Yumurta üreticileri bakanlıktan dayanak bekliyor: “Üreticiler hayvanlarını kestirmeye başladı”

Beykozlu

New member
Artan maliyetler karşısında dayanamayan yumurta üreticileri iş yerlerini kapatma noktasına gelirken, üreticiler Bakanlıktan kanatlı üreticileri için de bir destekleme çalışması yapılmasını istiyor.
Yumurta üreticileri öbür hayvansal üretimlerde olan desteklemeler üzere tavuk üreten damızlık işletmelere ‘damızlık desteği’, yumurta üreten üreticilere de tıpkı sütte olduğu üzere ‘yumurta üretim’ dayanağı yapılmasını bekliyorlar.

Veteriner Tabip ve Beslenme Rasyon Uzmanı İsmail Kanburoğlu, “Kanatlı üreticileri için de bir destekleme çalışması bakanlıkça tertip edilip üreticiye yansırsa, hem üretim artacak birebir vakitte üretici rahat bir nefes alacak. Kasım ayına girdiğimiz bu vakitte bundan tam 8 ay evvel 50 kg tavuk yemi 140 lira iken bugün 230 liraya gelmiş durumda. Üretim yapılan işletmelerde kullanılan elektrik, su ve ısınma için kullanılan malzemelere gelen artırım da tıpkı oranda artmış durumda. Tıpkı biçimde yumurtanın kolileşmesinde kullanılan malzemeler, viol, kâğıt ve başka sarf gereçler ise yüzde 100 ün üzerinde zamlanmış durumda. Artan yem maliyetleri ve öbür masrafların artması kararı yumurta tavukçuluğu can çekişir duruma geldi. Üreticiler hayvanlarını kestirmeye başladı. Yem meblağları daima artarken üreticinin toptan sattığı yumurta fiyatları düşüyor” diye konuştu.

Kanburoğlu, “Bugün geldiğimiz noktada küçük ve orta ölçekli yumurta üreticisinin artık dayanma gücü kalmadı. Bu biraz daha bu biçimde sürerse epeyce yakın bir vakitte tüketici tanesi 2 liradan yumurta almak zorunda kalabilir. Ben Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığımızın bu hususa önemli manada eğileceğini düşünüyorum. Zira yumurta çocuklarımızın sıhhati için ne kadar yararlı bir besin ise ihracat için de ülkemiz ismine o kadar kıymetli bir eser. Bu niçinledir ki; öteki hayvansal üretimlerde olan desteklemeler üzere tavuk üreten damızlık işletmelere ‘damızlık desteği’, yumurta üreten üreticilere de tıpkı sütte olduğu üzere ‘yumurta üretim’ takviyesi sağlanırsa yangın denetim altına alınabilir” dedi.