Sony, PlayStation 5 için geliştirdiği DualSense Edge’i resmi olarak tanıttı

bencede

New member
Sony’nin PlayStation 5 konsolu için Xbox Elite gibisi bir “Pro” denetim aygıtı geliştirdiğine dair haberler birkaç ay evvel gelmişti ve fazlaca geçmeden şirketten resmi onay geldi. Gamescom 2022 sırasında süratli bir tanıtımla duyurulan DualSense Edge denetimci, kolaylıkla değiştirilebilen analog çubuk modülleri ve daha ziyadesiyle şahsileştirilebilirlik sunuyor.

Analog çubuk modülünün büsbütün çıkarılabilir ve kolaylıkla değiştirilebilir olması, her büyük konsol ve donanım üreticisinin kontrolörlerini rahatsız eden çubuk kayması sorunu göz önüne alındığında değerli bir özellik. Ekstra modüller Sony tarafınca ayrıyeten satılacak, fakat fiyatlalar yapılan duyuru sırasında açıklanmış değil.

Bunların yanı sıra DualSense Edge’de çeşitli kademelerde tetik durdurmayı aktifleştirmek için denetim aygıtının ardında epey evreli bir geçiş bulunuyor. Ayrıyeten, kontrolörün ardında, basıldığında diğer bir tuşun girişini tetikleyecek biçimde yapılandırılabilen iki yeni düğme de var.

Sony, yeni DualSense Edge’e kayıtlı profiller içinde basitçe geçiş yapmak, oyun ve sohbet ses düzeylerini ve öteki denetim aygıtı seçeneklerini kolay kolay ayarlamak için kendi kullanıcı arayüzüne sahip yeni bir Fn düğmesi de ekliyor.

elbet standart DualSense denetim aygıtının dokunsal geri bildirimi, uyarlanabilir tetikleyicileri, hareket denetimleri ve genel formu yeni modelde de korunuyor. Ne vakit satışa çıkacağı çabucak hemen belirli olmayan DualSense Edge’in kutusundan çeşitli aksesuarlar da çıkacak. Açıklanan nazaran pakette 1 taşıma çantası, 3 set çubuk kapağı (standart, yüksek kubbe ve alçak kubbe), 2 set art düğme (yarım kubbe ve kol) ve bir USB Type-C kablosu bulunuyor.