Xbox işvereninden sert açıklama: “Sony Xbox’ı küçülterek büyümek’ istiyor”

bencede

New member
Xbox şefi ve Microsoft Gaming CEO’su Phil Spencer, Sony’nin Activision Blizzard muahedesine karşı çıkmasının, PlayStation üreticisinin konsollardaki “hakimiyetini korumak” istemesinden kaynaklandığını söylüyor. Spencer yakın tarihindeki Second Request podcast’inde “Büyümelerinin yolu Xbox’ı küçültmekten geçiyor,” dedi.

Sony, Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almak için yaptığı 68,7 milyar dolarlık anlaşmaya karşı çıktı ve düzenleyicilere yaptığı müracaatlarda Call of Duty’nin geleceğine odaklandı. Spencer, “Sony, konsollardaki hakim pozisyonunu korumak için mutabakatın niye gerçekleşmemesi gerektiğine dair diyaloğa öncülük ediyor, bu yüzden tutundukları şey Call of Duty,” diyor.

Spencer, aylar süren tartışmaların akabinde Call of Duty hayranlarına serinin PlayStation’da kalacağı konusunda tekraren garanti verdi. The Verge, Eylül ayında Spencer’ın bu yılın başlarında PlayStation lideri Jim Ryan’a Call of Duty’nin Sony’nin Activision ile yaptığı mevcut pazarlama muahedesinin ötesinde “birkaç yıl daha” PlayStation’da kalacağına dair yazılı bir taahhütte bulunduğunu ortaya çıkarmıştı. Sony, Microsoft’un teklifini “biroldukça açıdan yetersiz” olarak nitelendirdi ve Microsoft artık Call of Duty için Sony’nin çabucak hemen yorum yapmadığı 10 yıllık bir mutabakat teklif ettiğini söylüyor.

Microsoft, Activision Blizzard muahedesinin tamamlanması halinde Call of Duty’nin Nintendo konsollarında da oynanabilmesi için Nintendo ile 10 yıllık bir muahedeye vardı. Bu da Call of Duty’nin birinci kere Nintendo Switch‘te yayınlanmasına yol açabilir.

Federal Ticaret Kurulu’nun (FTC) Microsoft’un Activision Blizzard‘ı satın alma planını engellemek için yasal bir itirazda bulunmasının akabinde Call of Duty’nin Nintendo konsollarına ya da Xbox Game Pass’e gelip gelmeyeceği şu anda belirsizliğini koruyor. Avrupa’daki düzenleyiciler de muahedeyi yakından inceliyor; AB’nin derinlemesine soruşturmasını tamamlaması ve bir karar vermesi için 23 Mart’a kadar müddeti var. Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA) de muahedeye ait daha derin bir inceleme yürütüyor.