Param, biri mikro kredi alanında iki şirkete yatırım yapacak

Bendeniz

New member
Param, biri mikro kredi alanında iki şirkete yatırım yapacak Finansal teknolojiler alanında işbirlikleri ve satın almalar tam gaz sürerken, son devirde yaptığı işbirlikleri ve iştiraklerle Param, bu alanın kıymetli oyuncuların biri. Şirket, son iki ayda yaptığı ve kesimde ses getiren Eçözüm ve Momento yatırımlarının akabinde artık de gözünü biri mikro kredi alnında olmak üzere iki yeni iştirakine dikti. Bloomberg HT televizyonunda Finansal Teknoloji programına konuk olan Param Kurucusu Emin Can Yılmaz, mikro kredinin Param için gözbebeği bir eser olduğunu tabir ederek bu alanda daha hayli büyümek istediklerinin altın çizdi. İnsan kaynağını artırmak ve finansal teknoloji ekosistemini daha da geliştirmek için yatırımlara devam edeceklerinin kaydeden Yılmaz, yakında, şuan görüşmelerin ve süreçlerin devam etiği iki yatırımı daha açıklayacakların söylemiş oldu. Mikro kredi tarafında bir finansman şirketleri ve Param Kredi eserleri olduğunu belirten Yılmaz, “Bu alanda büyük işbirliklerine başladık. Migros’ta kasalarda şu anda mikro kredi verir hale geldik. Bu eserin büyümesi için çalışıyoruz. ötürüsıyla mikro kredi tarafında yatırımlarımız olacak. Mikro kredide biz cebinizdeki cüzdanın içerisindeki krediyiz. Bizim üye işyerimizde ödeme yaptığınız sırada kasada biz size anında kredi veriyoruz. Ve bu faizsiz. Ödemeyi geciktirdiğiniz vakit faizin doğduğu bir sistem kurmuş bulunuyoruz” dedi.


‘Özkaynaklarımız ile büyüyoruz’

“Fintechler için ay yıl, hafta gün demek” diyen Yılmaz, fintechlerin daha süratli olması gerektiğini ve daha süratli tahliller sunması gerektiğini vurguladı. Her şeyi harika yapmanın ve bütün eserleri epeyce süratli geliştirme bahtının her vakit olmadığını kaydeden Yılmaz, “Bu büyük bir grup işi. Biz grubu büyütmenin peşindeyiz. Biz bugüne kadar yatırım almadık. Kendi öz kaynaklarımız ile büyüdük. Karlı bir şirketiz ve bugüne kadar karımızı hiç dışarı çıkarmadan şirketi büyütmeye kullandık” diye konuştu.

‘Yatırımlar büyüme stratejimizin değerli bir parçası’

“Yatırımlar büyüme stratejimizin kıymetli bir parçası” diyen Yılmaz, bölümünde önder olan 20 yıllık şirket Eçözüm’ün çoğunluk paylarını satın aldıklarını altını çizerek, bu yatırımın Param’ın POS ve kart tarafındaki büyümesine daha da ivme kazandıracağının altını çizdi. Eçözüm’ün insan kaynağı tarafının da fazlaca pahalı olduğunu, 148 işçisi ve 2000’in üzerine müşteri olan bir şirket olduğunu tabir eden Yılmaz, “Param hem kart, hem POS birebir vakitte kredi tarafında büyüyen bir şirket. POS ve kart tarafındaki büyümemize daha da tesiri olması ismine Eçözüme yatırım yaptık. Burada müşterilerimize sunacağımız net tahsilat eseri var. Bu eserde yıllık 55 milyar TL tahsilat hacmi kelam konusu. Bu yılki maksadımızı bunun yüzde 15’ini almak. bir daha NetEkstre tarafında açık bankacılık eseri var. Mevzuat güncellemesi ile hayatımıza girecek bir nokta. Tüm bankaların hesap ekstrelerini tek bir ekranda gorebileceğiniz, tüm bankaların bakiyelerini tek bir ekrandan yönetebileceğiniz, para transferlerini yapabileceğiniz bir yapı var. Posrapor, bütün şirketin POS hacmini, birden çok POS’un tek ekrandan yönetilebileceği bir eser. Param ile fazlaca birleştiği nokta var” dedi.

‘Yatırımların bilançoya yansımasını son çeyrekte goreceğiz’

Yatırım yaptıkları başka şirket Momento’nun şirketler kendi çalışanlarını ödüllendirmek istediklerinde kullandıkları bir formül olduğunu belirten Yılmaz, Momento’nun Param’ın kart tarafında büyümesine katkısı olacağını söylemiş oldu. “Üye işyeri ağımızı geliştirecek bir şirket” diyen Yılmaz, “Çok büyük markalar şu an üye işyeri ağımız içerisinde. Momento fazlaca daha fazlasını getiriyor Param’a. Momento büyük şirketlere hizmet veren bir şirket. Her iki yatırımın bilançolarımıza son çeyrek kıymetli tesirini bakılırsaceğiz” dedi.

‘Mevzuat hazır olunca dijital banka lisansına adayız’

Hazine Maliye Bakanlığı’nın deklare ettiğı aksiyon takviminde de yer aldığı üzere 31 Aralık 2021 tarihine kadar dijital banka başvurusu yapabilecekleri bir mevzuatın oluşmasını beklediklerini belirten Yılmaz, “Param olarak dijital banka lisansına adayız. Dijital banka olduğumuzda bizim de müşterilere daha fazla hizmet sunam talihimiz olacak. Biz her vakit süratli olduğumuzu argüman ediyoruz. Bu suratı göstermek istiyoruz. Dijital banka ile müşterilerimizin gereksinimlerine daha az maliyetlerle daha fazla tahlil sunacağımıza inanıyorum. Mevzuat yayınlandığı anda çabucak hazırlıkları yapıp müracaatımızı yapacağız” dedi. Hesap açmak, tahsilat, sanal taraftaki tahsilat, fiziki tahsilattan paraya nakit olarak gereksinim duyulduğunda ATM’deki süreçlere kadar finansal olarak paraya gereksinim duyulan her anda hizmet verebilir durumda olduklarını kaydeden Yılmaz, uçtan uca bir finansal tahlil olmaya çalıştıklarının altını çizdi. Ferdî bir kullanıcı kullanıyorsa onun için hesap tarafında yardımcı olduklarını kaydeden Yılmaz, “Ama bir şirket kullanıyorsa ona tahsilat tarafında sanal POS ile e-ticaret yapmasını sağlıyoruz, fiziki POS sağlıyoruz, hesap açabiliyoruz, Döviz süreçleri yapmasını sağlıyoruz, Aslında finansal neye muhtaçlığı var ise tamamını çözmeye çalışıyoruz” diye konuştu.
 
Üst