TV şefi savaştan, silahlardan ve şiddetten korkuyor

semaver

New member
Aslında Almanya'da yemek pişirirken ve şarkı söylerken televizyon izleyicilerini eğlendirdiği gülümsemesiyle tanınıyor. Ancak Nelson Müller korku duygusunu da biliyor.

Ukrayna'da ve Orta Doğu'da savaş var, iklim değişikliği ensemize çöküyor ve internette nefret, kin ve ayrımcılıkla dolu haberler okuyoruz. Bütün bunlar korku yaratıyor. Dizide ünlü isimler “Neyden korkuyorsun…?” sorusunu yanıtlıyor. Tüm duyguların en kötüsü sorunu, nedenleri ve onunla başa çıkmanın yolları aranıyor.

Nelson Müller'e göre bu, bir şef olarak ya da bir Schalke taraftarı olarak bir sonraki maçta başarısız olma korkusundan çok. Her şeyden önce onu ilgilendiren, toplumumuzun geleceği kaygısıdır.

Nelson Müller, TV şefi ve şarkıcı

“Korkarım ki insanlık giderek daha fazla savaşa sürükleniyor, silahlara ve şiddete başvurmak tek çözüm gibi görünüyor. Korkarım bir noktada insanların silahlardan öldüğünü sessizce kabul edeceğiz – çok pahalı olsa bile. Toplumumuzda çok fazla nefret var ve engellerin yıkılması gerekiyor. Her ne kadar biz Almanya'da şu anda savaşlardan doğrudan etkilenmiyorsak da, burada da bizi silaha saracak tetikleyici şeyin ne olabileceğini hâlâ merak ediyorum.

Nelson Müller: Daha önce özellikle ZDF'de aşçılık otoritesiydi.

Nelson Müller: TV şefi toplumdaki güvenlik konusunda endişeli. (Kaynak: IMAGO/Stephan Wallocha)
Kişiye

1979 yılında Gana'da doğan Nelson Müller, Stuttgart-Plieningen'de koruyucu bir ailede büyüdü. “Lanz kocht” ve “Die Küchenschlacht!” gibi formatlarda TV şefi olarak tanındı. Şu anda Essen'deki Rü'de, Rheingau'daki Burg'da ve Norderney'de üç “Müllers” restoranı işletiyor. 2024 yılında da “Soulkitchen” programıyla sahnede olacak. Orada iki tutkusunu birleştiriyor: yemek pişirme ve müzik.

Şu anda yürütülmekte olan savaşlardan bazıları bizden çok uzak değil; yalnızca birkaç saatlik uçuş mesafesinde. Kendime soruyorum: Orada ne oldu da savaş tek çıkış yoluydu? Bu bende korku ve anlayışsızlığı tetikliyor.

“Ruhumuzu kremliyorlar”

Ailemle, arkadaşlarımla ve iş arkadaşlarımla iyi bir çevreye sahip olduğum için çok şanslıyım. Bu tür sorularla ve ötesinde uğraştığım durumlarda bana destek oluyorlar. Bu benim ruh sağlığım açısından çok önemli. Araştırmalar, sağlıklı beslenme ve D vitamininin yanı sıra uyum ve sosyal temasların da büyük önem taşıdığını ortaya çıkardı. Ruhumuzu nemlendirip bize iyilik yaptıklarını söyleyebiliriz.

Çocukluğumda ailem bana sadece güçlü bir destek vermekle kalmadı, aynı zamanda beni birçok endişeden de kurtardı. Bana sınırlar koydular ve onların sınırları sayesinde istikrar buldum. Kendimi her zaman güvende hissettim ve önemsendim. Bu duygu özellikle çocuklar için önemlidir.

Sınırların ötesinde destek bulma

Korku büyük bir kelimedir ve sıklıkla olumsuz çağrışımlara sahiptir. Ama aynı zamanda bizi hatalardan korur ve dikkatimizi ters gidebilecek şeylere veya tehlikenin tehdit ettiği durumlara odaklar. Profesyonel yaşamımızda da bazen bir şeyi başaramayacağımızdan korktuğumuz için işimizi titizlikle ve dikkatli yaptığımız anlamına da gelir. Korku her zaman kötü olmak zorunda değildir. Kalabalık bir caddede kükreyen kamyonlarla yürümek istersem, o zaman bir doz korku kesinlikle iyi bir şeydir.

Bir süre vazgeçmenin son seçenek olduğuna ikna oldum. Bugün hala azmin insanı hayattan kurtaracak bir şey olduğuna inanıyorum. Bununla birlikte, aynı zamanda, bırakmayı da bilmelisiniz; özellikle de tutunduğunuz ve hayatınızın büyük bir kısmını kaplayan korkuları.”