Sony korkmalı mı? PlayStation Plus üyelerinin sayısı niye düşüyor?

bencede

New member
Sony’nin 2022 mali yılı 2. çeyreğine ilişkin raporlarda sunulan birtakım sayılar, oyun devini ilgilendiren birtakım değişik sonuçları ortaya çıkardı. Bu raporlar, Sony’nin PS Plus abonelik hizmetinin sadece son üç ayda yaklaşık iki milyon abone kaybettiğini doğruladı. Bu haber, 1 Kasım’da Sony’nin CFO’su Hiroki Totoki tarafınca duyuruldu.

Totoki, PS Plus abone sayısının Haziran sonunda 47,3 milyondan Eylül 2022’de 45,4 milyona düştüğünü doğruladı. Bu, yaklaşık %4’lük bir düşüş manasına geliyor. Bu kadar fazla oyuncunun niye PS Plus aboneliklerini yenilememeyi tercih ettikleri tam olarak muhakkak değil, fakat 1 Kasım’daki sunum sırasında katkıda bulunan kimi muhtemel faktörlerden bahsedildi.

Abone sayısındaki düşüş, Sony’nin PS Plus’ı büyük ölçüde yenilemesinin akabinde geldi. PS Plus yenilemesi, hizmet için her biri hem fiyatı birebir vakitte avantajları artıran birkaç yeni üyelik düzeyi getirmişti.

Yeterli tanıtım yapılamadı

Yeni PlayStation Plus’ın kullanıma sunulması, bilhassa PlayStation Plus Essential, Extra ve Premium katmanları içindeki farklarla ilgili olarak kâfi tanıtıma sahne olmadı. Bu da, oyuncuların yeni PS Plus’ın ne olduğu ve abone olmanın faydaları konusunda başını karıştırmış olabilir.

Ayrıca Sony, karantina sırasında konutta mahsur kalan oyuncuların önemli biçimde cümbüşe gereksinim duyduğu salgın sırasında abone sayısının astronomik bir biçimde arttığını da belirtiyor.

Dünya, global salgın olaylarından kurtulurken ve hayat olağana dönerken, beşerler görüntü oyunları oynamak için daha az vakit harcıyor. Tek seferlik satın almalar, mevcut ortamda oyunların daima rotasyonunu sağlayan bir abonelik hizmetine duyulan gereksinimden daha ağır basıyor üzere görünüyor.

Yükselen güç meblağları ve salgın

Totoki, Sony’nin 2022 mali yılı 2. çeyrek konsolide mali sonuç raporunun ikinci sayfasında, abone sayısındaki düşüşün muhtemelen “yükselen güç meblağları ve genişleyen enflasyonist baskının yanı sıra çeşitli ülkelerdeki süratli faiz oranlarındaki artışlardan” etkilendiğini belirtti.

Sony, raporun sekizinci sayfasında, ekonomiler salgının akabinde çaba ederken bunun oyuncuların daha az para harcama dileğiyle daha az sayıda oyun oynamasına yol açtığını kestirim ediyor.

Ayrıca Totoki, Sony’nin raporunun sekizinci sayfasında, PS Plus abonelerindeki düşüşün PS4 kullanıcıları içindeki kullanıcı etkileşiminde beklenenden daha büyük bir düşüş ile arttığını vurguladı. Öte yandan, PS5 kullanıcıları içinde PS Plus abonelerinin oranının epey daha yüksek bir düzeyde kaldığını da söylüyor.

Geçtiğimiz üç ay, Sony’nin PS Plus abonelerinde kıymetli bir düşüş yaşansa da, PS5’in donanım satışlarında da ani bir artış görüldü.

PlayStation 5 satışları yükseliyor

PS5 kullanıcıları içinde PS Plus abonelerinin oranı yüksek kaldığı için Sony, PlayStation 5 donanımının benimsenmesini hızlandırmayı planlıyor. bu biçimdelikle, PS Plus abonelikleri satın almakla en çok ilgilenen demografinin elinde daha fazla konsola sahip olmanın, bir bütün olarak abone sayısını artıracağını ümit ediliyor.

Sony’nin raporun sekizinci sayfasında belirttiği eğilimler, “eski kitaplık oyunlarının satışlarının keskin bir biçimde düştüğünü, buna rağmen en önemli yeni oyunların satışlarının kuvvetli kaldığını” gösteriyor. Yani, oyuncuların eline daha yeni donanımın geçmesine odaklanmak, faal pazarla etkileşim kurmak ve PS Plus aboneliklerini artırmak için daha fazla fırsat sağlayabilir.

Sony, ikinci çeyrekte agresif promosyonlar yapmadığını belirttikten daha sonra, PS Plus’ın reklam ve tanıtımına daha fazla kaynak ayırmaya ve hizmeti düzgünleştirmeye çalışıyor.

Sony, hizmetten aylık olarak ne alacakları konusunda oyuncularla irtibat halinde kalarak ve hizmetin daha değerli katmanlarını güzelleştirerek muahedeyi “tatlandırmayı”, abone sayısındaki düşüşü telafi etmeyi umuyor.