığınızda taşma yaşayabilirsiniz. Hazırladığınız sulu karışımı lahanaları kapatacak biçimde eşit doldurun.
  7. Kavanozların ağzını kapatıp buzdolabında 3 4 gün beklemeye alın, lokanta tarzı kırmızı lahana tursunuz hazır ????.
Not: Turşu formunda tüketebileceğiniz üzere kış salatalarınıza da katabilirsiniz. Biz o biçimde tüketiyoruz, epeyce lezzetli oluyor. Lakin o biçimde kullanacaksanız salataya katacağınız nar ekşisi, limon üzere ekşi tatlara dikkat etmekte yarar var ????.

Not 2: ben bu stil tanımları fazlaca sirkeli sevmediğim için su oranını fazla katıyorum. O ekşiliği dengelemek için de şeker kullanıyorum. Dilerseniz tanımı 1’e 1 ölçülerinde ve şeker kullanmadan da yapabilirsiniz.

Not 3: Bu ölçülerde görsellere eklediğim boyutlarda (Sanırım 400 ml olması lazım) 7 kavanoz çıktı. Öbür bütün tanımları vaktinde denedim, içine kattığımız su hiç bir vakit yetmedi
🙂
bu türlü yarım kavanoz kadar fazla bile çıkıyor suyu.

Lokanta Yordamı Kırmızı Lahana Turşusu Tanımı Fotoğraflı Yapılışı