Nefis Çilek Soslu Lotuslu Cheesecake

Leila

Global Mod
Global Mod
Nefis Çilek Soslu Lotuslu Cheesecake Tanımı İçin Materyaller

• 600 gram labne peynir (200gr+3)
  • 1 paket krema
  • 3 orta uzunluk yumurta (büyükse 2 adet)
  • 1 su bardağından 1 parmak fazla toz şeker
  • 1.5 yemek kaşığı nişasta
  • 1 adet orta uzunluk limon kabuğu ve limon suyu
Sosu için

• Yaklaşık 8-9 adet çilek
  • 10-15 adet karadut ( yoksa yalnızca çilek ile sayısını artırarak yapabilirsiniz)
  • 1.5 su bardağı şeker
  • Yarım çay bardağı su
  • 1 yemek kaşığı nişasta
Tabanı için

• 2 adet yulaflı burçak bisküvi
  • 6-7 kaşık tereyağı
  • Evvelce ısıtılmış fırında pişirilecek
Nefis Çilek Soslu Lotuslu Cheesecake Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Öncelikle tabanından başlayacak olursak, bisküvileri rondodan geçirelim.
  2. Akabinde üzerine eritilmiş tereyağını dökerek karıştıralım.
  3. Kelepçe kalıp olarak 23 yahut 26 cm kullanabilirsiniz.
  4. Kalıbın hem kenarlarını tıpkı vakitte tabanını pişirme kağıdı ile kaplayalım. Dışını da kenarları kapalı olacak biçimde folyo ile saralım.
  5. Kalıbı hazırladıktan daha sonra bisküvi harcını kalıba döküp alt tabanı hazırlayalım.
  6. Bir bardağın tabanı ile yardım alarak sert bi yer elde etmek için güzelce bastıralım.
  7. daha sonrasında kalıbı dolaba kaldıralım.
  8. Sosu için çilekleri yıkayıp saplarından arındıralım.
  9. Uygun bir kaba alıp üzerine şekeri ekleyip beklemeye alalım.
  10. ondan sonrasında kekim harcı için uygun bir kaba yumurta hariç tüm materyalleri ekleyelim ve çırpıcı ile çırpalım.
  11. Yumurtaları tek tek ekleyerek hoş homojen bir kıvam elde edelim.
  12. Limon suyu ve kabuğu epey lezzetli bir aroma katacaktır kesinlikle kullanın. Ekşi bir tat olmayacaktır. Kullanılmadığı vakit cheesecake’in yavan olduğunu düşünüyorum. Bu kademede ya bir paket labne eksiltilip, 1 paket daha krema kullanılmalı ya da limon eklenmeli. Ben limon kullanmayı tercih ediyorum.
  13. Devamında tüm gereçleri dolaptan aldığımız kelepçeye döküp artık fırına verebiliriz.
  14. Fırının alt kısmına uygun bir kaba 4 su bardağı su ekleyerek alt tabana yerleştirin.
  15. Bu kademe kekin hoş ve sararmaması içi değerlidir.
  16. Alt üst ayarlı öncesinden ısıtılmış 160 derecede 45-50 dk pişirin.
  17. Piştikten daha sonra ortası yavaşça yumuşak olabilir.
  18. Kapağını açıp 1 saat dinlendirin.
  19. Dışarı aldıktan daha sonra kalıbı folyodan sıyırın ve ılıklanmasını bekleyin.
  20. Bu sırada biz sosu yapalım. Şeker eriyip çilekler suyunu vermiş olmalıdır. Ben sosta hem çilek hem karadut kullandım lakin siz yalnızca çilekte kullanabilirsiniz.
  21. Çilekleri mikserden geçirip süzgeç ile süzün. Bu basamak çekirdeklerinden arınması içindir. Ben sevmiyorum ağzıda beğenilen bir tat bırakmıyor. Tercihe nazaran yalnızca mikserden geçiripte pişirebilirsiniz.
  22. Sosu uygun bir tencereye alıp, suyla açtığımız nişastayı azar azar eklemeye başlayın. Burası kıymetli zira verdiğim nişasta ölçüsü az yahut fazla gelebilir. Çileğin su ölçüsüne göre bu ölçü değişebilir. Siz lütfen göz sonucu ile ne hayli katı ne de epeyce sulu olacak biçimde sosu ayarlayın.
  23. Sos hazır olduktan daha sonra cheesecake’in üstüne sıcak biçimde döküp dolaba kaldırabilirsiniz. Ben çabucak servis yaptığım için sos tam manasıyla donmadı. Ancak kesinlikle hem kıvamı tıpkı vakitte lezzeti açısından 1 gece dolapta beklemelidir.
  24. çabucak sonrasında üzerini dileğiniz üzere süsleyebilirsiniz. Afiyet olsun????.
Nefis Çilek Soslu Lotuslu Cheesecake Tanımı Fotoğraflı Yapılışı