Microsoft’tan Sony’ye 10 yıllık Call of Duty teklifi

bencede

New member
Microsoft’unSony’ye yaptığı Call of Duty teklifi, Activision Blizzard’ı 68,7 milyar dolar karşılığında satın alma planları niçiniyle haftalarca süren düzenleyici baskıların akabinde geldi. Şirket, Activision Blizzard‘ı satın alma planının gerçekleşmesi halinde Sony’ye gelecekteki Call of Duty oyunlarını PlayStation‘da sunması için 10 yıllık bir mukavele teklif ettiğini deklare etti. bu biçimdece PlayStation oyuncularının Call of Duty bilmecesi de çözülmüş oluyor.

Microsoft Lideri Brad Smith, The Wall Street Journal’da yayınlanan köşe yazısında muahedeyi doğruladı ve Sony’nin Microsoft’un 68.7 milyar dolarlık satın alma teklifine en yüksek sesle itiraz eden taraf olarak ortaya çıkmasına karşın muahedenin gerçekleşmesinden memnuniyet duyduğunu söylemiş oldu.

Smith, “Sony’ye her yeni ‘Call of Duty’ sürümünün Xbox’a geldiği gün PlayStation’da da sunulması için 10 yıllık bir kontrat teklif ettik” diyor ve devam ediyor: “Aynı taahhüdü başka platformlara da vermeye ve bunu ABD, İngiltere ve Avrupa Birliği’ndeki düzenleyiciler tarafınca yasal olarak uygulanabilir hale getirmeye açığız.

Bu bahis geçtiğimiz haftalarda ima edilmiş, The New York Times, Microsoft’un Sony’ye teklifi 11 Kasım’da yaptığını bildirmişti. Microsoft Gaming CEO’su da yakın vakitte Verge’e verdiği bir röportajda, “Sony’nin rahat edebileceği daha uzun vadeli bir taahhütte bulunmaktan” memnunluk duyacağını ima etmişti.

The Verge Eylül ayında, Phil Spencer’ın bu yılın başlarında PlayStation lideri Jim Ryan‘a Call of Duty’nin Sony’nin Activision ile yaptığı mevcut pazarlama mutabakatının ötesinde “birkaç yıl daha” PlayStation’da kalması için yazılı bir taahhütte bulunduğunu ortaya çıkarmıştı. Bu mektup, Spencer’ın Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın aldıktan daha sonra mevcut tüm mutabakatlara uyma niyetini ve Call of Duty’yi PlayStation’da tutma isteğini kamuoyuna deklare ettiğı sırada gönderilmişti.