Nicole Kidman: Taşları cebime koydum ve ırmağın içine ilerledim, o sırada kendi vücudumda değildim

Beykozlu

New member
Bu kelamlar kendisine “en düzgün bayan oyuncu” kolunda Oscar kazandıran The Hours (Saatler) sinemasında usta müellif Virginia Woolf’u canlandıran Nicole Kidman’a ilişkin.

“DEPRESYONDAYDIM”
O sırada birinci eşi Tom Cruise’dan yeni boşanmış olan Nicole Kidman, depresyonda olduğunu ve canlandırdığı Virginia Woolf’un intihara eğilimli fikirleri için “açık bir damar” haline geldiğini anlattı.

DUBLÖR KULLANMAK İSTEMEDİ
Direktörlüğünü Stephen Daldry’ın yaptığı The Hours isimli sinemada Kidman, Virginia Woolf’u canlandırıyordu. Sinema Woolf’un, bir yandan Bayan Dalloway isimli yapıtını yazdığı bir yandan da ruh sıhhatiyle ilgili kuvvetli bir gayret ortasında olduğu periyoda odaklanıyor. Sonunda da aslına bakarsan ceplerine doldurduğu taşlarla, kendini Ouse ırmağının kollarına bırakarak canına kıymıştı. Kidman işte o sahnede de kendisine dublör kullanımı önerildiği biçimde bunu reddetmişti.

‘MUHTEMELEN TEHLİKENİN TAM OLARAK FARKINDA DEĞİLDİM’
BBC Radio 4’ün This Culturel Life isimli programına konuk olan Nicole Kidman, o sahne ve dublör kullanmaması hakkında da şunları söylemiş oldu: Tehlikeyi hiç düşündüm mü bilmiyorum, canlandırdığım karakterin (Virginia Woolf) fazlaca içine girmiştim.” daha sonra da o sahne hakkında kelamlarını şu biçimde sürdürdü Nicole Kidman: “Yani taşları cebime koydum ve ırmağın içine yanlışsız yürüdüm. tekrar ve tekrar. Muhtemelen tehlikenin gereğince farkında değildim.”

‘SANKİ KENDİ VÜCUDUMDA DEĞİLDİM’
Aslında o devir canlandırdığı Virginia Woolf’u bu kadar içselleştirmesi de tesadüf değilmiş hoş oyuncunun. 1990 yılında evlendiği Tom Cruise’dan yeni boşanmış olan Kidman, neler hissettiğini de “Sanki kendi vücudumun ortasında değildim” kelamlarıyla söz etti. Akabinde da depresyonda olduğunu kelamlarına ekledi. Direktör Daldry’in de bunu bildiğini ve bu yüzden kendisine karşı epeyce hassas davrandığını da belirtti Kidman. Oyuncu, kendi ortasında bulunduğu ruh hali yüzünden Virginia Woolf’u anlamaya da fazlaca fazla açık olduğunu tabir etti. Sorra da “Bu da muhtemelen bir oyuncu olarak ömrün güzelliğidir” dedi.

‘BU BÜYÜMENİN BİR PARÇASI’
Kidman, 2002 tarihindeki The Hours (Saatler) sinemasında kamera karşısına geçtiğimde Cruise ile olan 11 yıllık evliliğini bir yıl evvel bitirmişti. Çift, evlilikleri ortasında Isabella ve Connor isminde iki çocuk evlat edinmişti. Kidman boşanmanın akabinde verdiği bir röportajda Cruise ile evliliğinden, onu kurtarmak için yaptıklarından son olarak da yollarının ayrılmasından dolayı hiç bir pişmanlık duymadığını söyleyip “Bu, büyümenin bir parçası” diye konuşmuştu.

İKİ ÇOCUK ANNESİ
Nicole Kidman, Cruise ile yollarını ayırdıktan beş yıl daha sonra country müzisyeni Keith Urban ile evlendi. Çiftin biri biyolojik başkası taşıyıcı anne prosedürüyle dünyaya gelen iki tane kızı bulunuyor.

Kidman’ın Virginia Woolf’u canlandırdığı The Hours (Saatler) isimli sinemaya gelirsek… Michail Cunningham’ın birebir isimli kitabından uyarlanan sinema, Virginia Woolf’un Bayan Dalloway isimli yapıtını yazdığı periyoda odaklanıyor. Sinema, kimi vakit Woolf’un yaşadığı 1023 yılına kimi vakit de 1951 ve 2001 yılına uzanarak hikayesini anlatıyordu. Sinemada Kidman’ın yanı sıra Julianne Moore, Meryl Streep, Ed Harris, John C. Reilly, Miranda Richardson’ın da ortalarında bulunduğu yıldızlardan oluşan bir takım rol alıyordu. Sinemanın müziklerinde de Philip Glass’ın imzası vardı.

OSCAR KAZANDI
Kidman’a sinemada Virginia Woolf’u canlandırması için özel bir makyaj uygulanmış ve takma burun takılmıştı. Bu sinemadaki performansı da ona en düzgün bayan oyuncu kolunda Oscar kazandırdı.

BABASI DA ÜNLÜ BİR YAZARDI
Kidman’ın sinemada canlandırdığı Virginia Woolf ise edebiyat tarihine damgasını vurmuş ve yapıtlarıyla çağdaş edebiyatı da yönlendirmişti. 1882’de Londra’da dünyaya gelen Woolf, daha küçük yaşta muharrir olmaya karar vermişti. Bu yeteneği ve yazmaya ilgili biraz da babasından geliyordu. Woolf’un babası Sir Leslie Stephen, Victoria devrinin önde gelen yasanlarından bir tanesiydi.

13 YAŞINDA ANNESİZ KALDI
Annesini çabucak hemen 13 yaşında kaybeden Woolf’un okula gitmesine de o devirde bayanlar ve kız çocukları ikinci planda olduğu için müsaade verilmemişti. Ancak babasının da sayesinde kendini geliştirdi. Birinci kısa hikayeleri 1895’te bir gazetede yayınlandı. Victoria stili yaşama karşı olan woolf, yazılarından da bu görüşünü lisana getiriyordu. 1904’te babasının vefatından daha sonra kardeşleriyle Bloomsbury’ye taşınması ise ömründe önemli bir dönüm noktası oldu. Bloomsbury kümesi ortasında birfazlaca ünlü edebiyatçıyı barındıran ve cinsel konulardaki özgürlükçü halleriyle tanınan bir küme entelektüelden oluşuyordu. Kümede John Maynard Keynes, E. M. Forster, Roger Fry, Duncan Grant ve Lytton Strachey üzere ünlü bireyler vardı. Woolf, 1909’da bir süreliğine Lytton Strachey ile nişanlandı ve ayrıldı. 1912 yılında Leonard Woolf ile evlendi. Woolf onun için bir basımevi kurdu ve bu biçimdece kitaplarını yayınlamak için düzgün bir fırsat buldu Virginia Woolf.

ÖMRÜ OUSE IRMAĞININ SULARINDA SONA ERDİ
Dışa Seyahat, Gece ve Gündüz, Jacob’un Odası, Bayan Dalloway, Deniz Feneri, Kendine İlişkin Bir oda üzere biroldukça eser kaleme alan Woolf, 1941 yılında 59 yaşındayken artık yazmak için kendini gereğince yetenekli hissetmiyordu. Bu husus başta olmak üzere İkinci Dünya Savaşı’nın yarattığı endişe ve gerilim de eklenince artık yaşamak istemediğine karar verdi. Elbisesinin cebine taşları doldurup meskeninin yakınlarındaki Ouse ırmağının soğuk sularına girdi ve kendi ömrüne son verdi. Gerisinde eşine yazılmış bir intihar mektubu bırakmıştı müellif.

GERİDE İNTİHAR MEKTUBU KALDI
Woolf, 18 Mart 1941 tarihindeki mektubunda şu satırlara yer vermişti: “Sevgilim, bir daha çıldırmak üzere olduğumu hissediyorum. Yaşadığım o müthiş anlara geri dönemem artık. Ve ben bu kere iyileşemeyeceğim. Sesler duymaya başladım. Odaklanamıyorum. Bu yüzden yapılacak en düzgün şey olarak gördüğüm şeyi yapıyorum. Sen bana olabilecek en büyük memnunluğu verdin. Benim için her şey oldun. Bu dehşetli hastalık beni bulmadan evvel bir arada bizim kadar memnun olabilecek iki insan daha düşünemezdim. Artık savaşacak gücüm kalmadı. hayatını mahvettiğimin farkındayım ve ben şayet olmazsam, rahatça çalışabileceğini de biliyorum. Bunu sen de bakılırsaceksin. Görüyorsun ya, bunu düzgün yazmayı bile beceremiyorum. Söylemek istediğim şey şu ki, yaşadığım tüm memnunluğu sana borçluyum. Bana karşı sürekli sabırlı ve epey güzeldin. Demek istediğim, bunları herkes biliyor. Şayet biri beni kurtarabilseydi, o kişi sen olurdun. Artık benim için her şey bitti. Yalnızca sana bir yeterlilik yapabilirim. hayatını daha fazla mahvedemem. Bizim kadar memnun olabilecek iki insan daha düşünemiyorum.”