‘Türkiye’nin fintech fabrikası olmaya hazırlanıyoruz’

Bendeniz

New member
‘Türkiye’nin fintech fabrikası olmaya hazırlanıyoruz’ Finansal teknolojiler alanında faaliyet gösteren Finartz’ın Kurucusu ve CEO’su Cihan Demir, finartz çatısı altında oluşturdukları yeni markalarla Türkiye’nin fintech fabrikası olmaya hazırlandıklarını söylemiş oldu. Bloomberg HT televizyonıunda Finansal Teknolojiler programına konuk olan Demir, “Finartz olarak nakitsiz toplum için inovatif tahliller üretme gayesiyle çıktığımız bu yolda, Secureartz, Payartz ve FinartzConnect markaları olarak alanında daha sofistike grup yapıları ile devam ediyoruz” dedi.

Secureartz ile ödeme güvenliği alanında küresel güvenlik sertifikalı eserlerle ödeme esnasında kullanıcıyı doğrulama üç boyutlu Secure 2 mamüllerine ayrıntılı bir biçimde yer verdiklerini kaydeden Demir, Payartz ile de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na bağlı 6493 yasasının ihtiyaçlarına uygun olarak şirketlerin e-para kuruluşu yahut ödeme kuruluşu olabilmek için gereksinim duyabilecekleri uçtan uca yazılım altyapılarını sunduklarının altını çizdi. Demir, FinartzConnect ile de fintechler ve büyük ölçekli e-ticaret şirketleri için hem ödeme tıpkı vakitte ödeme öncesi ve daha sonrası süreç operasyonlarında şirketlere ödeme geçidi ve özel (custom) proje geliştirme servisleri sunduklarını vurguladı. 2021 yılının başlarında Deloitte tarafınca yüzde 2478 büyüme oranıyla Türkiye’nin en süratli büyüyen fintech şirketi seçildiklerini belirten Demir, ülke ve dünyada bilinirliği her geçen gün artan firmaları da referansları ortasına ekleyerek sektörel manada know-how’larını geliştirdiklerini ve bilinirliklerini arttırdıklarını kaydetti.

‘E-ticarette dijital cüzan kullanması 2023’te yüzde 52.2’ye ulaşacak’

Yaşadığımız pandemi devrinde alışverişin dijitale daha epeyce entegre olması ile bir arada fizikî para ve cüzdanın yerini elektronik para ve dijital cüzdana bırakmaya başladığını tabir eden Demir, dijital cüzdanların tek bir uygulama ile tüm tüketici ödeme ayrıntılarını inançlı ve kompakt bir biçimde depolayarak fizikî bir cüzdan taşıma zorunluluğunu büyük ölçüde ortadan kaldırdığının altını çizdi. McKinsey’nin raporuna nazaran, 2023 yılına kadar e-ticarette dijital cüzdanların kullanım oranının yüzde 52.2’ye ulaşacağı öngörüldüğünü belirten Demir, “Diğer bir bilgiye nazaran de Avrupa’da tüketicilerin yüzde 50’sinin 2020 yılında en az bir defa dijital cüzdan kullanmış ve bu şahısların yüzde 80’i gelecek 12 ay içerisinde dijital cüzdan kullanacağını belirtiyor. Bu artışın sebeplerinden bir tanesi pandemi ile birlikte alışveriş süreçlerinde taşınabilir aygıtların daha daha hayli kullanılır hale gelmesi ve bu türlü alışveriş tamamlama oranlarının da artış göstermesi oldu” dedi.

‘Dijital cüzdan kullanıcı dostu bir ödeme süreci sağlıyor’

Güvenlik konusunun uzun süren adımlar sebebiyle son devirde tüketicilerin satın alım sürecinden vazgeçmeye zorlayan bir durum haline geldiğini kaydeden Demir şu biçimde devam etti: “Avrupa’da faaliyet gösteren perakendecilerin yüzde 12’si (SCA) ihtiyaçlarının tesiri niçiniyle alışveriş tamamlama oranlarının düştüğünü belirtiyor. Cüzdan kullanması ile birlikte güvenlik manasında taşınabilir aygıtlarda yerleşik olarak bulunan parmak izi yahut yüz tanıma sistemi üzere kimlik doğrulama tedbirlerinden faydalanarak, ekstra bir üç boyutluS doğrulama akışına muhtaçlık duyulmadan kullanıcıların doğrulanabildiği daha kullanıcı dostu bir ödeme süreci sağlanıyor. Bu sayede dijital cüzdan kullanmasının retail şirketleri ve müşterileri tarafınca kullanım avantajı daha da artmış oluyor. Dijital cüzdanın bu kadar kullanım alanını nazarann işyerleri de kullanıcılarının daha pürüzsüz bir ödeme ve alışveriş tecrübesine sahip olmaları ismine ödeme süreçlerine yeni işlevler eklenmeye başladı. Bu gerçek göz önünde bulundurulduğunda şirketlerin, müşterilerinin aktüel beklentilerine yanıt verebilir nitelikte olması e-para kuruluşları yardımıyla mümkün oluyor.”
Dijital cüzdanların kapalı devre ve açık devre olarak iki ana başlıkta incelenebileceğini kaydeden Demir, “Kapalı devre cüzdan, yalnızca firma ve kişisel müşteri içinde etkileşime müsaade veren bir cüzdan biçimiyken ödeme yapma, iade alma süreci, sadakat programı ayrıcalıkları ve ferdi müşterilere yönelik hizmetleri de barındıran bir e-para eseri olarak karşımıza çıkıyor. Ferdî müşterilere satış yapan şirketlerin cüzdana muhtaçlık duymasının başka sebepleri içinde, alışveriş yaptıkça kazandıran sadakat programlarının faal bir biçimde yürütülebilmesi, kampanyaların duyurulması, QR kod üzere pratik ödeme hallerinin kullanması ve satın alma tecrübesinin pürüzsüz bir hale getirilmesi üzere kullanıcı tecrübesini zenginleştirecek özellikler yer alıyor” diye konuştu.

‘Açık devre cüzdan daha kapsamlı ödeme akışı sağlıyor’

Demir, açık devre cüzdan tarafında ise yalnızca firma ve ferdi müşteriler içinde hudutlu kalmayan, kapalı devre cüzdan özelliklerine ek olarak hem de kurumsal müşterilere de hizmet edebilen hem kart tıpkı vakitte IBAN aracılığıyla para yatırılıp çekilebilen, cüzdandan cüzdana para transferi imkanı sağlayan, kart basma özelliği sunan ve ödeme güvenliği tarafında da KYC (Know-Your-Customer) süreçlerinin yönetilebildiği epey daha kapsamlı bir ödeme akışı sağladığının altını çizdi

‘Yurtdışı partnerlik görüşmeleri yapıyoruz’

Finartz olarak Deloitte Fast 50’deki muvaffakiyet daha sonrasında yurtiçi ve yurtharicinde biroldukca yatırımcı ile görüşme fırsatları olduğunu kaydeden Demir, lakin bizim evvelarinin yatırımdan fazla eser gamlarıın geliştirmek ve sağlamlaştırmak olduğunun altını çizdi. Yurtdışı partnerlikleri ile ilgili şu an Avustralya, Doğu Avrupa, Latin Amerika ve MENA bölgesine kadar farklı coğrafyalarda partnerlik görüşmeleri yaptıkları bilgisini veren Demir, “Laten Market, Batı Afrika’nın Finans merkezi Senegal bir daha ihracat potansiyelinin olduğu bölgeler içinde. Görüşmekte olduğumuz ülkelerdeki kuruluşlara bakış açımız iş birliğinden çok Finartz ismine eserlerimizi ilişkin oldukları coğrafyada pazarlayan/satan partnerlere sahip olmak yönünde” dedi.